15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy? Czy warto wybrać szafę przesuwną?

Szafa to bez wątpienia obowiązkowy mebel w każdym mieszkaniu. Podejmując decyzję o zakupie lub stworzeniu szafy, można zdecydować się na drzwi uchylne lub praktyczne drzwi przesuwne. W przypadku projektowaniu szafy samemu lub zmiany frontów starej szafy na nowe, konieczne będzie określenie rozmiaru skrzydeł drzwiowych. W tym artykule podpowiemy jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy, by pasowały do rozmiaru mebla i spełniały swoją funkcję jak najlepiej. Podpowiemy również jak je zamontować.

Udostępnij:
Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy? Czy warto wybrać szafę przesuwną?

Szafa przesuwna - czy warto się na nią zdecydować?

Drzwi przesuwne do szafy - czy to dobry wybór? Zdecydowanie tak! Szafa przesuwna, w przeciwieństwie do otwieranej, pozwala na zaoszczędzenie większej ilości wolnego miejsca przed meblem, gdyż nie wymaga wygospodarowania przestrzeni na otwieranie skrzydeł drzwiowych. Dzięki temu stanowi świetne rozwiązanie nawet do małych pomieszczeń. Szafa z drzwiami przesuwnymi świetnie sprawdzi się również w wąskim przedpokoju

Asortyment szaf przesuwnych jest naprawdę bogaty, zatem na pewno każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Duży wybór frontów do szafy przesuwnej, również lustrzanych, stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. Szafa z przesuwnymi drzwiami to również dobry wybór dla osób ceniących sobie minimalizm lub chcących “ukryć” mebel. W przypadku drzwi przesuwnych nie jest konieczne stosowanie uchwytów, zatem cały mebel prezentuje się minimalistycznie i estetycznie. 

Szafa Century, Helvetia Wieruszów

Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy? To proste!

W celu jak najlepszego i najdokładniejszego dopasowania drzwi przesuwnych do szafy, należy zebrać wymiary z szafy lub wnęki, w której zostaną umieszczone drzwi. Jak obliczyć szerokość drzwi przesuwnych? Należy pamiętać, by od zmierzonej wysokości szafy odjąć grubość prowadnic oraz pasów uszczelniających, a także wózków jezdnych. Od szerokości szafy lub wnęki należy natomiast odjąć szerokość listew przymykowych. Nie bez znaczenia pozostaje również głębokość mebla.

Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy, aby zachować jej głębokość? Jeśli zależy nam na tym, by głębokość szafy przesuwnej była maksymalna, wybierzmy cieńsze drzwi i umieśćmy je możliwie jak najpłycej.

Drzwi przesuwne - o czym należy pamiętać?

Decydując się na szafę z drzwiami przesuwnymi, należy pamiętać, żeby nie tylko same drzwi, ale również wszystkie ich części dodatkowe były dobrej jakości. By drzwi spełniały swoją funkcję jak najlepiej, warto zwrócić uwagę na ich poszczególne elementy takie jak prowadnice czy wózki jezdne. Zwłaszcza w przypadku dolnego wózka jezdnego należy zwrócić uwagę na wagę samych drzwi. Wózek powinien być w stanie je udźwignąć. 

Na korzystanie z szafy przesuwnej mają wpływ jej wszystkie detale, zatem warto zadbać, by były jak najwyższej jakości oraz dopasować je do rozmiaru i wagi skrzydeł drzwiowych. Przed zamontowaniem drzwi przesuwnych do szafy, zalecamy zwrócić uwagę na podłoże pod meblem i przy pomocy poziomicy sprawdzić, czy podłoga, na której stoi mebel nie jest krzywa. W przypadku dużych nierówności podłogi, drzwi przesuwne będą narażone na samoistne otwieranie się. Aby tego uniknąć, konieczne może okazać się wyrównanie podłoża. Zanim przystąpimy do montażu drzwi przesuwnych należy zwrócić również uwagę na to, czy wszystkie cztery kąty szafy lub wnęki są proste. Jest to konieczne, by drzwi szafy przesuwały się bez problemu.

Drzwi przesuwne do szafy - jak je zamontować?

Przed zamontowaniem drzwi przesuwnych do szafy należy wyznaczyć oś prowadnicy dolnej oraz górnej mając na uwadze to, by były względem siebie równoległe. W przeciwnym razie drzwi przesuwne podczas otwierania szafy mogą się zacinać. Po zamontowaniu prowadnic do górnej oraz dolnej części mebla, można przejść do montażu mechanizmów jezdnych w rogach poszczególnych skrzydeł. Następnym krokiem będzie osadzenie drzwi na prowadnicach oraz wyregulowanie ich. Ostatni krok montażu drzwi przesuwnych polega na zamontowaniu stoperów ograniczających zasięg przesuwania skrzydeł. I gotowe! 

Szafa Galaxy, Helvetia Wieruszów

Jak widać, wymierzenie drzwi przesuwnych do szafy wcale nie jest trudne. Decydując się na szafę przesuwną, należy mieć na uwadze wymienione w artykule aspekty. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się pomocny przy mierzeniu drzwi przesuwnych do szafy oraz podczas ich montażu. A jeśli wolicie kupić gotową szafę z przesuwnymi drzwiami, zobaczcie naszą szeroką ofertę!

Szafy Przesuwne >