Menu
11 324 mebli od 55 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki materac na ból kręgosłupa wybrać? Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie

Ból kręgosłupa to powszechny problem w dzisiejszych czasach. Zmaga się z nim coraz więcej osób w różnym wieku. Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa i czy wybór materaca ma znaczenie?  Podpowiadamy!

Porady Twojemeble.pl, 2021-11-24
Udostępnij:
Jaki materac na ból kręgosłupa wybrać? Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie

Ból kręgosłupa - skąd się bierze? 

Ból kręgosłupa może mieć różne pochodzenie. Co może go powodować? Obecnie coraz więcej osób spędza większość czasu przy komputerze, często przyjmując przy tym nieprawidłową postawę. Garbienie się, praca siedząca a także wrodzone wady kręgosłupa, to częste przyczyny bólu w plecach. Narażone na ból pleców są także osoby pracujące fizycznie i uprawiające niektóre sporty. Podnoszenie ciężkich przedmiotów i niewłaściwa technika wykonywania ćwiczeń mogą przyczynić się do kontuzji lub przepukliny. Na bóle kręgosłupa może mieć wpływ również otyłość i podeszły wiek. Chory kręgosłup to poważny problem, którego nie należy bagatelizować. 

Ból kręgosłupa a źle dobrany materac

Jeśli zaraz po przebudzeniu towarzyszy nam ból pleców - może mieć on swoje podłoże w źle dobranym materacu. Materac powinien być przede wszystkim wygodny, ale jednocześnie dopasowany do wzrostu, wagi użytkownika i jego indywidualnych potrzeb, aby komfort spania był jak najlepszy. Jeśli chcemy zatroszczyć się o swoje plecy, należy zadbać o wygodne miejsce do wypoczynku. Wybór odpowiedniego materaca do łóżka to podstawa. Niewygodny materac może pogłębiać problemy z kręgosłupem i pogorszyć ogólną jakość snu, za to odpowiednio dobrany do spania materac może przyczynić się do odciążenia kręgosłupa i tym samym do zminimalizowania bólu pleców. 

Łóżko Wenecja, Szynaka Meble

Jaki materac wybrać przy problemach z kręgosłupem?

Obok twardości, drugim najważniejszym kryterium, którym kierujemy się przy kupnie materaca do sypialni jest jego wypełnienie. Jaki materac będzie najzdrowszy dla kręgosłupa? Przy problemach z plecami lepiej zrezygnować z materaca bonellowego, ponieważ jego powierzchnia ugina się nierównomiernie, co nie sprzyja komfortowemu wypoczynkowi. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie wybór materaca dopasowującego się do ciała i naturalnej krzywizny kręgosłupa. 

Materac sprężynowy typu pocket

Materace sprężynowe typu pocket (kieszeniowe) powoli zastępują na rynku materace bonellowe. Są one bardziej komfortowe, szczególnie w przypadku problemów z kręgosłupem. Sprężyny uginają się proporcjonalnie, pod wpływem nacisku. Dopasowują się do kształtu oraz ciężaru ciała, gwarantują stabilną podporę dla pleców, odciążając kręgosłup. Materace sprężynowe to dobry wybór szczególnie dla osób o większej wadze, ponieważ są odporne na zapadanie się. 

Materac piankowy

Materace piankowe najczęściej wykonywane są z pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej, oraz termoelastycznej. Nie bez powodu materace zdrowotne są bardzo często wykonywane właśnie z pianki - doskonale dopasowują się do kształtu ciała i pozwalają na komfortowy sen. W przypadku materaców piankowych kluczowy jest brak sprężyn, które z biegiem czasu mogą stać się wyczuwalne. Materace piankowe cechują się wysoką wytrzymałością na odkształcenia. Po zgnieceniu pianka powoli wraca do pierwotnego położenia. Należy jednak pamiętać, aby materac był odpowiednio dobrany do wagi ciała. Co więcej, materac piankowy to dobra opcja dla alergików, ponieważ na rynku dostępne są pianki antyalergiczne

Materac lateksowy

Materace lateksowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ cechuje je wysoka trwałość i elastyczność punktowa. Oprócz tego, że doskonale dopasowują się do kształtu ciała, posiadają właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. Lateks nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, więc materace wykonane z tego również materiału będą świetnym wyborem dla alergików. 

793,- zł
975,- zł
1 338,- zł
1 799,- zł
564,- zł
705,- zł
1 008,- zł
1 239,- zł
2 806,- zł
3 451,- zł
2 955,- zł
3 634,- zł
239,- zł
269,- zł
789,- zł
989,- zł

Jaki materac przy bólach kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Odcinek lędźwiowy to newralgiczna część kręgosłupa, która jest szczególnie narażona na obciążenia. Problemu z lędźwiami nie należy bagatelizować, ponieważ ból może z czasem promieniować do nóg. Ból odcinku lędźwiowy kręgosłupa to częsty problem osób wykonujących pracę siedzącą, ale kontuzje lędźwi grożą także osobom aktywnym, wykonywującym ćwiczenia w nieprawidłowy sposób, podnoszącym ciężary. Z bólem lędźwi zmagają się również osoby z nadwagą. Jaki materac do spania kupić w takim przypadku? Wyboru należy dokonać kierując się twardością materaca, pamiętając oczywiście o tym, by był dopasowany do sylwetki i wagi jego użytkownika. W przypadku bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, materac powinien nie powinien być zbyt twardy, lecz na tyle miękki, by podczas leżenia na plecach lędźwia przylegały do jego powierzchni.  

Jaki materac do spania na ból kręgosłupa szyjnego?

Odcinek szyjny kręgosłupa to kolejne miejsce narażone na ból. Jego przyczyną może być choćby zgarbiona pozycja podczas codziennego, długotrwałego korzystania z telefonu. Przyczyna bólu może leżeć także zbyt twardym materacu - w pozycji na boku powierzchnia materaca wytwarza duży nacisk na bark, co skutkuje nieprawidłowym ułożeniem szyi. W takim przypadku, oprócz wygodnego materaca do spania należy zadbać o odpowiednią poduszkę. 

Kolekcja Łóżka M&K Foam

Jak dobrać twardość materaca?

Materac twardy czy miękki? Jednym z ważniejszych kryteriów, na które zwracamy uwagę przy wyborze materaca jest jego twardość. Materac na bolesny kręgosłup nie powinien być ani za miękki, ani za twardy. Jaką twardość materaca wybrać? Poniżej przedstawiono strefy twardości materacy oraz orientacyjne przedziały wagowe użytkowników:

  • H1 - bardzo miękkie materace, przeznaczone dla osób, których waga nie przekracza 60 zł. Idealne również dla dzieci. 
  • H2 - materace o średniej miękkości, przeznaczone dla osób o wadze 50-80 kg
  • H3 - materace o średnie twardości, odpowiednie dla osów ważących od 80 do 100 kg
  • H4 - materace twarde, przeznaczone dla osób ważących ponad 100 kg.

Kolekcja Idea, Lenart

Jaki materac do spania dla osób starszych?

Osoby starsze bardzo często zmagają się z bólami mięśni i stawów. Ból kręgosłupa nie jest im obcy. Wybierając materac dla osoby starszej należy zwrócić uwagę na jego grubość oraz wypełnienie. Na chory kręgosłup bezpiecznym wyborem będą materace piankowe oraz lateksowe. Najlepiej dopasowują się do kształtu ciała i pozwalają na komfortowy wypoczynek, co w przypadku osób starszych ma bardzo duże znaczenie. 


Wygodny materac wcale nie musi być bardzo drogi. Przy wyborze materaca do spania należy kierować się naszą wagą, wzrostem oraz osobistymi preferencjami. Należy pamiętać, że dbanie o kręgosłup zaczyna się w domu i właściwie dobrany materac to podstawa udanego wypoczynku.

Zobacz materace >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.