17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak skutecznie wyprać kanapę? Poznaj domowe sposoby na wyczyszczenie kanapy

Kanapa to jeden z najczęściej używanych mebli w mieszkaniu, który zazwyczaj usytuowany jest w pokoju dziennym, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Korzystamy z niego w czasie oglądania telewizji, podczas spotkań ze znajomymi, picia popołudniowej kawy, a nawet podczas spożywania posiłków. Nic więc dziwnego, że mebel narażony jest na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, zwłaszcza jeżeli w mieszkaniu znajdują się małe dzieci lub zwierzęta. Czysta kanapa to wizytówka salonu, należy więc zadbać o jej nienaganny wygląd. Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie usunąć plamy z kanapy.

Udostępnij:
Jak skutecznie wyprać kanapę? Poznaj domowe sposoby na wyczyszczenie kanapy

Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Do odświeżenia kanapy czasami wystarczy ją tylko odkurzyć, np. by pozbyć się zwierzęcej sierści i włosów. W tym przypadku pomocna będzie także specjalna rolka do ubrań. Co zrobić, gdy pojawi się plama? Nie zawsze konieczne jest sięganie po chemiczne środki do wywabiania plam. Czasami rozwiązanie znajduje się tuż pod ręką i do pozbycia się zanieczyszczenia wystarczą domowe sposoby.

Domowe sposoby na wyczyszczenie materiałowej kanapy

Należy pamiętać, że sposób czyszczenia kanapy uzależniony będzie od rodzaju jej tapicerki oraz od źródła pochodzenia zabrudzenia. Kanapa materiałowa będzie wymagała innej pielęgnacji niż skórzana. W przypadku tej pierwszej, zanieczyszczenia mogą być cięższe do usunięcia, ponieważ w przeciwieństwie do tapicerki skórzanej, która zazwyczaj jest śliska,  plamy mogą wniknąć głębiej w materiał. Czego użyć do wyczyszczenia kanapy materiałowej?

Sofa Lill, SITS

Soda oczyszczona 

Soda oczyszczona świetnie sprawdzi się w przypadku plam z czerwonego wina. Świeże zabrudzenie należy posypać sodą i pozostawić na parę godzin, a następnie przetrzeć plamę miękką szmatką. Sodę oczyszczoną można również połączyć z sokiem z cytryny. Rozpuszczając te składniki w wodzie, stworzymy domowy środek do czyszczenia tapicerki, którym wyczyścimy np. zaschniętą plamę. 

Kwasek cytrynowy

Plam skutecznie można się pozbyć także przy użyciu kwasku cytrynowego i wody. W tym celu około 10 g kwasku należy rozcieńczyć w 250 ml wody i namoczoną w mieszance szmatką przetrzeć plamę. Przed zastosowaniem tej metody warto zrobić test na materiale, w mało widocznym miejscu, by sprawdzić, czy powstała mikstura nie odbarwi tapicerki.

Mąka ziemniaczana 

Czyszczenie kanapy na sucho również jest możliwe. Można to zrobić za pomocą mąki ziemniaczanej, która sprawdzi się doskonale w przypadku tłustych plam. To domowa alternatywa dla specjalistycznych proszków przeznaczonych do czyszczenia tapicerki. By pozbyć się zabrudzenia, wystarczy posypać je mąką, przetrzeć szczoteczką i odczekać kilka minut, a następnie odkurzyć przy pomocy odkurzacza, lub przetrzeć miejsce zanieczyszczenia szmatką. 

Jak wyczyścić skórzaną kanapę?

Skórzana tapicerka wymaga innego traktowania niż materiałowa. W przypadku skóry lub ekoskóry o śliskiej strukturze, do usunięcia zanieczyszczenia może wystarczyć tylko szmatka namoczona w wodzie z mydłem lub płynem do naczyń, a także wilgotne chusteczki dla dzieci. Najlepiej jednak zastosować specjalny preparat przeznaczony do skórzanych mebli. Należy pamiętać o tym, że skóra wymaga impregnacji! 

Sofa Chesterfield Cambridge, Meble Ropez

Środki chemiczne do prania kanapy

Niestety, nie każdą plamę można usunąć domowym sposobem. W niektórych przypadkach potrzebna będzie pomoc fachowca lub zastosowanie chemicznych środków do czyszczenia kanap w postaci proszków, pianek, płynów lub koncentratów. Należy pamiętać, by przed zastosowaniem substancji tego typu, podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego, przeprowadzić test na tkaninie w mało widocznym miejscu. Istotne jest również, by przed przystąpieniem do prania kanapy dokładnie ją odkurzyć!

Sofa Lisera, BRW Sofa

Jak usunąć plamy z moczu?

Zabrudzenia tego typu to częsty problem osób posiadających psy lub koty. W przypadku pojawienia się takiej plamy można posłużyć się domowy sposobem. W pierwszej kolejności plamę należy osuszyć papierem toaletowym lub papierowym ręcznikiem, wyciskając z tapicerki jak największą ilość niechcianej cieczy. Pomocna może okazać się soda oczyszczona. Po przetarciu materiału zimną wodą należy zasypać nią plamę. Co więcej, do zneutralizowania niechcianego zapachu możemy wykorzystać kilka kropel soku z cytryny. Do usunięcia z plamy z moczu z tapicerki zaleca się jednak stosowanie skutecznych preparatów chemicznych, które dodatkowo pozbędą się obecnych w moczu zarazków i bakterii. 

Istnieje wiele skutecznych sposobów na pozbycie się plam z tapicerki kanapy. Usunąć zabrudzenie można zarówno domowymi metodami jak i środkami chemicznymi. Sposób, który wybierzemy, będzie uzależniony od stopnia zabrudzenia i rodzaju tkaniny.

Zobacz nasze kanapy >