15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki materac do spania wybrać? 7 podpowiedzi jak kupić dobry materac

Projekt sypialni - jest. Pojemna szafa - wybrana. Idealne łóżko - już znalazło się na liście zakupów. Pozostaje kwestia, która w sypialni ma największe znaczenie - a mianowicie wybór materaca! Materac chociaż często spychany na zakupowy margines, ma bowiem kluczowe znaczenie dla tego jak będziemy się w naszej sypialni wysypiać. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki materac wybrać do swojej nowej sypialni lub czujesz, że obecny, który posiadasz nie jest dopasowany do Twoich potrzeb, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Sypialnia musi być miejscem wygodnego odpoczynku! W tym tekście przedstawimy 7 podpowiedzi, które pomogą stworzyć wygodne miejsce do spania! Zaczynamy, jeszcze nie zasypiamy ;)

Udostępnij:
Jaki materac do spania wybrać? 7 podpowiedzi jak kupić dobry materac

Dobierz materac do swojej wagi czyli o symbolach H1, H2, H3 i H4

Kupując materac spotykamy się z oznaczeniami typu H, które nie zawsze są dla nas zrozumiałe. Materace mogą być oznaczone symbolami od H1 do H4 - co to oznacza? Literka H to skrót od słowa ‘hardness’ czyli po angielsku ‘twardość’. Im więc twardszy materac, tym wyższą cyfrą będzie oznaczony. Jaki materac dobrać do swoich potrzeb? Warto znać tę krótką rozpiskę:

  • Materac H1 - to miękki materac, przeznaczony dla osób, które ważą do 60 kg, ale bywa często wybierany dla niemowląt oraz dzieci.

  • Materac H2 -  to średnio miękki materac, który jest odpowiedni dla osób ważących od około 50 do 80 kg.  Będzie wygodny zarówno dla osób lubiących spać na miękkich materacach, jak i dla tych, które wolą nieco twardsze materace.

  • Materac H3 - materace określane jako średnio twarde.  Materac H3 będzie odpowiedni dla osób ważących od 70-80 kg do 100-110 kg. Nie polecamy go dla osób, które ważą mniej - będzie dla nich po prostu zbyt twardy.

  • Materac H4 - to bardzo twardy materac, przeznaczony dla osób, ważących ponad 100 kg. Jest przystosowany do największego ciężaru oddziaływującego na wypełnienie materaca.

Dlaczego zwrócenie uwagi na oznaczenia H jest tak ważne? Wybierając odpowiednią twardość materaca, mamy pewność, że nasz kręgosłup podczas snu przyjmuje prawidłową, prostą pozycję. Materac bowiem powinien stanowić podporę dla kręgosłupa i odciążyć go w czasie snu. Im większa waga osoby śpiącej na materacu, tym większy ciężar, który jest wywierany na jego powierzchnię. Materac, który będzie zbyt miękki i niedopasowany, będzie za bardzo się odkształcał. Natomiast materac zbyt twardy, nie będzie zupełnie dopasowywał się do kształtu kręgosłupa i poddawał naciskom naszego ciała. W obu przypadkach, skutkiem będą bóle kręgosłupa, ramion czy szyi. Jeśli więc słyszymy rady mówiące, że im twardszy materac, tym lepszy - nie słuchajmy ich.

Warto wspomnieć, że klasyfikacja H nie jest ściśle uregulowana pomiędzy poszczególnymi producentami materacy. Dlatego materace oznaczone jednym symbolem nie będą identycznie miękkie lub identycznie twarde pomiędzy różnymi markami.

Rodzaje materaców - wyjaśniamy pojęcia

Kiedy wiemy już jaka twardość materaca będzie dla nas odpowiednia, powinniśmy porównać między sobą również rodzaje materiałów, jakimi mogą być wypełnione materace. Materace różnią się pomiędzy sobą bowiem nie tylko twardością, ale również właściwościami. Warto wybrać te dopasowane do naszych potrzeb. Do wyboru mamy:

Materace bonnellowe - to jeden z podstawowych rodzajów materaca. Jego wypełnienie stanowią sprężyny, które przyjęły kształt bonelli - okręgów połączonych spiralą. Nacisk na materac w jednej jego części, powoduje pracę materaca również w innej. 

Materace kieszeniowe - w ich przypadku, każda ze sprężyn umieszczona jest w osobnej kieszonce. Dlatego podczas obciążenia pracują niezależnie od siebie. Materac kieszeniowy to więc dobry wybór dla dwóch osób śpiących na tym samym materacu. Dodatkowe uzupełnienie kieszeni stanowi pianka poliuretanowa.

Materace lateksowe - materace wykonane z lateksu czyli wytrzymałego materiału, odpornego na odkształcenia, ale cały czas również przepuszczalnego dla wilgoci. Są bardzo elastyczne. Materace lateksowe są polecane dla alergików ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. 

Materace piankowe - to podstawowy rodzaj materaca, który dopasowują się do kształtu ciała. I choć może się wydawać, że pianka jest używana do produkcji materacy od lat, więc to materiał przestarzały, z biegiem lat została udoskonalona dzięki nowym technologiom. Pianka to materiał elastyczny i równocześnie dość twardy. Im gęstsza pianka w materacu, tym lepiej. Do materaców piankowych zaliczamy też te termoelastyczne.

Materace piankowe termoelastyczne - tego typu materac reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się do niego. Tego typu materace otulają śpiącą osobę, zapewniając komfort odpoczynku. 

Materac kokosowy - wnętrze materaca stanowi wkład kokosowy, który jest obłożony pianką lub lateksem. Materace kokosowe są twardsze w porównaniu do innych materacy.

Materace nawierzchniowe - czyli tak zwane topery lub nakładki na materac to coraz bardziej popularny rodzaj materaca, który niejako uzupełnia podstawowy materac o określone właściwości. Nakłada się go na powierzchnię materaca, by wygładzić materac lub go utwardzić w przypadku, gdy jest już wyrobiony. Materac nawierzchniowy może jednak też sprawić, że podstawowy materac będzie bardziej miękki, kiedy dobraliśmy złą twardość.

Warto wspomnieć, że materaca nawierzchniowe mogą sprawdzić się również w przypadku rozkładanych narożników i rozkładanych sof. W takim przypadku wygładzą powierzchnię i sprawią, że stanie się ona bardziej komfortowa. Jeśli planujemy kupić narożnik do spania codziennego, jego nieodłącznym towarzyszem w koszyku powinien być również toper.

Kolekcja Gamla do sypialni

Kolekcja Gamla do sypialni

Materac ze strefami twardości - czy warto?

W ofercie producentów, często możemy znaleźć również tzw. materace strefowe. Czym są materace strefowe? To materace, które różnią się twardością w poszczególnych częściach. Inna twardość jest dopasowana do ramion (bardziej miękkie podparcie), a inna dla bioder (twardsze podparcie). Jednak tak naprawdę różnice pomiędzy poszczególnymi strefami nie są bardzo wyczuwalne. Co więcej osoby niższe, mogą ‘nie trafić’ swoimi częściami ciała w odpowiednią strefę materaca. Materace strefowe to również niekoniecznie dobry wybór dla osób, które nie śpią prostopadle do górnej krawędzi łóżka

Zamiast skupiać się na materacu strefowym, warto zainwestować w regulowany stelaż. Taki stelaż pozwoli nam po pierwsze uzyskać bardziej wyczuwalne efekty, różnice pomiędzy twardościami. A po drugie pozwoli nam dopasować uzyskaną twardość materaca w 100% do naszych potrzeb.

Jaki materac do sypialni małżeńskiej wybrać?

Jeśli urządzasz sypialnię małżeńską, posiadasz podwójne łóżko i zastanawiasz się czy lepiej wybrać jeden czy dwa materace, musisz rozważyć ponownie wagę partnerów. Jeden materac będzie dobrym wyborem, jeśli osoby śpiące na łóżku, mają podobną wagę. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzi się materac kieszeniowy. Dzięki temu, że każda ze sprężyn ma osobną kieszonkę, ruchy osoby po jednej stronie łóżka (np. przewracanie się na drugi bok) nie będą wyczuwalne dla osoby po drugiej stronie łóżka. 

Dwa materace będą natomiast lepsze dla osób, które znacznie różnią się od siebie wagą. Wtedy każda z nich będzie potrzebowała materac o innej twardości. 

W takim przypadku ważne jest jednak, by materac miał tę samą wysokość i był wypełniony na całej szerokości tym samym materiałem - lateksem lub pianką. W takim przypadku materace kieszeniowe nie będą dobrym wyborem. Posiadają po bokach piankę, która w miejscu na łączeniach dwóch materacy będzie inaczej wyczuwalna. 

Pamiętajmy jednak, że nie tylko materac jest ważny, ale również stelaż! W przypadku dysproporcji wagowej pomiędzy dwoma osobami najlepiej kupić również dwa stelaże. Dlaczego to takie ważne?

Kolekcja Monaco do sypialni

Kolekcja Monaco do sypialni

Nie tylko materac - pamiętaj o stelażu!

Kiedy wiemy już jak dobrać idealny materac do naszych potrzeb, musimy pamiętać jeszcze o jednym zakupie. Mianowicie o odpowiednio dobranym stelażu, który stanowi kluczową podporę dla materaca. Stelaż zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, więc dba, by w naszym materacu nie zbierał się nadmiar wilgoci. Stelaż nieodłącznie współgra z materacem, dopasowując wspólnie z nim powierzchnię pod krzywizny kręgosłupa. 

Tak jak w przypadku materaca, stelaż musimy dobrać odpowiednio do naszej wagi. To od niej w dużej mierze zależy, z jakiego materiału powinien być wykonany nasz nowy stelaż. Na rynku dostępne są różne rodzaje stelaży, klasyczne - wykonane z rozmaitych materiałów, jak również wcześniej wspomniane stelaże regulowane, które możemy dopasować do naszych potrzeb. O tym jaki stelaż do łóżka wybrać pisaliśmy w naszym artykule.

Bardzo ważne, by nie kłaść materaca bezpośrednio na podłodze! Nie zapewnimy mu wtedy odpowiedniej regulacji ani odprowadzenia wilgoci. Stanie się wtedy pożywką dla bakterii oraz grzybów.

Pokrowiec na materac - praktyczny czy zbędny dodatek?

Kiedy wybierzemy idealny materac dopasowany do naszych potrzeb, chcemy, by służył nam jak najdłużej. Pokrowiec na materac pomoże nam dodatkowo wydłużyć życie materaca. To pierwsza warstwa, z którą ma styczność nasze ciało, to ona pochłania pot, brud i wilgoć. Pokrowiec chroni więc materac przed zabrudzeniami, a często uzupełnia jego właściwości. Biorąc pod uwagę, że materaca nie możemy prać, pokrowiec będzie stanowił jego ochronę, którą w prosty sposób możemy zamiast niego włożyć do pralki. 

Jeśli jednak nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy na pokrowiec, możemy go wykonać samodzielnie. Przeczytajcie nasz artykuł, by dowiedzieć się jak uszyć pokrowiec na materac.

Kolekcja Evora do sypialni

Kolekcja Evora do sypialni

Małe mieszkanie, a wygodny materac - co zrobić?

Jeśli posiadasz małe mieszkanie i martwisz się, że rozkładany narożnik lub rozkładana sofa nie zapewnią Ci odpowiedniego miejsca do spania, odpowiedzią na Twoje potrzeby może być półkotapczan.

Półkotapczan to sprytny mebel, który przypomina szafę, a kryje w sobie… pełnowymiarowe łóżko. W nocy bez problemu rozkłada się tworząc wygodną powierzchnię do spania, a w dzień składa, zapewniając miejsce. Do półkotapczanu wybieramy materac dopasowany do naszych potrzeb o odpowiedniej twardości. Dzięki temu mamy pewność, że śpimy na powierzchni dobrej dla naszego kręgosłupa. Ważne jednak, by przy zakupie sprawdzić rekomendacje producenta, co do zakupu materaca. Ze względu na to, że materac, wraz z pościelą oraz poduszkami, musi schować się we wnętrzu mebla, nie możemy wybrać zbyt wysokiego materaca. Złym wyborem będzie również za ciężki materac, który może utrudnić zamykanie mebla.

Biorąc pod uwagę metraże obecnych mieszkań, półkotapczan to rozwiązanie, które jest wygodne i praktyczne. Na pewno pozwoli nam uzyskać lepszą jakość snu niż sofa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do salonu dokupić również ją! Będzie miejscem odpoczynku w czasie gdy półkotapczan będzie złożony. Kiedy będzie rozłożony możemy przesunąć ją w wygodne miejsce, np. pod ścianę.

Dobrze dobrany materac to podstawa komfortowego snu. Zadba nie tylko o nasz sen, ale również o nasze zdrowie. Naszym zdaniem, urządzając sypialnię, lepiej skupić się na porządnym materacu oraz stelażu i zainwestować w nie więcej niż w samo łóżko. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dbamy o swoje zdrowie podczas 8 godzin każdego dnia. 

Nasze materace >