Menu
11 324 mebli od 55 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak skutecznie wyprać materac? Praktyczne sposoby na wyczyszczenie materaca

Podstawę komfortowego snu stanowi nie tylko wygodny materac, ale też czysta pościel. Jednak nawet częsta zmiana pościeli nie jest w stanie zagwarantować pełnej higieny łóżka. Kurz, roztocza oraz drobnoustroje gromadzą się również w materacu i o jego higienę także należy zadbać! Z tego artykułu dowiecie się jak wyprać materac zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i przy pomocy specjalistycznych środków.

Porady Twojemeble.pl, 2022-01-18
Udostępnij:
Jak skutecznie wyprać materac? Praktyczne sposoby na wyczyszczenie materaca

Po pierwsze - odkurzanie

Materac może gromadzić roztocza i drobnoustroje, a na jego powierzchni osadza się kurz. Z tego względu materac należy co jakiś czas odświeżać za pomocą odkurzacza. Innym sposobem na odświeżenie materaca będzie wywietrzenie go. Pomoże to pozbyć się wilgoci z materaca. Wietrzenie materaca w chłodniejszy dzień pomoże pozbyć się roztoczy, które giną w niskich temperaturach. Do uzyskania najlepszego rezultatu zalecamy połączenie obydwu tych metod - odkurzania i wietrzenia.

Jak wyprać materac? Domowe sposoby na pozbycie się plam

W przypadku, gdy posiadamy pokrowiec na materac - sprawa jest prosta! Pokrowiec można po prostu wyprać w pralce. W razie pojawienia się zanieczyszczenia bezpośrednio na materacu, nie musimy wpadać w panikę! Z plamami na materacu można poradzić sobie nawet domowymi sposobami. Czym wyprać materac? Do usunięcia niektórych wystarczy jedynie woda utleniona, natomiast z innymi da sobie radę soda oczyszczona lub sok z cytryny. W walce z plamami przydatna może być także sól oraz amoniak.

Kolekcja Limon, Meble Krysiak

Krew - jak skutecznie wyczyścić materac?

Plamy z krwi stanowią jedne z trudniejszych do usunięcia. Z tego względu najlepiej jest się ich pozbyć od razu po ich powstaniu, zanim zaschną. Czym wyprać materac? W pierwszej kolejności plamę z krwi należy przetrzeć zimną wodą - im zimniejsza, tym lepiej. Ciepła woda w tym przypadku może przyczynić się do utrwalenia plamy! Z plamami poradzić można sobie przy pomocy domowych sposobów - np. przy pomocy soli. Świeżą plamę z krwi należy posypać solą i poczekać ok. godzinę, a następnie przetrzeć ją szmatką nasączoną wodą. Z krwią może poradzić sobie również sok z cytryny i soda oczyszczona. By pozbyć się plamy z krwi z materaca, należy wetrzeć w nią sok z cytryny i odczekać do 10 minut, po czym nanieść na nią pastę wykonaną z sody oczyszczonej oraz wody. Po odczekaniu 30 minut plamę należy przetrzeć wilgotną szmatką.  

779,- zł
1 049,- zł
1 940,- zł
2 999,- zł
1 389,- zł
1 999,- zł
1 159,- zł
1 799,- zł
799,- zł
1 099,- zł

Plamy z moczu - czym wyprać materac? 

Na plamy z moczu na materacu narażeni są rodzice małych dzieci oraz właściciele zwierząt. Z zanieczyszczeniami tego typu również jesteśmy w stanie poradzić sobie za pomocą domowych sposobów! Jak wyprać materac z moczu? Do usunięcia plamy z moczu na materacu można wykorzystać wodę utlenioną, płyn do mycia naczyń oraz sodę oczyszczoną, która dodatkowo pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z materaca. Z wymienionych składników należy sporządzić roztwór w proporcjach: 250 ml wody utlenionej, 45 gramów sody oczyszczonej oraz kilka kropel płynu do naczyń. Gotową miksturę przelewamy do pojemnika ze spryskiwaczem, a następnie nanosimy ją na plamę. Dla lepszego efektu możemy przetrzeć plamę z moczu szczotką do czyszczenia lub szmatką. Po wyschnięciu plamę należy odkurzyć. 

Plamy z potu - jak odświeżyć materac?

Plamy z potu są problematyczne, ponieważ zostawiają na materacu nieestetyczne, żółte zanieczyszczenia. Podobnie jak w przypadku plam z krwi oraz plam z moczu - najlepiej jest usunąć je zaraz po tym, jak się pojawią i nie dopuścić do ich zaschnięcia. Skuteczny, domowy sposób na usunięcie plam z potu na materacu stanowi amoniak. W celu pozbycia się plamy należy wymieszać jedną łyżeczkę amoniaku w litrze wody, a następnie natrzeć plamę powstałym roztworem. 

Kolekcja Kaspian, Black Red White

Jak wyprać materac? Użyj myjki ciśnieniowej!

Niektóre z plam, szczególnie te zaschnięte i stare, mogą być ciężkie do usunięcia przy pomocy domowych sposobów. W sytuacji gdy domowe sposoby zawiodą, należy skorzystać z profesjonalnych urządzeń, takich jak myjka ciśnieniowa. W walce z plamami na materacu pomocne będą się również specjalne detergenty, które pomogą zdezynfekować materac. Myjki parowe stanowią sprawdzone i skuteczne rozwiązanie w walce z bakteriami oraz roztoczami. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie dla alergików. Profesjonalne pranie materaca na mokro jest o wiele bardziej skuteczne, niż domowe sposoby. 

 

Niezależnie od tego czy posiadamy materac piankowy czy materac kieszeniowy, plamy na materacu to częsty problem.  Jednak jak widać, materac można wyprać zarówno domowym sposobem jak i przy pomocy specjalnych urządzeń. By wywabianie plam z materaca było najbardziej skuteczne należy pamiętać, by do usuwania plamy przystąpić najszybciej jak to możliwe. Pamiętajmy, że czysty materac w połączeniu ze świeżą pościelą stwarza komfortowe i przede wszystkim bezpieczne, wolne od bakterii i roztoczy, miejsce do snu.  A może zastanawiasz się jak skutecznie wyprać również swoją kanapę? Poznaj nasze domowe sposoby na wyczyszczenie kanapy!

Zobacz nasze materace >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.