15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak pomalować meblościankę?

Stare meblościanki zazwyczaj nie prezentują się zbyt dobrze we współczesnych aranżacjach, a szczególnie wówczas, gdy ich kolorystyka zdecydowanie odbiega od bieżących trendów. Jeśli dysponujesz meblościanką sprzed lat i nie chcesz wymieniać jej na nowszy model, możesz wziąć pod uwagę jej przemalowanie. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Jak pomalować meblościankę? Co będzie potrzebne i czy warto poddać meblościankę renowacji?

Udostępnij:
Jak pomalować meblościankę?

Meblościanki – pojemne meble o szerokiej funkcjonalności

Dla wielu osób hasło „meblościanka” oznacza meble o niedzisiejszym designie, które pasują raczej do wiekowych mieszkań w blokach z wielkiej płyty, a nie do aktualnych trendów. Jest to jednak spore uproszczenie, które powoduje, że wiele osób niepotrzebnie pozbywa się starych mebli lub omija szerokim łukiem działy z meblościankami w sklepach meblowych. 

Współczesne meblościanki potrafią zaskoczyć zarówno pod względem nowoczesnej estetyki, jak i modnej kolorystyki, a poza tym są niezwykle funkcjonalne i mogą stanowić świetny element umeblowania domu lub mieszkania. Meblościanki z odzysku często mają staromodny design, a w szczególności niezbyt modną kolorystykę, ale na szczęście można to łatwo zmienić. 

Jeśli do wybranej aranżacji doskonale wkomponować może się właśnie meblościanka, to zdecydowanie warto postawić właśnie na tego rodzaju mebel. Gdy pochodzi on z odzysku, warto nadać mu lepszy wygląd i go przemalować. 

Meblościanka Amber

Meblościanka Amber

Czy starą meblościankę można przemalować?

Jeśli dysponujesz meblościanką, która została kupiona lata temu i od dawna wydawała Ci się niemodnym elementem umeblowania, możesz spróbować nadać jej nowe życie poprzez jej przemalowanie. W większości przypadków będzie to możliwe i dość łatwe.

Jakie meblościanki można przemalować?

  • Meblościanka drewniana – ekskluzywna rzadkość i produkt o solidnej wadze. Jeśli dysponujesz meblościanką z drewna lub z drewnianymi frontami i obudową z płyty meblowej, nie pozbywaj się jej. Jeśli tylko jest w dobrym stanie technicznym i odpowiada Ci pod względem gabarytów, możesz z powodzeniem ją przemalować. 

  • Meblościanka fornirowana – czyli taka, w której zastosowano okleinę z naturalnego drewna. W meblościankach fornirowane mogą być wyłącznie fronty lub fronty wraz z obudową. Taki mebel również, bez większego problemu, można będzie pomalować. 

  • Meblościanka w okleinie – drewnopodobnej lub innej to bardzo popularny rodzaj mebli. Okleinę meblową można pomalować na nowy kolor i w ten sposób odnowić meblościankę, ale pod pewnymi warunkami – nie powinna ona odchodzić od mebla. Jeśli meblościanka jest mocno sfatygowana, a okleina odchodzi w wielu punktach, trudno będzie uzyskać zadowalający efekt. 

  • Meblościanki lakierowane – niekoniecznie na wysoki połysk, ale wykończone lakierem także można przemalować i to w dość łatwy sposób. 

Pewne trudności z przemalowaniem meblościanki można napotkać głównie w przypadku mebla drewnianego, który został wykończony politurą. Zazwyczaj meble takie odnawia się również przy pomocy politury, gdyż jej całkowite usunięcie, by powierzchnia była odpowiednia do pomalowania farbą, jest trudne. Na szczęście większość meblościanek wykonanych jest jednak z płyty meblowej lub drewna i wykończona farbą, lakierem, okleiną lub fornirem. 

Malowanie meblościanki krok po kroku

Odnawianie meblościanek nie jest przesadnie skomplikowane. Jeśli tylko meble te są w dobrym stanie technicznym, można nadać im zupełnie nowy wygląd. By pomalować meblościankę na nowy kolor, należy:

  • Zastanowić się nad tym, czy przemalowana ma zostać cała meblościanka (fronty, obudowa, ewentualnie także wnętrze półek i półki), czy może wyłącznie fronty. Jeśli przemalowana ma zostać całość, najlepiej zdjąć fronty z zawiasów i powyjmować poszczególne elementy, jak półki i szuflady. Jeśli malowane będą wyłącznie fronty, najlepiej również je odkręcić. 

  • Oczyścić powierzchnię, która ma zostać pomalowana i ocenić jej stan. Na tym etapie warto skorzystać z odkurzacza z miękką końcówką do mebli, jak również przyjrzeć się elementom mebla, czy są w dobrym stanie technicznym i czy nadają się do malowania. 

  • Kolejny krok to przetarcie powierzchni papierem ściernym dla zwiększenia jej przyczepności. Jeśli jest to powierzchnia pokryta farbą lub lakierem, należy upewnić się, czy stare powłoki trzymają się na miejscu (odpryskujące należy usunąć). Nie trzeba usuwać poprzednich powłok w całości – chodzi jedynie o ich zmatowienie i uzyskanie lepszej przyczepności dla farby. 

  • Zmatowioną powierzchnię należy odpylić i oczyścić, a następnie można wziąć się za malowanie. Jeśli wybór padł na nowoczesną farbę do mebli typu 2w1, która zawiera już podkład, to wystarczy od razu nanieść pierwszą warstwę tego produktu, a po zalecanym czasie kolejną. W przypadku klasycznych farb do mebli, konieczne może być również użycie podkładu, a dopiero potem farby. 

  • Po pokryciu mebla pożądaną liczbą warstw farby (liczba ta uzależniona jest od krycia farby, a także od zaleceń producenta), można jeszcze zabezpieczyć powierzchnię bezbarwnym lakierem. 

Po wspomnianych zabiegach wszystkie elementy rozmontowane można będzie zmontować i meblościanka będzie znów gotowa do użytkowania. Warto dobrze sprawdzić, jakie są zalecenia producentów farb, z których się korzysta, a w szczególności, jak długo powinny schnąć poszczególne warstwy preparatu. 

Meblościanka Bota

Meblościanka Bota

Jak pomalować meblościankę, by pasowała do bieżących trendów?

Malowanie meblościanki to nic trudnego, a przynajmniej od strony technicznej przedsięwzięcie tego rodzaju nie powinno wiązać się z żadnymi problemami. Wyzwaniem jest jednak takie przemalowanie starego mebla, by pasował do współczesnych aranżacji. 

  • Meblościanka do skandynawskiego wnętrza może zostać przemalowana na biało. Dla jeszcze lepszego efektu, można wymienić uchwyty we frontach na czarne lub drewniane w jasnym, naturalnym odcieniu. 

  • Meblościanka do nowoczesnej aranżacji nie musi być utrzymana w jednorodnej kolorystyce. Z powodzeniem można sięgnąć po kilka kontrastowych kolorów farby. Najlepszy efekt uzyska się, gdy mebel wyjściowy ma dość prosty design i fronty bez zbędnych ozdobników. 

  • Meblościanka do aranżacji retro może zostać przemalowana na ciemny odcień drewna albo na dowolny inny ciemny, kryjący kolor – na przykład na odcień butelkowej zieleni. Można w niej zastosować również wyraziste uchwyty lub pozostawić oryginalne. 

  • Meblościanka do industrialnego wnętrza może zostać pomalowana na kolor czarny, grafitowy lub popielaty. Do tego pasować będą znakomicie czarne lub drewniane uchwyty. 

  • Meblościanka do aranżacji prowansalskiej może zostać pomalowana na dowolny odcień pastelowy, który będzie pasował do wystroju. 

  • Meblościanka do wnętrza rustykalnego może zostać utrzymana w naturalnej, drewnianej kolorystyce albo zostać przemalowana na biało. Jeśli jej fronty są gładkie (bez szprosów i ramek), można wręcz rozważyć ich ozdobienie subtelnymi malunkami w ludowym stylu. 

  • Meblościanka do aranżacji vintage może zostać pomalowana na dowolny kolor przy pomocy kryjącej farby, ale warto poprzecierać jej krawędzie, by lekko odsłonić poprzedni kolor lub drewno – tak wykończony mebel będzie miał wyjątkowo klimatyczny charakter. 

Bez względu na to, czy planujesz aranżację wnętrza w stylu loft, czy może raczej rustykalnego lub w stylu skandynawskim, możesz dopasować starą meblościankę do wybranej estetyki i to bez większego kłopotu. 

Meblościanka Rimini, Meble Wójcik

Do jakich pomieszczeń pasuje meblościanka?

Masz do dyspozycji meblościankę, którą można odnowić, ale nie wiesz, w jakim pomieszczeniu się sprawdzi? Z pewnością ucieszy Cię fakt, że meblościanka to mebel o wszechstronnym zastosowaniu. Najczęściej bywa ona stosowana w salonie, ale sprawdzi się też w wielu innych pomieszczeniach – wszystko zależy od funkcjonalności konkretnego mebla, jak również od metrażu poszczególnych wnętrz w domu lub mieszkaniu. 

  • Meblościanka do salonu – to najczęstszy wybór. Salon w wielu domach i mieszkaniach jest pomieszczeniem o największym metrażu. Meblościanka do salonu dysponować powinna nie tylko zamkniętymi szafkami, ale też gablotami, szufladami, a może nawet przestrzenią na telewizor. W salonowych meblościankach nie są natomiast konieczne duże szafy na ubrania. 

  • Meblościanka do sypialni – to również dość częsty wybór, a w szczególności do sypialni o sporym metrażu. Meblościanka do takiej aranżacji powinna dysponować sporą przestrzenią na ubrania, ale za to nie musi posiadać gablot lub barku. 

  • Meblościanka do gabinetu – to także dobry pomysł. W gabinetowych aranżacjach doskonale sprawdzą się meblościanki ze sporą liczbą odkrytych półek na książki, a także z barkiem i gablotą. 

  • Meblościanka do pokoju młodzieżowego lub dziecięcego – to również popularny wybór, a szczególnie, gdy mowa o meblościankach z biurkiem i przestrzenią na książki.  

  • Meblościanka do przedpokoju – także może być bardzo dobrym pomysłem, a szczególnie, gdy jest to model ze sporą przestrzenią na ubrania, ale bez typowo salonowych akcentów, jak gablota, barek i miejsce na telewizor. 

Meblościanki mogą być ciekawym elementem umeblowania domu lub mieszkania. Są to meble wyjątkowo pojemne, solidne i praktyczne w użytkowaniu. Warto dać im drugą szansę i zamiast wyrzucać, odnowić i użytkować przez kolejne lata.

Zobacz meblościanki >



Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.