15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak ustawić łóżko w małej sypialni? Sposoby na małe wnętrze

Łóżko jest centralnym punktem każdej sypialni i jednym z najważniejszych mebli w domu. Urządzenie sypialni w taki sposób, aby była wygodna w użytkowaniu, nie zawsze jest takie proste jakby mogło się wydawać. Problemy pojawiają się szczególnie wtedy, gdy wnętrze jest małe i nieustawne. Ograniczona przestrzeń automatycznie zawęża możliwości ustawienia mebla. Czy łóżko może stać pod oknem? Jak zachować swobodny dostęp do łóżka w małej sypialni?

Udostępnij:
Jak ustawić łóżko w małej sypialni? Sposoby na małe wnętrze

Jak nie powinno się ustawiać łóżka w małej sypialni?

Odpowiednie ustawienie łóżka czy to w dużej, czy małej sypialni ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o komfort snu i samego użytkowania pokoju. Jeśli mebel postawimy w niewłaściwym miejscu, pojawić się może szereg komplikacji. Biorąc pod uwagę umieszczenie łóżka w małej sypialni, pamiętajmy czego nie robić:

  • Łóżko nie powinno być ustawione w taki sposób, że nie ma do niego dojścia z obu stron – zablokowanie dostępu do mebla będzie bardzo niewygodne przy codziennym użytkowaniu

  • Łóżko nie powinno znajdować się zbyt blisko innych mebli lub drzwi – spowoduje to trudności w poruszaniu się po pokoju.

  • Łóżko nie powinno być umiejscowione bardzo blisko okna - może się okazać, że przeciągi, mocne promienie słoneczne i duża ilość światła dziennego będą przeszkadzać w wypoczynku.

  • Łóżko nie powinno znajdować się przy ścianie, jeśli znajdują się na niej jedyne gniazdka elektryczne w pokoju – utrudni to dostęp do nich.

  • Łóżko przystawione do kaloryfera nie sprawdza się w okresie grzewczym – powoduje to nieodpowiednią temperaturę uniemożliwiającą zdrowy sen oraz straty ciepła. Przysłonięcie kaloryfera łóżkiem wpłynie nieefektywne ogrzewanie pomieszczenia i tym samym wysokie rachunki.

Kolekcja Patras, Back Red White

Mała sypialnia – małe łóżko?

Małe pomieszczenie przeznaczone na sypialnię jest trudne w urządzeniu. Z myślą o ograniczonej przestrzeni powinniśmy stawiać na rozwiązania, które nam to zadanie ułatwią. Samo łóżko powinno być tylko na tyle duże, na ile jest to niezbędne. Dla jednej osoby wystarczy mebel w rozmiarze 90x200 cm. Z kolei, jeśli łóżko ma służyć do spania dla dwóch osób, zrezygnujmy z dużej, zabudowanej ramy. Wizualnie może ona dodawać uroku, jednak w małej sypialni liczy się każdy centymetr. Może się okazać, że właśnie przez za dużą szerokość łóżka, nie ustawimy go w pokoju tak, jak chcemy.

Ważne jest również, aby pomieszczenia nie zagracać. Mała sypialnia powinna być pozbawiona zbędnych mebli i elementów. Zazwyczaj wystarczy samo łóżko, duża szafa i szafki nocne (albo tylko jedna szafka). Wielka komoda czy obszerny fotel niestety nie sprawdzą się w niedużej sypialni, utrudniając jedynie dostęp do łóżka i przemieszczanie się po pokoju.

Półkotapczan do małej sypialni

Dobrą opcją do małego wnętrza będzie również półkotapczan czyli składane, pełnowymiarowe łóżko. Półkotapczany w dzień przypominają szafę lub komodę, w nocy zapewniają natomiast pełnowymiarowe miejsce do spania. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić miejsce w dzień, a w nocy zadba o nasz wygodny sen. Do półkotapczanu możemy bowiem dobrać materac dopasowany do naszych potrzeb. Jak wygląda i jak działa ten mebel? Jak się rozkłada? Przekonacie się w naszym filmie:

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Jeśli mamy taką możliwość, warto zastosować jedno z trzech najlepszych rozwiązań:

  1. Optymalnym układem jest łóżko na ścianie, na której nie ma ani okien, ani drzwi. Zapewnia to wygodny dostęp do mebla. Najlepiej ustawić wezgłowie od strony północnej, a przód łóżka na stronę południową. To ułatwia zasypianie i zachowanie harmonii względem układu wnętrza.

  2. Łóżko warto ustawić naprzeciw okna. W takim rozmieszczeniu uzyskamy optymalne warunki związane z komfortem snu i ilością światła dziennego. Dzięki temu rozwiązaniu zachowamy wygodę wypoczynku i wysoką funkcjonalność nawet małego pomieszczenia.

  3. W przypadku sypialni na poddaszu łóżko umieszcza się pod skosami, aby dobrze zagospodarować ograniczoną na wysokość przestrzeń. Taki układ będzie odpowiedni ze względu na najmniejsze straty wolnego miejsca.

Łóżko Angel, Meble Wójcik 

Ustawienie łóżka w małej sypialni – działaj według własnych potrzeb

Jeśli nasza mała sypialnia jest naprawdę trudna w urządzeniu, pozostaje ustawienie łóżka w taki sposób, aby zachować swobodny dostęp do niego, chociażby z jednej strony. Nierzadko mebel musi pozostać w ustawieniu bezpośrednio pod oknem lub kaloryferem. Jeśli tak jest pamiętajmy, żeby nie dosuwać łóżka do końca, tylko pozostawić przynajmniej 10 cm odstępu od takich elementów wnętrza.

Nie zawsze warto kierować się utartymi schematami – coś, co komuś przeszkadza, dla innej osoby będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak ustawienie mebla nie jest wygodne i działa niekorzystnie na nasz sen, trzeba po prostu zmienić jego pozycję. Łóżko zawsze możemy przesunąć, a w wyjątkowych okolicznościach wymienić na nieco mniejszy model, który umożliwi przestawienie go w inne, dogodne miejsce.

Nasze łóżka >