15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki stelaż do łóżka wybrać? Jak dobrać stelaż do materaca i wagi ciała?

Nie ulega wątpliwości, że efektywny sen to źródło siły w ciągu dnia. Warto zatem zadbać o komfortowe miejsce do wypoczynku. Co zrobić, by nasze łóżko było wygodne? Wbrew pozorom komfortowy materac to nie wszystko! Równie ważny okazuje się stelaż umieszczony pod nim. Jaki stelaż do łóżka wybrać i czym kierować się przy jego zakupie? Czy waga użytkownika ma w tym przypadku znaczenie? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule!

Udostępnij:
Jaki stelaż do łóżka wybrać? Jak dobrać stelaż do materaca i wagi ciała?

Stelaż do łóżka - jaką pełni funkcję?

Stelaż to ważny i w wielu przypadkach nieodłączny element łóżka, który stanowi bezpieczną i stabilną podporę dla materaca. Co więcej, właściwie dobrany do łóżka stelaż będzie zapewniał prawidłową cyrkulację powietrza i ochronę przed gromadzeniem się wilgoci w materacu. Innymi słowy, stelaż pozwala na wietrzenie materaca, dzięki czemu będzie on zawsze świeży oraz pozbawiony roztoczy. 

Stelaż do łóżka ma za zadanie również dopasować powierzchnię do krzywizn kręgosłupa i w parze z materacem zapewnić wygodny sen. Stelaż może także wpływać dodatkowo na komfort spania dzięki opcji regulacji - na rynku są dostępne modele również o takich właściwościach! Jaki stelaż do łóżka wybrać, by jakość naszego snu była jak najlepsza?

Kolekcja Velvet, Szynaka Meble

Jaki stelaż do łóżka wybrać? Co wziąć pod uwagę?

Stojąc przed wyborem stelaża do łóżka, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim, stelaż do łóżka powinien być wytrzymały i wykonany z porządnych materiałów, by spełniać swoją funkcję jak najdłużej. Nie bez znaczenia pozostaje także rozmiar łóżka, dla którego kupujemy stelaż. O ile w przypadku łóżka jednoosobowego dobór stelaża nie powinien stanowić większego problemu, o tyle w przypadku łóżka dla dwóch osób sprawa wygląda nieco inaczej. Jaki stelaż do łóżka dwuosobowego wybrać? W takiej sytuacji można kupić albo jeden duży stelaż, albo dwa mniejsze. Wszystko zależy od tego, czy nasze łóżko posiada środkową listwę podpierającą. Jeśli tak, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować jeden lub dwa stelaże. W przypadku braku listwy należy jednak wybrać jeden stelaż, który nie wymaga dodatkowego podparcia. 

Przy wyborze stelaża nie bez znaczenia pozostaje również grubość samego materaca. Pamiętajmy, że im cieńszy materac, tym większe znaczenie odgrywa stelaż. Jego listwy nie powinny być wyczuwalne, by spanie na materacu było wygodne. Podobnie jak w przypadku materacy, istotne znaczenie ma także waga użytkownika stelaża. Jaki stelaż do łóżka wybrać biorąc pod uwagę wagę osoby, która będzie z niego korzystała?

Stelaż do łóżka a waga użytkownika - czy to ma znaczenie?

Wybierając stelaż pod materac, należy wziąć pod uwagę ciężar, który ma udźwignąć. Wybierając stelaż do łóżka pod względem wagi, warto mieć na uwadze również ciężar materaca. Stelaże sosnowe należą do najmniej trwałych, zatem zalecane są dla osób lekkich, podobnie jak brzozowe, które utrzymają ciężar maksymalnie do 80 kg. Z tego względu bywają wybierane do łóżek dla dzieci oraz szczupłych osób. 

Jaki stelaż do łóżka wybrać w przypadku osób o większej wadze? W takim przypadku należy postawić na stelaż z trwalszych materiałów, takich jak drewno bukowe. Może się zdarzyć, że stelaż będzie potrzebował dodatkowej podpory. Co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule “Jak wzmocnić stelaż łóżka?”.

Kolekcja Stelaże Meble Wójcik

Stelaże do łóżek - materiały oraz rodzaje

W przypadku stelaży do łóżek duże znaczenie odgrywa materiał, z którego są zrobione. Na rynku zdecydowanie przodują stelaże do łóżek wykonane z drewnianych listew. Najtańszą opcję stanowią stelaże wykonane z wspomnianego wcześniej drewna sosnowego, jednak nie jest to najlepszy wybór, ponieważ nie należą do najtrwalszych. Zdecydowanie bardziej polecamy wybrać stelaż do łóżka wykonany z drewna bukowego, które jest elastyczne, sprężyste oraz wytrzymałe na nacisk. 

Stelaże do łóżek różnią się między sobą także pod względem konstrukcji. Wyróżniamy modele klasyczne typu ruszt (nieruchome, których drewniane listwy przymocowane są do drewnianej obudowy na stałe), klasyczne na taśmie (listwy mocowane są do taśmy; stelaż usytuowany na ramie łóżka luzem) oraz stelaże elastyczne (stelaż elastyczny pod materac delikatnie ugina się pod naciskiem, a jego listwy nie są przytwierdzone na stałe do ramy, lecz umieszczone są w specjalnych kieszonkach). Na rynku dostępne są także funkcjonalne modele z regulacją. 

 

Jaki stelaż do łóżka wybrać - klasyczny czy z regulacją? Podpowiadamy!

Dużą popularnością cieszą się klasyczne stelaże pod materac, bez funkcji regulacji. Jeśli zależy nam na tańszej opcji, dobrym wyborem będzie właśnie stelaż klasyczny. Może on z powodzeniem spełniać swoje zdanie, jednak jeśli szukamy czegoś wyjątkowego, warto rozważyć zakup stelaża z regulacją. Niewątpliwą zaletą stelaża regulowanego jest to, że możemy idealnie dopasować go do swoich potrzeb, ponieważ pozwala on na zmianę pozycji z leżącej na półsiedzącą. Stelaże regulowane pozwalają nie tylko na uniesienie zagłówka, ale również na uniesienie podnóżka. Na rynku dostępne są modele regulowane ręcznie lub droższe - na pilota. Stelaże z regulacją stanowią świetne rozwiązanie dla osób mających problemy z krążeniem, chorych lub starszych, które spędzają dużo czasu leżąc w łóżku. 

Jak widać, stelaż pod materac stanowi bardzo ważny element łóżka, który tak samo jak materac, ma znaczący wpływ na jakość naszego snu. Przy wyborze stelaża warto więc zdawać sobie sprawę z tego, jakie mamy możliwości i opcje. Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie pomocny przy  zakupie dobrego stelaża do Waszego łóżka!

Nasze stelaże >