Materace kieszeniowe - czym się cechują?
W tradycyjnych materacach sprężynowych wszystkie sprężyny, które stanowią wypełnienie materaca są ze sobą połączone. Dlatego materac w całości faluje i rusza się podczas snu. Kiedy na materacu sprężynowym śpią dwie osoby, każde obrócenie się jednej, czuje również druga. Materac kieszeniowy jest rozwiązaniem tego problemu.
W materacu kieszeniowym każda ze sprężyn znajduje się w osobnej kieszeni, która jest odpowiednio oddzielona od pozostałych. Dzięki temu podziałowi, kieszonki są od siebie niezależne i nie wpływają na siebie nawzajem. Dwie śpiące osoby nie będą więc w trakcie nocy odczuwać zmiany pozycji czy wstawania z łóżka. Zachowanie materaca dobrze obrazuje eksperyment z filiżanką kawy. Jeśli filiżankę ustawimy w jednej części materaca kieszeniowego i naciśniemy miejsce niedaleko niej, kawa nie powinna się rozlać. Stoi bowiem na innej, niezależnej od pozostałych kieszonce. Takie rozwiązanie zapewnia też stabilność w przypadku różnicy wagi pomiędzy partnerami. Lżejsza osoba nie będzie zsuwać się w kierunku partnera.
Dodatkowo w materacach kieszeniowych stosuje się coraz większe ilości sprężyn. A im większa ich ilość, tym lepsze dopasowanie do kręgosłupa. Warto bowiem wiedzieć, że materace kieszeniowe zapewniają punktowe podparcie kręgosłupa. Im większa ilość sprężyn, tym lepiej rozłożone podparcie. Materace o największej ilości kieszonek to materace typu Multipocket. W porównaniu do tradycyjnych materaców sprężynowych, systemy kieszeniowe są dodatkowo ciche i nie skrzypią.
Materace piankowe - czym się cechują?
Materace piankowe to materace w całości wypełnione pianką. Do wyboru mamy materace wypełnione pianką wysokoelastyczne, lateksem oraz materace wypełnione pianką termoelastyczną. Czym się od siebie różnią?
-
Materace z pianki termoelastycznej - zapewniają dokładne podparcie ciała i dokładnym do niego dopasowaniem reagując na temperaturę ciała. Po wstaniu z łóżka materac wraca do swojej pierwotnej formy.
-
Materace lateksowe cechują się dużą elastycznością, ale dobrze dopasowują do ciała.
-
Materace z pianki wysokoelastycznej - tworzy stabilna powierzchnię, która jest bardziej wytrzymała na odkształcenia.
Współczesne pianki są dużo bardziej wytrzymałe, nie kruszą się i zapewniają odpowiednie oparcie dla kręgosłupa. Warto jednak wiedzieć, że im większa gęstość pianki, tym większa jej wytrzymałość.
Ze względu na swoją budowę, materace piankowe mają świetne właściwości antyalergiczne. Łatwo odprowadzają wilgoć i dzięki temu są odporne na namnażanie się roztoczy czy grzybów. Są więc polecane dla dzieci i alergików.
Jak wybrać odpowiedni materac?
Wybierając materac porównamy wypełnienie materaców i ich właściwości. Warto jednak wiedzieć, że dużą rolę w przypadku wygodne snu odgrywa również twardość materaca. To od niej zależy jak materac poddaje się naciskowi naszego ciała. Zarówno zbyt miękki jak i zbyt twardy materac będzie niekorzystnie wpływał na komfort naszego snu i nasze zdrowie.
Twardość materaca została określona w zakresie H1-H4. To oznaczenie znajdziemy zarówno przy materacach piankowych jak i sprężynowych. Co oznaczają poszczególne symbole?
-
Materac H1 - jako materace o twardości H1 określamy miękkie materace, przeznaczone dla osób, które ważą do 60 kg. Materace H1 są wybierane często dla niemowląt oraz dzieci.
-
Materac H2 - to materac przeznaczony dla osób ważących od około 50 do 80 kg, określany jest jako średnio miękki materac. Dobry dla osób lubiących miękkie materace, jak i dla tych, które wolą nieco twardsze rozwiązania
-
Materac H3 - to już średnio twardy materac dla osób ważących od 70-80 kg do 100-110 kg. Dla lżejszych osób będzie po prostu zbyt twardy.
-
Materac H4 - to bardzo twardy materac, odpowiedni dla osób powyżej 100 kg. Jego wypełnienie będzie odporne na większe oddziaływanie ciężaru.
Należy zaznaczyć, że klasyfikacja H nie została uregulowana pomiędzy różnymi producentami materacy. Dlatego materace oznaczone tym samym symbolem, nie będą tak samo miękkie lub tak samo twarde pomiędzy różnymi markami.
Stelaż to ważna część łóżka!
Kupując materac nie możemy zapomnieć również o dopasowanym do niego stelażu. To stelaż zapewnia odpowiednie podparcie dla materaca, tworząc z nim nierozerwalną całość. Stelaż zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza i tym samym sprawi, że w materacu nie zgromadzi się nadmiar wilgoci.
Oferta stelaży jest naprawdę szeroka. Różnią się nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale też np. możliwością regulacji. Bardzo ważne, by stelaż również dobrać odpowiednio do wagi użytkownika! Zastanawiasz się jaki stelaż do łóżka wybrać? Przeczytaj nasz artykuł!
Kolekcja Prowansja do sypialni
Wybierając materac musimy pamiętać, że będziemy spędzać na nim średnio 8 godzin każdego dnia! Warto więc, by był odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Wybierając materac dobierzmy więc jego wypełnienie, tak by było jak najbardziej dopasowane do naszych preferencji, ale nie zapominajmy, by zwrócić również uwagę na twardość. Odpowiedni stelaż będzie uzupełnieniem wygodnego miejsca do spania! Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze materaca? W naszym artykule sprawdzicie Jaki materac do spania wybrać.