Menu
11 324 mebli od 55 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaką twardość materaca do spania wybrać? Podpowiadamy jak dobrać materac!

Odpowiednio dobrany materac to gwarancja komfortowego wypoczynku i udanego snu. Stając przed wyborem materaca do spania należy wziąć pod uwagę różne kryteria. Nie bez znaczenia pozostaje jego wypełnienie, jednak ważnym parametrem materaca jest również jego twardość, ponieważ to ona w głównej mierze decyduje o wygodzie spania. Materac powinien być dobrany również pod kątem wagi osoby, dla której będzie przeznaczony. Z tego artykułu dowiecie się jak dobrać twardość materaca oraz jaka twardość będzie najlepsza dla osób o różnej wadze.

Porady Twojemeble.pl, 2022-01-11
Udostępnij:
Jaką twardość materaca do spania wybrać? Podpowiadamy jak dobrać materac!

Twardość materaca a waga użytkownika 

Przy wyborze materaca do spania należy mieć na uwadze masę ciała osoby, która będzie go użytkować. Im większa waga ciała, tym większy nacisk wywierany na powierzchnię materaca. W przypadku osoby ciężkiej, użytkowanie zbyt miękkiego materaca może prowadzić do jego uszkodzenia, i co ważniejsze, do pogorszenia komfortu w czasie snu. Waga osoby użytkującej materac ma bardzo duże znaczenie, zatem powinien być on pod nią odpowiednio dopasowany. Dzięki temu utrzymamy kręgosłup w stabilnej pozycji i zwiększymy komfort podczas snu. Zbyt miękki materac może skutkować bólem kręgosłupa.

Kolekcja Koen 2, Black Red White

Stopnień twardości materaca - jaki wybrać?

Przy wyborze materaca należy zwrócić uwagę na stopień jego twardości, oznaczony symbolem H1, H2, H3 oraz H4. Twardość materaca H3 - co to znaczy? Litera “H” pochodzi od słowa “hardness”, oznaczającego po polsku “twardość”. Czym cyfra umieszczona przy literze jest większa, tym twardszy materac. H3 będzie więc trzecim w kolejności stopniem twardości materacy. Poniżej przedstawiamy poszczególne stopnie twardości materacy wraz z ich charakterystyką:

Twardość materaca H1

Stopień H1 oznacza miękki materac, przeznaczony dla niemowląt, dzieci i nastolatków, lecz nie tylko. Z materaca o twardości H1 mogą korzystać wszystkie osoby, których waga nie przekracza 60 kg. W przypadku osób o większej masie, korzystanie z miękkiego materaca może wiązać się z mniejszym komfortem w czasie snu, a nawet prowadzić do powstania trwałych odkształceń na powierzchni materaca. 

Twardość materaca H2

Materac z oznaczeniem H2 cechuje się większą twardością niż H1 i jest uznawany za model o średniej miękkości. Twardość H2 to najbardziej uniwersalne i często wybierane rozwiązanie, które stanowi kompromis w przypadku materacy dwuosobowych - będzie wygodny zarówno dla osób lubiących średnio miękkie podłoże, jak i dla tych które cenią sobie sen na miękkiej powierzchni. Z użytkowania materaca tej twardości będą zadowolone zwłaszcza te osoby, których waga mieści się w przedziale 50 - 80 kg. 

789,- zł
999,- zł
1 598,- zł
2 699,- zł
729,- zł
919,- zł
489,- zł
619,- zł

Twardość materaca H3

Kolejny stopień twardości stanowią materace średnio twarde oznaczone symbolem H3. Materac tego typu będzie stanowił komfortowe rozwiązanie dla osób ważących od 80 do 100 kg. Osoby o mniejszej wadze nie powinny decydować się na materac o stopniu twardości H3, ponieważ zbyt twarda powierzchnia spania może nie być wygodna i skutkować bólem pleców, a nawet prowadzić do problemów z układem krążeniowym. Materac z oznaczeniem H3 bywa wybierany równie często, jak materac średnio miękki H2.  

Twardość materaca H4

Materac oznaczony symbolem H4 uznaje się za twardy, a nawet za bardzo twardy. Ten wariant obejmuje najtwardsze materace dostępne na rynku i przeznaczony jest dla osób, których waga przekracza 100 kg oraz dla tych, którzy preferują spanie na twardym podłożu. Materace o stopniu twardości H4 są wypełnione trwałymi materiałami, odpornymi na duży nacisk. Nie należy zatem martwić się o wystąpienie odkształceń z powodu użytkowania. Materace z oznaczeniem H4 mogą być spokojnie użytkowane nawet przez osoby o bardzo dużej wadze. Powyższe oznaczenia symbolizujące stopnie twardości materaca stanowią wiarygodne informacje o jego miękkości oraz są szczególnie pomocne w przypadku, gdy decydujemy się na zakup materaca przez Internet. 

1 218,- zł
1 629,- zł
789,- zł
989,- zł
1 150,- zł
1 539,- zł
689,- zł
869,- zł

Łóżko dwuosobowe - jaką twardość materaca wybrać? 

W przypadku łóżka dwuosobowego bezpiecznym pomysłem będzie wybranie materaca o uniwersalnej twardości H2 lub H3. Jednak wybór uniwersalnego materaca nie zawsze jest możliwy. Dobór odpowiedniej twardości materaca w przypadku łóżka dwuosobowego może być problematyczny, zwłaszcza w sytuacji, gdy między jego użytkownikami istnieje duża rozbieżność wagi. W takiej sytuacji dobrym wyjściem będzie zakup dwóch materacy o różnej twardości. Należy jednak pamiętać, aby wybrane materace miały jednakową wysokość, aby powierzchnia spania była równa. 

Skutki wybrania złej twardości materaca

Jak wspomnieliśmy, materac do spania powinien być dopasowany do wagi jego użytkownika. Źle dobrana twardość materaca może prowadzić do dyskomfortu, bólu pleców i ramion oraz do ogólnego pogorszenia jakości wypoczynku i snu. W przypadku osób o większej wadze - użytkowanie zbyt miękkiego materaca może prowadzić do powstania na nim stałych odkształceń. Natomiast zbyt twardy materac może powodować ucisk naczyń krwionośnych i tym samym prowadzić do drętwienia nóg czy rąk. Zarówno zbyt miękki materac jak i zbyt twardy może skutkować bólem lędźwi, które potrzebują stabilnego podparcia. Odpowiednio dobrany materac powinien dopasować się do krzywizny kręgosłupa i stworzyć komfortowe warunki do wypoczynku. Należy zatem zwrócić dużą uwagę na oznaczenia stopni twardości materaca, zanim zdecydujemy się wybrać konkretny model.

 

Zatem jaką twardość materaca wybrać? Przedstawione stopnie twardości z pewnością będą pomocne przy doborze materaca do spania. Należy pamiętać, by mieć na uwadze wagę osoby, dla której materac będzie przeznaczony. Asortyment materaców jest naprawdę szeroki z zróżnicowany, więc znalezienie wygodnego  modelu spełniającego określone wymagania nie powinno stanowić żadnego problemu. Kupując materac, nie zapominajmy dobrać do niego odpowiedni stelaż. Połączenie odpowiedniego materaca i dobrego stelaża wpłynie na dobry sen i pozwoli prawdziwie odpocząć w nocy.

Zobacz nasze materace >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.