15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak dobrać twardość materaca? Jakie są stopnie twardości materacy?

Wygodne łóżko to gwarancja udanego wypoczynku i efektywnego snu. Do stworzenia komfortowego miejsca do spania niezbędny jest oczywiście odpowiedni materac. Jak dobrać twardość materaca, by spanie na nim było wygodne? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru materaca do spania i czy waga jego użytkownika ma znaczenie? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule.

Udostępnij:
Jak dobrać twardość materaca? Jakie są stopnie twardości materacy?

Jak dobrać twardość materaca? Czym kierować się przy wyborze?

Stojąc przed wyborem materaca do spania, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wagę osoby, która będzie z niego korzystała. Jak dobrać twardość materaca? Odpowiednio dobrany materac powinien stanowić stabilną podporę dla kręgosłupa i odciążyć go podczas spania. Należy pamiętać, że im większa waga użytkownika materaca, tym większy jest ciężar wywierany na jego powierzchnię. Co za tym idzie wybranie zbyt miękkiego materaca w przypadku osoby o większej wadze może skutkować pojawieniem się na materacu odkształceń, a także skutkować bólem kręgosłupa. Z kolei spanie na zbyt twardym materacu również może być źródłem bólu pleców, ramion i szyi, a nawet pogłębić wadę postawy. Jak więc dobrać twardość materaca do naszego łóżka, aby uniknąć wszystkich tych problemów? Pomocna może być znajomość stopni twardości materacy. 

Kolekcja Zele, Black Red White

Stopnie twardości materacy - jak dobrać twardość materaca do wagi? To proste!

Wyróżniamy kilka stopni twardości materacy, podpowiadających jaką twardość materaca wybrać. Twardości materacy oznacza się symbolami H1, H2, H3 oraz H4. Litera H oznacza “hardness”, czyli po prostu “twardość”. Im większa cyfra przy literze, tym twardszy materac. Jak dobrać twardość materaca do swoich potrzeb? Poniżej przedstawiamy poszczególne stopnie twardości materacy i ich charakterystykę:

  • Materac H1 - miękki materac, przeznaczony dla osób, których waga wynosi do 60 kg. Bywa często wybierany dla niemowląt oraz dzieci, jednak sprawdza się także jako materac dla osoby dorosłej, której waga nie przekracza 60 kg. 

  • Materac H2 - materac twardszy niż materac H1, jednak nadal zaliczany do miękkich. Ten średnio miękki materac sprawdzi się świetnie zarówno dla osób lubiących spać na miękkim podłożu, jak i dla tych, które wolą materace o średniej miękkości. Materace H2 przeznaczone są dla osób o wadze od 50 do 80 kg.

  • Materac H3 - materace określane jako średnio twarde. Jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie, jaką twardość materaca dla osoby dorosłej najlepiej wybrać, polecamy materac H3. Jest to najpopularniejsza i najczęściej wybierana opcja. Materac H3 będzie komfortowy dla osób ważących od 70-80 do 100-110 kg. Nie polecamy go dla osób o mniejszej wadze, gdyż może okazać się dla nich niewygodny i zbyt twardy.

  • Materac H4 - materac twardy, określany również jako bardzo twardy, przeznaczony dla użytkowników, których waga przekracza 100 kg. Materace H4 są wybierane również przez osoby, które lubią spać na twardym podłożu. 

Jak dobrać twardość materaca dla dwojga? Podpowiadamy!

O ile dobór materaca do łóżka jednoosobowego nie stanowi dużego problemu, sytuacja nieco się komplikuje w przypadku łóżka dwuosobowego. Jak dobrać twardość materaca w takiej sytuacji? Dobór materaca do wagi dwóch osób wcale nie musi być trudny! Najbardziej uniwersalne rozwiązanie stanowi wspomniany wcześniej materac o stopniu twardości H3 lub ewentualnie H2. 

Jaki materac wybrać w sytuacji, gdy między dwiema osobami występuje bardzo duża różnica wagi? W takiej sytuacji zalecamy zakup dwóch materacy o różnych stopniach twardości. Co ważne, powinny być one jednakowej wysokości, by uniknąć nierówności. Dla zwiększenia komfortu snu można zaopatrzyć się w dodatkowy materac nawierzchniowy - topper, który sprawi, że miejsce łączenia dwóch materacy będzie niewyczuwalne. 

Twardość materaca a pozycja spania - czy to ma znaczenie?

Z pewnością każdy z nas ma swoją ulubioną pozycję do spania, w której jest mu najwygodniej. Nie wszyscy wiedzą, że materac można dobrać do swoich potrzeb również pod kątem pozycji, w której śpimy. Osoby preferujące sen na plecach, jak najbardziej mogą wybrać twardszy materac, który będzie stanowił podporę dla kręgosłupa i zapobiegnie zapadaniu się lędźwi.

Twardy materac nie sprawdzi się jednak tak dobrze w przypadku osób, które wolą spać w pozycji na boku, ponieważ może powodować bóle ramion i szyi. Osobom śpiącym na boku zalecamy wybrać materace o mniejszej twardości, które nie będą źródłem dyskomfortu dla ramion czy kości biodrowych. Odpowiednio dobrany materac będzie stanowił stabilną i wygodną podporę dla kręgosłupa ułożonego w pozycji bocznej, jednocześnie pozwalając na miękkie zatopienie się w nim barków i bioder. 

Łóżko Patras, Black Red White

Dobór twardości materaca - podsumowanie

Jak widać, twardość materaca stanowi bardzo ważny, o ile nie kluczowy element, który należy wziąć pod uwagę, stojąc przed wyborem materaca do spania. Pamiętajmy, że dopasowanie twardości materaca do swoich potrzeb to klucz do udanego wypoczynku i komfortowego snu. Oprócz tego nie bez znaczenie pozostaje wypełnienie materaca. Jakie wypełnienie materaca wybrać? Sprawdźcie w naszym artykule “Materac piankowy czy sprężynowy?”.

Zobacz nasze materace >