15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić szafę?

Trudno wyobrazić sobie dom lub mieszkanie bez choćby jednej szafy. Mebel ten jest niezastąpiony, jeśli chodzi o przechowywanie ubrań, butów oraz galanterii. Szafy bywają stosowane w przedpokojach, sypialniach, garderobach, a także w pokojach dziennych. Można przechowywać w nich niemal wszystkie ubrania, buty, plecaki i wiele innych przedmiotów. W jaki sposób zrobić szafę niedrogim kosztem? Jakie wyposażenie wybrać i o czym pamiętać?

Udostępnij:
Jak zrobić szafę?

Jak zrobić szafę we wnęce?

Szafy wnękowe cieszą się ogromną popularnością – są pojemne, a jednak nadmiernie nie rzucają się w oczy, dzięki czemu nie przytłaczają pomieszczenia. Szafa wnękowa może dysponować drzwiami przesuwanymi, otwieranymi klasycznie lub składanymi harmonijkowo. W niektórych aranżacjach rezygnuje się z zastosowania drzwi – na przykład wówczas, gdy szafa znajduje się w zamykanej garderobie. 

W jaki sposób zrobić szafę wnękową?

  • Pierwszy krok to pomiar wnęki – jeśli ma klasyczne wymiary, możesz kupić gotową obudowę szafy. Zazwyczaj wnęki na szafę są projektowane właśnie w oparciu o najbardziej typowe rozmiary mebli, by ułatwić ich późniejsze zagospodarowanie. Jeśli wnęka ma nietypowy rozmiar, są dwie opcje: pierwsza to wykonanie szafy w pełni na wymiar (samodzielnie lub częściowo u stolarza) albo przeróbka wnęki w taki sposób, by możliwe było dopasowanie do niej obudowy ze sklepu (wnękę można pomniejszyć zabudową z płyt gipsowo kartonowych, ale też murując). 

  • Kluczowym elementem konstrukcyjnym szafy wnękowej jest jej obudowa, do której przytwierdzone zostaną dalsze elementy wyposażenia: drążki, półki i szuflady. Jeśli szafa jest szersza niż metr, zazwyczaj stosowane bywają obudowy z pionowym łącznikiem lub dwie niezależne obudowy (na przykład o szerokości 100 oraz 50 cm). Obudowę najwygodniej kupić w gotowej postaci i ewentualnie lekko ją zmodyfikować.

  • W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu ma się znajdować szafa i co będzie w niej przechowywane, należy dobrać adekwatne wyposażenie – półki, szuflady, drążki i tym podobne elementy (najlepiej z jednego systemu). 

  • Ostatni etap to wybór drzwi i sposobu ich otwierania. Drzwi przesuwne są montowane na specjalnej prowadnicy, a otwierane uchylnie są mocowane na zawiasach. Rzadko spotykanym rozwiązaniem są drzwi łamane (harmonijkowe) oraz szafy bez drzwi – te stosowane bywają głównie w odrębnych garderobach, a nie we wnękach. 

Samodzielne wykonanie szafy wnękowej będzie najłatwiejsze, jeśli sięgniesz po gotowe rozwiązania – obudowę szafy warto kupić w sklepie. Półki oraz drzwi można już wykonać we własnym zakresie albo dopasować spośród dostępnych komponentów – to i tak będzie dużo tańsza opcja niż zamówienie szafy na wymiar u stolarza. 

Szafa Stockholm, Black Red White

Co powinno się znaleźć w szafie? Jakie wyposażenie wybrać?

Wyposażenie szafy decyduje o jej funkcjonalności i o tym, czy jej użytkowanie będzie wygodne. Dobór wyposażenia do szafy warto uzależnić od kilku kwestii:

  • Od tego, w jakim pomieszczeniu będzie się znajdowała szafa. W przedpokoju zwykło się przechowywać głównie odzież wierzchnią, buty i galanterię, ale z kolei w sypialni przyda się przestrzeń na zapasową pościel, a także na bieliznę. 

  • Od tego, co będzie przechowywane w szafie. Nie zawsze jest to wyłącznie odzież, obuwie i galanteria. Wiele osób w szafach przechowuje także urządzenia i akcesoria do sprzątania i typowo gospodarcze elementy. 

Zanim wybierzesz się na zakupy, by skompletować wyposażenie do szafy, rozrysuj na kartce układ szafy i zaprojektuj jej wnętrze. Rozplanuj położenie drążków, półek i innych elementów wyposażenia. Jeśli szafa dysponuje fabrycznymi obudowami, z dużą łatwością dobierzesz do niej wyposażenie. Najlepiej jednak zdecydować się na wyposażenie z jednego systemu – wszystkie jego elementy będą ze sobą kompatybilne, a także spójne pod względem estetyki. 

Co powinno się znaleźć w szafie?

  • Drążek na ubrania, a pod nim przynajmniej 60 centymetrów miejsca, gdy wieszane będą na nim głównie koszule, bluzki i marynarki albo co najmniej 170 centymetrów, gdy wieszane będą na nim płaszcze i długie sukienki. Odstęp między drążkiem a półką ponad nim powinien wynosić około 5 centymetrów, by zdejmowanie i odkładanie wieszaków na miejsce było wygodne.

  • Półki – klasyka wyposażenia szafy. Półki są niedrogie i praktyczne. Można na nich przechowywać torebki, plecaki, ubrania i wiele innych elementów. 

  • Szuflady – wygodne do przechowywania drobniejszych elementów garderoby. Mają sporą odporność na obciążenie, dlatego z powodzeniem można przechowywać w nich cięższe przedmioty niż w wysuwanych koszach.

  • Wysuwane kosze – zazwyczaj są sporo tańsze od klasycznych szuflad, ale za to mają ażurową konstrukcję i nie są tak odporne na obciążenie. Można z powodzeniem przechowywać w nich lekkie tekstylia. 

  • Oświetlenie – by zawartość szafy była doskonale widoczna, warto pomyśleć o zastosowaniu w niej oświetlenia. Może to być światło zasilane z sieci lub na baterie, które będzie się uruchamiało automatycznie lub za pomocą włącznika. 

To najbardziej podstawowe elementy wyposażenia szaf, ale nie jedyne, po jakie można sięgnąć. Do szaf garderobianych i do sypialni można dokupić także specjalne wkłady do szuflad, które ułatwiają posortowanie i przechowywanie bielizny. Posiadacze kolekcji krawatów lub apaszek mogą sięgnąć po specjalne wieszaki na te elementy ubioru. Do szafy można dokupić także specjalne wieszaki na spodnie, a także wieszaki na torebki, wysuwane lustra i wiele innych elementów, które należy jednak dopasować do indywidualnych potrzeb. 

Jakie drzwi do szafy – otwierane czy przesuwane?

Projektując szafę wnękową lub wolnostojącą, nie wystarczy skupić się na jej gabarytach i wyposażeniu. Bardzo istotną kwestią jest również wybór rodzaju drzwi, jakie zostaną w niej zastosowane. Możliwości jest kilka:

  • Szafa bez drzwi – to rozwiązanie, które sprawdza się głównie w zamykanych, odrębnych garderobach. W takim wypadku drzwi szafy są niepotrzebnym wydatkiem i elementem, który zabiera miejsce. Decydując się na szafę bez drzwi, warto jednak zadbać o jej uporządkowany wygląd.

  • Szafa z drzwiami na zawiasach – bardzo często stosowane rozwiązanie, które sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest miejsce na to, by otworzyć skrzydła drzwiowe. Drzwi na zawiasach mają również częste zastosowanie w przypadku niewielkich szaf – na przykład o szerokości 100 centymetrów. Zaletą drzwi na zawiasach jest to, że wszystkie skrzydła można uchylić jednocześnie – z dużej szafy może więc jednocześnie korzystać kilka osób. W przypadku drzwi przesuwanych, gdy jedna część szafy jest otwarta, z drugiej części nie da się korzystać. 

  • Szafa z drzwiami przesuwanymi – w wąskich pomieszczeniach, a także w różnego rodzaju korytarzach, często stosowane bywają szafy z drzwiami przesuwanymi, które nie potrzebują miejsca na otwieranie się. To dobre rozwiązanie, które jednak ma swoje mankamenty. Całkowita głębokość szafy z drzwiami przesuwanymi jest bowiem większa niż szaf z drzwiami na zawiasach. Drzwi przesuwane blokują również część szafy, gdyż przesuwane są na bok. 

  • Szafa z drzwiami harmonijkowymi – sporadycznie stosowana opcja – raczej głównie do niewielkich szaf wnękowych. Drzwi harmonijkowe nie zajmują zbyt wiele miejsca po otwarciu i nie blokują dostępu do zawartości szafy. 

Każdy rodzaj drzwi do szafy ma swoje mocne strony, ale jednak najczęściej wybierane są drzwi na zawiasach i przesuwane. To, które wybrać, warto uzależnić od specyfiki pomieszczenia i od własnych preferencji.

Szafa Arti 22, Lenart

Szafa we wnęce czy wolnostojąca?

Planując wykonanie szafy, trzeba jeszcze podjąć decyzję co do tego, czy ma to być mebel wolnostojący, czy może raczej do zabudowy wnęki. Którą z opcji wybrać?

  • Szafa wnękowa – sprawdzi się w każdym miejscu, w którym istnieje wnęka lub w którym można wykonać tego typu zabudowę. Konstrukcyjnie jest to mebel nieco prostszy w wykonaniu – nawet samodzielnym. Jego boki oraz plecy pozostają bowiem ukryte i nie muszą być efektownie wykończone. Szafa wnękowa na ogół nie przytłacza przestrzeni, gdyż jej zasadnicza głębokość pozostaje ukryta we wnęce. 

  • Szafa wolnostojąca – niezastąpione rozwiązanie w pomieszczeniach, w których nie zaprojektowano wnęki na szafę. Szafa wolnostojąca ma z reguły nieco solidniejszą konstrukcję, gdyż jest lokowana nieco bardziej na widoku – powinna mieć solidnie wykonane i estetyczne boki obudowy oraz plecy. 

Zarówno szafa wnękowa, jak i wolnostojąca mają swoich zwolenników i swoje mocne strony. Nie bez powodu oba rodzaje szaf są tak powszechnie dostępne i chętnie kupowane. W niektórych aranżacjach lepiej sprawdzą się szafy wolnostojące, a w innych wnękowe. 

Wykonanie szafy nie należy do łatwych zadań, a szczególnie wówczas, gdy mebel ten należy skonstruować od podstaw. Szafę można jednak wykonać z półproduktów i komponentów ze sklepu, a wówczas przedsięwzięcie to jest o wiele łatwiejsze do zrealizowania. Jeśli jednak jest się osobą ceniącą wygodę, warto wziąć pod uwagę zakup gotowej szafy – w ofercie nie brak mebli o przeróżnych rozmiarach i o zróżnicowanej funkcjonalności. Wśród nich z pewnością uda się znaleźć odpowiednią szafę praktycznie do każdego pomieszczenia i niekoniecznie będzie to dużo droższe niż zrobienie szafy samodzielnie.

Zobacz nasze szafy >