15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak usunąć wosk ze szkła?

Nastrojowy blask świec dodaje wnętrzom przytulnego i domowego charakteru. Świece bywają użytkowane także na tarasach, gankach i balkonach, a nawet w centralnych częściach ogrodu. Bardzo często są one używane w szklanych lampionach i kagankach. Może zdarzyć się, że szklana powierzchnia wspomnianych akcesoriów zostanie zabrudzona woskiem. W jaki sposób można usunąć wosk ze szkła? Jak dbać o szklane powierzchnie, gdy korzysta się ze świec?

Udostępnij:
Jak usunąć wosk ze szkła?

Uwaga na plamy z wosku – jak ich uniknąć?

Zamiast walczyć ze skutkami nieuważnego użytkowania świec woskowych, lepiej zapobiegać powstawaniu plam z wosku. Nie zawsze uda się ich uniknąć, ale warto dołożyć swych starań w tym względzie. 

  • Użytkując świece w domowym zaciszu, warto korzystać z dobrze dopasowanych świeczników i podstawek, które mają właściwą pojemność. Stosowanie zbyt małych akcesoriów do świec może powodować zlewanie się wosku poza podstawkę lub świecznik – na przykład prosto na lustrzaną tacę lub szklany stolik. 

  • Korzystając ze świec w kagankach i lampionach warto uważnie przenosić te przedmioty, gdy świeca płonie lub została chwilę wcześniej zgaszona. Na górze płonącej świecy znajduje się bowiem zazwyczaj duża ilość płynnego wosku. Gdy zbyt mocno potrząśniemy lampionem, wosk zleje się i pobrudzi nie tylko jego dno, ale też przeszklone ścianki.

  • Nie warto stawiać świec bezpośrednio na meblach, blatach i parapetach – nawet największe świece bryłowe mogą się bowiem wytapiać w trudny do przewidzenia sposób, a ściekający z nich wosk może narobić kłopotów. 

Plamy z wosku są trudne do usunięcia, a szczególnie wówczas, gdy jest to wosk barwiony lub mocno nasączony olejkami eterycznymi. Najtrudniejsze jest czyszczenie tkanin z wosku, ale nawet gładkie powierzchnie mebli mogą być trudne do wyczyszczenia. Kłopotliwe bywa czyszczenie szkła z wosku, gdyż istnieje spore ryzyko, że może ono ulec zarysowaniu.

Fotel Robusto, Dutchbone

Jak wyczyścić z wosku szklane świeczniki i lampiony?

Czyszczenie szkła z wosku nie należy do najłatwiejszych zadań. O ile jednak wyczyszczenie z wosku szklanego stołu lub lustrzanej tacy może być bardzo skomplikowane z uwagi na to, że trzeba uważać, by nie zarysować powierzchni, o tyle czyszczenie świeczników i lampionów nie jest tak trudne. Jak się do tego zabrać?

  • Jeśli w świeczniku lub lampionie rozlał się wosk, można usunąć jego nadmiar od razu lub pozostawić do zastygnięcia. Płynny wosk należy usuwać ostrożnie grubo zwiniętą szmatką lub ręcznikiem papierowym – świecznika lub kaganka nie należy przechylać, by zlać wosk, bo zastygnie on na dużo większej powierzchni. 

  • Gdy wosk zastygnie, warto spróbować podważyć go delikatnie paznokciem lub nożykiem, ale uważając, by nie rysować powierzchni. W wielu przypadkach niemal cały wosk odejdzie w jednym dużym kawałku od powierzchni, na której zastygł. 

  • Resztki wosku, jeśli zostały, warto podgrzać suszarką i zebrać papierowym ręcznikiem. Szklaną powierzchnię warto jeszcze dokładnie umyć i wytrzeć do sucha. 

Jeśli napotkamy trudności z usunięciem wosku ze szklanego świecznika lub lampionu, możemy spróbować jeszcze jednego sposobu – zamrażania. Wosk pod wpływem niskich temperatur kurczy się i kruszy. Wystarczy włożyć pobrudzone woskiem naczynie do zamrażarki, by po godzinie czasu dużo łatwiej pozbyć się plam z wosku. 

Sofa Sophia, SITS

Jak usunąć wosk ze stołu ze szklanym blatem?

Stoły i stoliki ze szklanymi blatami cieszą się sporą popularnością. Ich niewątpliwą zaletą jest elegancki design oraz fakt, że wydają się lekkie i nie przytłaczają przestrzeni. Poprzez transparentny blat doskonale widać podłogę. To, co jest zaletą, może być jednak równocześnie wadą mebli ze szklanym blatem – powierzchnię tego rodzaju można bowiem dość łatwo ubrudzić, a także zarysować i to nie tylko podczas użytkowania, jak również podczas sprzątania zabrudzeń. 

Częstym problemem, przed którym stają posiadacze stołów ze szklanym blatem, jest jego czyszczenie z uporczywych zabrudzeń, a w szczególności z wosku. Plamy tego rodzaju nie są bowiem łatwe do usunięcia, a nieostrożne działanie może nawet spowodować uszkodzenie powierzchni. W jaki sposób należy oczyścić szklany blat z wosku?

  • Rozlany, płynny wosk, delikatnie usuń ścierką, gazikiem lub ręcznikiem papierowym. Staraj się nie rozprowadzać go po powierzchni blatu, ale nakryć wybranym materiałem, w który wsiąknie spora część wosku. 

  • Wosk zastygnięty można spróbować podważyć paznokciem (drobne plamki) lub plastikowym nożykiem. Należy uważać, by nie skrobać i nie rysować powierzchni blatu. 

  • Można zaopatrzyć się w specjalne akcesoria do czyszczenia płyt indukcyjnych i szklanych powierzchni – są to narzędzia, które absolutnie nie rysują powierzchni, ale sprytnie usuwają z niej trudne plamy. 

  • Resztki wosku można zmyć gąbką i wodą z płynem albo zagrzać suszarką do włosów i zebrać chłonnym ręcznikiem papierowym. 

Usuwanie wosku ze szklanego stołu lub stolika jest trudniejsze niż ze świecznika lub lampionu. Choć powierzchnia blatu jest prosta i płaska, to trzeba zdecydowanie bardziej uważać, by jej nie zarysować. Drobne ryski na świeczniku nie będą bowiem go szczególnie szpecić, ale te same zarysowania na blacie stołu mogą być bardzo poważnym defektem. 

Jak usunąć wosk z szyby lub lustra?

Nie tylko meble, podłogi i dywany są narażone na plamy z wosku. Podobne zabrudzenia mogą pojawiać się również na powierzchniach pionowych, a w szczególności wówczas, gdy dojdzie do wywrócenia się świecy, której wosk opryska otoczenie, a także w sytuacji, gdy świeca użytkowana była w specjalnym kinkiecie ściennym i wosk spłynął z niego na powierzchnię ściany, która wykończona jest właśnie lustrem lub szkłem. 

Zabrudzenia z wosku z pionowych powierzchni należy usuwać w dokładnie ten sam sposób, co z poziomych, ale z tą różnicą, że pewnie będą to plamy o wiele bardziej rozciągnięte w pionie. Najtrudniejsze do oczyszczenia będą zakamarki – na przykład narożnik ramy okiennej lub styk lustra z ramą. Jak się z tym uporać?

  • Istnieje niewielka szansa na to, by plama z wosku na powierzchni pionowej była na tyle świeża, by można było ją zebrać od razu przy pomocy chłonnego ręcznika papierowego. W związku z tym należy zaczekać aż wosk zastygnie w pełni. 

  • Warto sięgnąć po specjalny „skrobak” do płyt indukcyjnych i szklanych powierzchni. To sprytne narzędzie, które nie rysuje powierzchni, ale pozwala usunąć zaschnięte plamy. Z jego pomocą uda się usunąć większość zabrudzeń. 

  • Jeśli część wosku osadziła się w zakamarku, przy ramie okna lub lustra i w tego rodzaju miejscach, warto sięgnąć po plastikowy nożyk, którym można będzie oczyścić ramę i uszczelkę. 

  • Całą powierzchnię szyby lub lustra warto jeszcze umyć wodą z płynem, a następnie wytrzeć do sucha. 

Usuwanie wosku z powierzchni pionowych nie jest trudne, a szczególnie wówczas, gdy dysponuje się odpowiednimi akcesoriami. Dużo bardziej kłopotliwe bywają plamy z wosku na powierzchniach poziomych, a w szczególności na dywanach i meblach tapicerowanych.

Lustro Homeline, Black Red White

Jak usunąć wosk z dywanu i kanapy?

Zabrudzenia z wosku są wyjątkowo uporczywe nie tyle na powierzchniach szklanych, co na różnego rodzaju tekstyliach, a w szczególności na elementach wyposażenia wnętrza. Niestety najczęściej zdarza się, że wosk kapnie właśnie na dywan lub tapicerowane meble. W jaki sposób poradzić sobie z tego rodzaju zabrudzeniem?

  • Do świeżej plamy z wosku (zarówno na dywanie, jak i na meblach tapicerowanych) warto przyłożyć chłonny ręcznik papierowy, papier śniadaniowy lub bibułkę. Materiały te doskonale absorbują tłuszcz, a tego w wosku nie brakuje. W razie potrzeby można wymienić wybrany materiał na kolejny, gdy już przesiąknie.

  • Zaschnięty wosk warto delikatnie zeskrobać, a pozostałą plamę należy ponownie podgrzać (na przykład suszarką do włosów) i ponownie posłużyć się chłonnymi materiałami, które zaabsorbują większość wosku. 

  • Jeśli poprzednie czynności nie usunęły całej plamy z wosku, należy sięgnąć jeszcze po żelazko. Na plamie należy położyć ręcznik papierowy i prasować go żelazkiem – wosk powinien zostać na ręczniku papierowym. 

Zarówno dywan, jak i tapicerka meblowa to trudna do oczyszczenia powierzchnia. Jeśli po plamie pozostał jeszcze tłusty ślad, można zastosować preparat do prania dywanów i tapicerki – świetnie działa zarówno nanoszony ręcznie, jak i wówczas, gdy posłużymy się odkurzaczem piorącym. Na tłuste plamy niezastąpione bywa również mydło oraz płyn do mycia naczyń, którymi można zaprać zabrudzenie, a następnie oczyścić to miejsce mokrą szmatką. Gdyby okazało się, że żadna z tych opcji nie przyniosła rezultatu, można jeszcze rozważyć skorzystanie z usługi firmy, która specjalizuje się w praniu dywanów oraz tapicerki – to zdecydowanie bardziej opłacalna opcja niż zakup nowych mebli. 

Plamy z wosku są trudne do usunięcia, gdyż wosk jest nie tylko płynny, ale również tłusty, a czasami również barwiony. Z tego względu zdecydowanie lepiej jest przeciwdziałać powstawaniu plam niż walczyć z ich usuwaniem. Odrobina uwagi, podstawowe środki ostrożności i rozsądne korzystanie ze świec to wystarczające sposoby na to, by uniknąć zdecydowanej większości uporczywych plam z wosku nie tylko na szklanej, ale i na każdej innej powierzchni w domu. 

Szklane stoliki >