17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Szafa ażurowa - jak zrobić ją samemu? Do jakiego wnętrza pasują drzwi ażurowe?

Szafa to niezbędny mebel w każdym mieszkaniu. Oprócz spełniania swojej oczywistej funkcji, jaką jest przechowywanie, z powodzeniem może służyć również jako element dekoracyjny aranżacji. Na rynku można znaleźć szafy w wielu stylach i z różnymi frontami - począwszy od drewnianych po lustrzane. Dzisiejszy artykuł poświęcimy jednak szafie ażurowej i podpowiemy, do jakiego wnętrza pasuje oraz jak wykonać ją samemu.

Udostępnij:
Szafa ażurowa - jak zrobić ją samemu? Do jakiego wnętrza pasują drzwi ażurowe?

Szafa ażurowa - jak wygląda? Czym są fronty ażurowe?

Szafa z drzwiami ażurowymi to mebel, który prezentuje się niezwykle ciekawie i z pewnością przyciąga większą uwagę, niż szafa z klasycznymi frontami. Czym charakteryzują się ażurowe drzwi do szafy? Drzwi szafy ażurowej mogą przyjmować postać drobnej kratki lub wyżłobionych wzorów z niewielkimi otworami, jednak najbardziej popularne rozwiązanie stanowią fronty skonstruowane z drewnianych listewek, ułożonych jedna pod drugą w niewielkich odstępach od siebie, skierowanych w kierunku podłogi pod lekkim kątem, tj. górna listwa nachodzi na dolną. Dzięki temu, patrząc na wprost, szpary między listwami nie odsłaniają tego, co jest ukryte w szafie. Żeby lepiej to zobrazować - design frontów drzwi ażurowych przypomina na pierwszy rzut oka żaluzje okienne.

564,- zł
931,- zł
1 458,- zł
5 514,- zł
6 814,- zł
1 976,- zł
2 651,- zł

Szafa ażurowa - do jakiego wnętrza pasuje?

Szafa ażurowa może prezentować się świetnie w każdym wnętrzu, jednak najlepiej pasować będzie do aranżacji w stylu boho i skandynawskich. Drewniane listwy, z których składają się fronty szafy, nawiązują do natury, na której opierają się wspomniane style. Ażurowe fronty do szafy wyglądają stylowo zarówno w stanie surowym, jak i pomalowane, np. na biało. Fronty w kolorze drewna to idealna propozycja do aranżacji w stylu boho, natomiast pomalowane na biało sprawdzą się świetnie we wnętrzu w stylu skandynawskim. Szafa ażurowa sprawdzi się również w aranżacji nawiązującej stylem do tropików. 

Szafa z drzwiami ażurowymi - dlaczego warto?

Tym, co niewątpliwie wyróżnia szafę ażurową na tle innych jest fakt, że dzięki szczelinom we frontach mebel zapewnia lepsze wietrzenie ubrań i przedmiotów, które się w niej znajdują. Tak skonstruowane drzwi do szafy pozwalają na lepszą cyrkulację powietrza, dzięki czemu ubrania umieszczone wewnątrz szafy pozostaną świeże na dłużej. Jednocześnie drzwi ażurowe zapewniają ochronę przed kurzem i pozwalają przechowywać przedmioty w miejscu niewidocznym dla oka. Drzwi ażurowe to nie tylko praktyczny element wystroju, ale także stylowy i modny design. 

Jak zrobić drzwi ażurowe? Potrzebne materiały i narzędzia 

Szafę ażurową można kupić w sklepie meblowym lub zrobić samemu. Zanim przystąpimy do wykonania szafy, należy sporządzić projekt. W przypadku gdy tworzymy cały mebel od zera, należy dokładnie wymierzyć miejsce, w którym będzie postawiona szafa. W naszym innym artykule sprawdzicie “Jak zrobić szafę z desek?”. 

Jeśli natomiast wymieniamy w szafie jedynie fronty - niezbędne będą wymiary obecnej szafy. Drzwi ażurowe mogą być otwierane lub przesuwane, jednak dziś skupimy się na tym pierwszym wariancie. Drzwi ażurowe mogą być wykonane z drewna lub z jego tańszej alternatywy - płyty MDF. Do wykonania drzwi ażurowych niezbędne będą następujące narzędzia i elementy: płyty drewniane lub MDF, klej, piła, frezarka, farba z natryskiem (opcjonalnie). 

Na początku należy stworzyć ramę drzwi, odpowiadającą wielkości otworu w szafie. W tym celu konieczne może okazać się przycięcie drewna piłą. Następnie drewniane lub wykonane z płyty MDF deseczki należy przytwierdzić do powstałej ramy za pomocą kleju. W przypadku szerszych drzwi można przykleić do nich od wewnętrznej strony pionową listwę wzmacniającą poprzeczne listwy i całą konstrukcję. Gotowe drzwi można pomalować na dowolny kolor, najlepiej farbą natryskową. Do skrzydeł drzwiowych należy przykręcić zawiasy i osadzić drzwi w szafie. I gotowe! 

Kolekcja Orient, Gała Meble

Szafa ażurowa to ciekawy i modny mebel, który ciągle jest na topie. Jednak to nie jedyny mebel, który może posiadać ażurowe fronty. W ofercie producentów można znaleźć również ażurowe szafki RTV czy komody. Fronty wykonane z poprzecznych deseczek nadają meblu lekkości i sprawdzą się świetnie nawet w małych pomieszczeniach. Mamy nadzieję, że nasz artykuł zainspiruje Was do wykonania szafy ażurowej. Jeśli jednak wolicie kupić gotowy mebel, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą szaf!

Zobacz nasze szafy >