15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić szafę z desek? Przydatne informacje

Pojemnych szaf nigdy dość! W każdym domu czy mieszkaniu takiego mebla nie może zabraknąć. W końcu musimy gdzieś pomieścić całą garderobę, sprzęty, akcesoria domowe i wiele innych rzeczy. Czasami jest ich aż tyle, że szafa przydałaby się we wszystkich pomieszczeniach.. Co zrobić, żeby obniżyć koszt takiego przedsięwzięcia i praktycznie zagospodarować wolną przestrzeń? Zrobić szafę samodzielnie! Wykonanie szafy z desek wymaga zakupu odpowiednich elementów i umiejętności ich właściwego połączenia. Jeśli masz trochę wolnego czasu, nic nie stoi na przeszkodzie, by taki mebel zrobić w domu. Tym bardziej, że jego wielkość czy wyposażenie będzie nam łatwo dopasować do własnych potrzeb. Jak zrobić szafę z desek? Co jest potrzebne do jej wykonania?

Udostępnij:
Jak zrobić szafę z desek? Przydatne informacje

Czy szafa z desek jest trudna do zrobienia?

Szafa z desek wymaga jedynie zakupu odpowiednich elementów i ich połączenia z użyciem odpowiednich akcesoriów meblowych. Oczywiście wiele zależy od stopnia skomplikowania całej konstrukcji. Prosty szkielet szafy jest łatwy do wykonania. Trudnej za to zrobić bogatszy w wyposażenie mebel np. z szufladami czy drzwiami przesuwnymi, które do montażu potrzebują już specjalnych prowadnic (w opcji z cichym domykiem mogą dodatkowo mieć wyższą cenę). Jednak to, jak ostatecznie ma prezentować się nasza szafa z desek, powinno zależeć od indywidualnej oceny – jakie mamy potrzeby, co nam się podoba, czy zależy nam na lepszym wykończeniu i funkcji dekoracyjnej. Powinniśmy sobie zadać też pytanie, czy może mebel ma posłużyć jedynie jako dodatkowe miejsce do przechowywania i być może jego walory estetycznie nie są takie ważne. Wszystko to należy przemyśleć jeszcze przed zakupem wszystkich elementów do montażu szafy.

Co jest potrzebne do zrobienia szafy z desek?

Zanim ruszymy do sklepu po części do szafy z desek, najlepiej rozrysować sobie projekt naszego mebla. Pozwoli to ocenić, ile desek, półek, kątowników i wsporników będzie potrzebnych. Warto także umieścić mebel na planie pokoju. W ten sposób dowiemy się, czy otwierane drzwiczki nie będą zawadzać (wtedy lepiej wykorzystać front przesuwny), albo w której części lepiej sprawdzą się półki, a w której drążek. Łatwo też ocenimy ostateczne wymiary szafy.

Spis rzeczy potrzebnych do wykonania szafy będzie więc w dużej mierze zależał od stopnia jej skomplikowania. Prosty mebel oparty na zewnętrznych płytach, wewnętrznych półkach i klasycznie zamykanym froncie wymaga zakupienia:

  • Długich płyt na boki, cienkiej na tył (płyta HDF) oraz krótszych płyt na górną i dolną część szafy,

  • dużych płyt na front,

  • półek (ich ilość określamy na podstawie wcześniej rozrysowanego planu),

  • wsporników,

  • kątowników,

  • zawiasów do drzwi,

  • małych gwoździ,

  • wkrętów,

  • wkrętarki, poziomicy, młotka.

Kiedy chcemy, by w szafie znalazły się również szuflady, trzeba również dokupić prowadnice. Będą one potrzebne również wtedy, gdy front powinien być przesuwny. Dwie takie prowadnice powinny mieć wymiar dokładnie taki, jak szerokość szafy.

Kolekcja Delate, Meble Forte

Jak zrobić szafę z desek – krok po kroku

Jeśli mamy już wszystkie potrzebne elementy, można składać je po kolei. Zaczynamy od postawienia konstrukcji, później pozostaje jedynie montaż półek i frontu.

  1. Za pomocą kątowników i wkrętów trzeba stworzyć szkielet – połączyć boki szafy z częścią dolną i górną (najlepiej zrobić to w dwóch miejscach na każdą płytę).

  2. Mocujemy do bocznych elementów cienką płytę HDF na tył za pomocą młotka i gwoździków.

  3. Kolejnym etapem jest osadzenie półek. Należy dobrze wymierzyć odpowiednie wysokości dla płyt i zaznaczyć cztery miejsca, do których przykładamy wsporniki i mocujemy je za pomocą wkrętów. Na tym etapie niezbędna jest kontrola poziomu za pomocą poziomicy.

  4. Na końcu pozostaje zamontować front. Do drzwiczek przykręcamy zawiasy w górnej i dolnej części, następnie front ustawiamy bokiem do szafy i zawiasy montujemy do bocznej płyty również za pomocą wkrętów.

Należy pamiętać, aby przed montażem sprawdzić, czy wszystkie wymiary poszczególnych elementów mebla są zgodne. Boki muszą mieć takie same wymiary, tak samo, jak dwie płyty na górną i dolną część szafy oraz płyty na front.

Szafa przesuwna z desek

W przypadku wnęki lub zaaranżowania pokoju, w którym na całej szerokości znajduje się szafa, jej konstrukcja może być jeszcze prostsza. Wówczas wśród potrzebnych elementów można wymienić belki do wykonania ramy, płyty na front (często przesuwny z prowadnicami), wysokie płyty na wewnętrzne ściany (ich ilość zależy od szerokości szafy i zaplanowanego wyposażenia – półki, szuflady, kosze, kontenerki) oraz krótkie płyty na półki.

Jeśli zdecydujemy się na taką konstrukcję, najpierw należy przymocować belki wzdłuż ścian – można do nich przytwierdzić za pomocą zawiasów front, ułatwi to również mocowanie wewnętrznych płyt dzielących szafę na części. Trzeba je przykręcić do ściany i belki, używając kątowników. Półki osadzamy za pomocą wsporników lub używamy kawałków belki – należy je przywiercić do ściany i wewnętrznej płyty, tworząc stabilne podparcie z obu stron. Montaż frontu można wykonać za pomocą zawiasów (skrzydło z zawiasem mocowane do belki z ramy). Jeśli ze względu na brak miejsca klasyczne drzwiczki się nie sprawdzą, lepiej wykorzystać prowadnice. Wtedy trzeba jednak pamiętać, że w przypadku dwóch płyt na każde skrzydło przypadają dwie prowadnice – jedna u góry (na suficie), a druga na dole, przy podłodze. W zestawie powinny być również kółeczka, które przytwierdza się do frontu, przez co drzwi mają większą wysokość. Należy to uwzględnić już na etapie projektowania szafy z drzwiami przesuwnymi.

To, jak ostatecznie będzie wyglądać szafa, zależy wyłącznie od własnego pomysłu. Na froncie można jeszcze umieścić haczyki, lustro czy przykleić ozdobne ornamenty.

Zobacz nasze szafy >