15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki materac dla osoby 120 kg?

Dobrze dobrany materac to gwarancja komfortu podczas snu. Materac powinien być nie tylko odpowiedni pod względem wymiarów, ale też musi zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa – to bardzo ważne, a szczególnie w przypadku użytkowników o wyższej wadze. Jaki materac sprawdzi się najlepiej w łóżku osoby, która waży około 120 kilogramów? Jaki powinien być jego stopień twardości, a jakie wypełnienie?

Udostępnij:
Jaki materac dla osoby 120 kg?

Jak dobrać materac do wagi użytkownika?

Waga użytkownika jest jednym z najważniejszych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie materaca. Im jest ona wyższa, tym bardziej odporny na uginanie się i deformacje powinien być materac. Z oczywistych względów dla cięższych użytkowników polecane są twardsze materace – są one bardzo wytrzymałe i zapewniają optymalne podparcie dla kręgosłupa nawet pod bardzo dużym obciążeniem. W jaki sposób dobiera się materac do wagi użytkownika? Koniecznie należy zwrócić uwagę na jego stopień twardości. Dostępne opcje to:

 • Materace o stopniu twardości H1 – są tylko odrobinę twardsze od materacy H0, które są materacami bardzo miękkimi. Egzemplarze H1 są dedykowane użytkownikom o wadze do 60 kilogramów. Są to materace miękkie i wygodne dla osób lekkich, a w szczególności dla dzieci. Materace H1 bywają często wybierane do łóżeczek dziecięcych

 • Materace o twardości H2 – dzieci, młodzież oraz dorośli o wadze od 50 do 80 kilogramów mogą zdecydować się na zakup materaca o tym stopniu twardości. Jest to materac średnio miękki, który będzie komfortowym rozwiązaniem dla osób mieszczących się w podanym przedziale wagowym.

 • Materace o stopniu twardości H3 – większość dorosłych użytkowników decyduje się na zakup materaca o stopniu twardości H3. Jest to materac średnio twardy, który będzie odpowiedni dla osób o wadze od 70 do 110 kilogramów. 

 • Materace o twardości H4 – użytkownicy o wyższej masie ciała nie muszą rezygnować z wygody podczas snu. Dla osób ważących powyżej 100 kilogramów dedykowane są materace H4. Górną granicą wagi jest około 130 kilogramów – powyżej tej wagi warto rozważyć już zakup materaca H5. 

 • Materace o stopniu twardości H5 – jeśli waga użytkownika mieści się w przedziale od 120 do 150 kilogramów, to może on wziąć pod uwagę właśnie materac H5. Osoby ważące dokładnie 120 kilogramów lub nieco mniej mogą jeszcze rozważyć zakup materaca o stopniu twardości H4.

W sprzedaży, a szczególnie w wyspecjalizowanych sklepach i u producentów, można znaleźć również materace twardsze: H6, H7, H8, a nawet H9 – są one jednak dedykowane użytkownikom o wiele cięższym niż 120 kilogramów. 

Jakie łóżko i materac dla osoby 120 kg?

Zarówno materac, jak i łóżko należy dobierać do preferencji, potrzeb, ale również wagi użytkownika. Nie każdy mebel będzie miał równie wysoką wytrzymałość. Jak znaleźć łóżko i materac dla osoby o wadze 120 kilogramów?

 • Warto sprawdzić maksymalne obciążenie materaca – powinno być ono zawarte w opisie produktu lub w specyfikacji na jego etykiecie. Każdy materac powinien mieć określony stopień twardości, dzięki czemu można z łatwością zorientować się, czy sprawdzi się w przypadku osoby o konkretnej wadze. Użytkownicy ważący 120 kilogramów mogą wybierać spośród materacy H4 i H5. Jeśli ważą nie więcej niż 120 kilogramów i preferują posłanie, które dopasowuje się dobrze do kształtu ciała, mogą sięgnąć po materac H4, a jeśli wolą twardsze łóżka, mogą wybrać materac H5. 

 • Należy sprawdzić też maksymalne obciążenie łóżka – wiele mebli wypoczynkowych i do sypialni jest odpowiednia właśnie dla osób o wadze do 120 kilogramów. Jeśli mieścimy się w tym przedziale lub przekraczamy go wyłącznie symbolicznie, to meble te będą w zupełności wystarczające. W sklepach z meblami można jednak znaleźć rozwiązania dużo solidniejsze – łóżka ze wzmacnianą ramą, które z powodzeniem posłużą osobom, których waga przekracza 120 kilogramów. 

W sypialni osoby ważącej 120 kilogramów nie może zabraknąć mebli o solidnej konstrukcji, ale też oferujących wygodę użytkowania. Zdecydowana większość mebli będzie odpowiednia – unikać należy tylko bardzo lekkich konstrukcji, które już na pierwszy rzut oka wyglądają na niezbyt wytrzymałe. Przed zakupem należy jeszcze zweryfikować maksymalne dopuszczalne obciążenie, by mieć pewność, że wybrane rozwiązanie będzie odpowiednie. 

Kolekcja Holten, Black Red White

Wytrzymałe łóżko do sypialni – jak wybrać?

Stojąc przed koniecznością wyboru łóżka do sypialni, ma się przed sobą ogrom możliwości. Nie każda rama łóżka będzie jednak odpowiednim wyborem dla osoby ważącej około 120 kilogramów. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

 • Materiał wykonania – jednymi z najbardziej solidnych i konkretnych konstrukcji są łóżka drewniane, a szczególnie masywniejsze modele na grubych nóżkach, szerokich podporach lub o ramie w formie skrzyni. Drewno jest bowiem materiałem wytrzymałym, a szczególnie, gdy jest to drewno twardszych gatunków drzew, jak choćby dąb. Drewniane łóżka są jednak dość kosztowne, a szczególnie modele dębowe i masywne. Tańszym odpowiednikiem drewnianego łóżka może być więc egzemplarz z płyty meblowej – wytrzymałość może być zbliżona do drewna, a cena zazwyczaj bywa sporo niższa.

 • Konstrukcja ramy – jako łóżko dla osoby o wadze 120 kg nie za dobrze sprawdzą się ramy na cienkich i fikuśnych nóżkach bez żadnych wzmocnień. Dużo lepszą konstrukcją będzie rama osadzona na 4 niewysokich, ale dość szerokich nóżkach i ewentualnie z jedną dodatkową podporą po środku. Doskonale sprawdzają się również łóżka o konstrukcji skrzyniowej (zarówno drewniane, jak i kontynentalne), a nawet łóżka z palet, które również są bardzo solidnym rozwiązaniem. 

 • Solidny stelaż – w łóżku dla osoby o wadze do 120 kilogramów ważna jest nie tylko solidna rama łóżka i materac H4 lub H5, ale też odpowiedni stelaż, który ten materac będzie podtrzymywać. Musi być on odporny na wspomniane obciążenie, a także na odkształcenia. 

Wybór odpowiedniego łóżka i materaca nie jest prosty i to bez względu na wagę użytkowników. Im jednak jest się cięższym, tym bardziej trzeba zwracać uwagę na wytrzymałość mebli, by mieć pewność, że faktycznie posłużą użytkownikowi przez odpowiednio długi czas. 

Aranżacja spialni z łóżkiem kontynentalnym Roma

Jakie wypełnienie materaca dla osoby o wadze 120 kg?

Jednym z najważniejszych parametrów, które dotyczą materaca, jest właśnie rodzaj wypełnienia. Każdy typ wypełnienia ma swoje mocne i słabsze strony, ale nie wszystkie stosowane są w materacach dla użytkowników o wadze około 120 kilogramów. Materace o stopniu twardości H4 lub wyższym są bowiem najczęściej dostępne z wypełnieniem lateksowym, z pianki poliuretanowej lub ze sprężynami kieszeniowymi. Którą opcję wybrać?

 • Materac lateksowy – może być twardy, a przy tym wygodny w użytkowaniu. Lateks jest materiałem przyjaznym dla alergików (za wyjątkiem osób uczulonych na lateks) i dlatego doskonale sprawdza się w ich sypialniach. W materiale tym nie powstają bowiem zbyt korzystne warunki dla rozwijania się bakterii, grzybów, pleśni i roztoczy stąd też dużo niższe stężenie alergenów w sypialni z materacem lateksowym. Bez większych problemów można znaleźć materac lateksowy o stopniu twardości H4 lub wyższym. W sprzedaży obecne są także materace hybrydowe (z lateksem oraz ze sprężynami kieszeniowymi. 

 • Materac z pianki poliuretanowej – może mieć bardzo zróżnicowane stopnie twardości, a jednak zapewni optymalne parametry do snu i świetne podparcie dla kręgosłupa. Materace z pianki poliuretanowej są przyjazne dla alergików, gdyż same w sobie nie powodują alergii, a w dodatku są syntetyczne więc nie stwarzają szczególnie korzystnych warunków do rozwoju roztoczy, grzybów oraz pleśni. Materace z pianki poliuretanowej o twardości H4 lub wyższej można bez problemu znaleźć w sklepach i to w różnych rozmiarach i w zróżnicowanych cenach. Część z nich to modele dość zaawansowane – wielowarstwowe, o zróżnicowanych strefach twardości i o różnorodnej teksturze. 

 • Materac z kieszeniami sprężynowymi – nie tylko osoby ważące niewiele mogą sypiać na materacach sprężynowych. W sprzedaży można znaleźć wiele modeli o stopniu twardości H4 i wyższym, które są wyposażone w sprężyny kieszeniowe. Materace te są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na odkształcenia, a przy tym wygodne i bardzo dobrze sprawdzające się na łóżkach klasycznych i kontynentalnych. Mają one przy tym bardzo przystępne ceny i bez problemu można znaleźć je w różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można dopasować taki materac do posiadanego łóżka. 

Wybór wypełnienia materaca nigdy nie jest prosty i nie ma tu znaczenia, czy waży się 60, 80 czy 120 kilogramów – każdy typ materaca ma bowiem swoje mocne strony i swoich zwolenników. Materace z pianki poliuretanowej są przystępne cenowo, antyalergiczne i odpowiednie do łóżek klasycznych. Materace lateksowe mogą być bardzo wygodne i raczej również sprawdzą się w sypialniach alergików, o ile nie są oni uczuleni na sam lateks, ale ich mankamentem jest wyższa cena. Do łóżek kontynentalnych, a także do łóżka zbudowanego z palet polecić można natomiast materac sprężynowy ze sprężynami kieszeniowymi o twardości H4 lub wyższej – będzie to solidny produkt w przystępnej cenie.

Zobacz materace h4 >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.