15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Czy łóżko z palet jest wygodne? Czy to dobre rozwiązanie do sypialni?

Meble z palet nie wychodzą z mody! Możemy z nich przygotować bez problemu meble ogrodowe, stoliki a nawet krzesła. Czy jednak łóżko z palet to dobry wybór do naszej sypialni? W końcu łóżko powinno być wygodne, posiadać odpowiedni stelaż, a do tego dopasowany materac. Czy łóżko z palet spełni więc wszystkie wymogi dla relaksującego, komfortowego snu? Przekonajmy się!

Udostępnij:
Czy łóżko z palet jest wygodne? Czy to dobre rozwiązanie do sypialni?

Łóżko z palet - czy warto?

Łóżko z europalet to prosty i tani sposób na wykończenie sypialni. Będzie dobrym rozwiązaniem, kiedy chcemy nieco zaoszczędzić, bo posiadamy już palety lub np. potrzebujemy łóżka o nietypowych wymiarach. Zamiast zamawiać łóżko o dedykowanym rozmiarze, możemy wykonać je wtedy tanim kosztem samodzielnie. Łóżko z palet to również ekologiczne rozwiązanie, które pozwoli nam wykorzystać ponownie nieużywane palety zamiast kupować nowy mebel. Dla niektórych własnoręcznie zbudowanie łóżka może być też po prostu dobrą zabawą!

Minusy łóżka z europalet

Łóżko to jednak ważny element naszego codziennego odpoczynku i wykonanie go z palet nie do końca może się sprawdzić. Dlaczego? Przede wszystkim palety to sztywna konstrukcja, która nie będzie odpowiednio dopasowywać się do naszego kręgosłupa. Łóżka z europalet nie możemy też wyposażyć w odpowiedni stelaż, który zazwyczaj takie dopasowanie gwarantuje. Stelaż powinien bowiem stanowić nieodłączny element łóżka, bo odpowiada za podporę dla materaca, która z nim współpracuje. Stelaż zapewnia też odpowiedni przepływ powietrza i chroni przed zawilgoceniem materaca. Na rynku dostępne są stelaże o rozmaitych właściwościach, wykonane z różnych materiałów. Przed zakupem łóżka zawsze warto zastanowić się nad możliwościami i zapoznać z naszym tekstem: Jaki stelaż do łóżka wybrać? 

Sztywne deski palet nie będą więc odpowiednio współpracować z materacem, nie zapewnią właściwego podparcia dla naszego kręgosłupa. Nie ugną się pod wpływem naszego ciężaru i nie dopasują do niego. Długotrwałe spanie na paletach może więc skutkować bólami kręgosłupa. Problematyczne mogą być również drzazgi oraz środki chemiczne, którymi może być nasączona paleta. Ich wdychanie podczas snu każdej nocy, będzie szkodliwe dla zdrowia.

Jeśli jednak bardzo chcielibyśmy wykorzystać w naszym wnętrzu łóżko z europalet, możemy zastanowić się czy nie zaaranżować z jego pomocą sypialni dla gości. Spanie przez 1 lub 2 noce pod rząd na paletach nie powinno być problematyczne dla kręgosłupa.

łóżko Tetrix

Jak zrobić łóżko z palet?

Jeśli dalej zadajesz sobie pytanie, jak zrobić łóżko z palet, przychodzimy z pomocą. Przygotowując się do zbudowania łóżka z palet, musimy szczególnie zadbać o materiał i jego pochodzenie. Ważne, żeby palety nie były nasączone chemikaliami - w końcu w ich najbliższym otoczeniu goście będą spędzać 8 godzin w trakcie snu. Następnie musimy porządnie przeszlifować palety, tak by nie wystawały z nich drzazgi, które mogłyby być zagrożeniem dla zdrowego odpoczynku. Nieoszlifowane palety mogą uszkodzić też powierzchnię materaca.

Następnie paletę impregnujemy i malujemy na wybrany przez nas kolor. Przyjęło się, że palety są malowane na biało, jednak tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by do ich pomalowania użyć farby w naszym ulubionym kolorze. Jeśli chcesz zachować oryginalny kolor palet, użyj bezbarwnej lakierobejcy.

Kiedy farba wyschnie możemy przejść do połączenia palet w podstawę naszego łóżka za pomocą wkrętów. W zależności od tego jak wysokie ma być nasze łóżko, musimy połączyć palety również na odpowiednią wysokość. Jeśli ułożymy na sobie 2 palety, wraz z materacem, otrzymamy wysokość regularnego łóżka. Jeśli natomiast chcemy uzyskać łóżko z zagłówkiem, dodajmy palety również pionowo na koniec mebla. Zagłówek z palet możemy też wcześniej własnoręcznie obić materiałem i pianką.

Jakość snu - nie zapominaj o materacu

Pamiętajmy jednak, że jakość snu w dużej mierze zależy również od dopasowanego do naszych potrzeb materaca. To on decyduje o tym, jak podczas snu układa się nasz kręgosłup oraz czy przybiera prawidłową pozycję.

Aby odpowiednio dobrać materac, należy przede wszystkim poznać oznaczenia twardości H1 do H4 i odnieść je do swojej wagi. Materace oznaczone symbolem H1 będą najbardziej miękkie i będą nadawać się dla osób o niskiej wadze, natomiast materace H4 będą najtwardsze, przeznaczone dla osób ważących najwięcej.

Materace o twardości H1 będą odpowiednie dla osób, które ważą mniej niż 60 kg i dla dzieci. H2 to twardość materaca odpowiednia dla osób o wadze 50 do 80 kg. Jeśli ważysz między 70-80 kg a 100-110 kg sprawdzi się dla Ciebie materac o twardości H3. H4 będzie odpowiedni dla osób ważących ponad 100 kg. Jeśli jesteście ciekawi jak dobrać twardość materaca, zapoznajcie się z naszym pełnym tekstem na ten temat.

Meble z palet to ciekawe, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Biorąc jednak pod uwagę, że na łóżku spędzamy średnio 8 godzin każdego dnia, mebel przygotowany z palet nie będzie najlepszych wyjściem. W przypadku łóżka warto zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie, które dzięki odpowiedniemu stelażowi i materacowi zapewni nam wygodę snu.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by z palet wykonać samodzielnie meble ogrodowe! To dobry pomysł, jeśli chcecie przygotować meble samodzielnie lub z rodziną. 

Zobacz nasze łóżka >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.