15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak wygląda pluskwa domowa? Jak się jej pozbyć?

Pluskwy domowe to częsty, choć niechciany, gość w wielu domach, hotelach i mieszkaniach. Choć fakt obecności tych insektów kojarzy się z brudem i zaniedbaniami w zakresie sprzątania, w praktyce pluskwy domowe mogą pojawić się nawet w najczystszych domach, gdyż można je z łatwością przynieść ze sobą z zewnątrz – na przykład z pociągu, autobusu lub hotelu. By mieć pewność, że robaczek, którego widziało się kilka dni wcześniej pod łóżkiem to faktycznie pluskwa domowa, warto dowiedzieć się więcej o tych insektach. Jak wyglądają pluskwy domowe? Jak się ich pozbyć?

Udostępnij:
Jak wygląda pluskwa domowa? Jak się jej pozbyć?

Skąd się biorą pluskwy w domu?

Pluskwy domowe to insekty, które pojawiają się w domach i mieszkaniach w różnorodnych okolicznościach, ale najczęściej są do nich przynoszone z zewnątrz – zupełnie nieświadomie można je wnieść na odzieży, bagażach, a nawet wraz z zakupami. Pluskwy często bytują w magazynach, hotelach, pociągach i wielu innych miejscach, gdzie mogą się łatwo ukryć, a jednocześnie nie tracić dostępu do swych żywicieli – warto dodać, że pluskwy żywią się krwią. 

Powszechnie uważa się, że miejsce, w którym występują pluskwy z pewnością jest brudne i zaniedbane, a to błędne myślenie – pluskwy mogą zostać przyniesione na bagażach lub odzieży do perfekcyjnie wysprzątanej rezydencji, a niezauważone szybko znajdą sobie kryjówkę, namnożą się i zaczną dawać się we znaki domownikom. 

Pluskwy szukają ciasnych zakamarków i miejsc, w których nie są widoczne za dnia. Mogą skrywać się w szczelinach podłogowych, za obrazami, a także w meblach tapicerowanych. W ciągu dnia pozostają najczęściej poza zasięgiem wzroku, a nocą wychodzą z ukrycia i szukają pożywienia. Ich celem padają zarówno domowe zwierzęta, jak i ludzie. Jeśli o poranku budzisz się ze swędzącymi ukąszeniami, które przypominają ugryzienia komara, ale są od nich mniej opuchnięte, to być może są to właśnie ukąszenia pluskwy. 

Kolekcja Bawaria, Black Red White

Jak rozpoznać pluskwę domową? 

Zanim wdrożysz jakiekolwiek kroki, by pozbyć się uciążliwych insektów ze swojego domu, koniecznie upewnij się, że dobierasz odpowiednie metody. By zyskać tę pewność, sprawdź czy na pewno masz do czynienia z pluskwą domową.

Jak wygląda pluskwa domowa?

  • Pluskwa to niewielki owad, który żywi się tylko i wyłącznie krwią ludzi oraz zwierząt.

  • Pluskwy są nieduże – mają od 1 do 7 mm długości, a kształt ich ciała jest okrągławy, owalny i spłaszczony. 

  • Po najedzeniu się, pluskwa podwaja swój rozmiar. 

  • Pluskwa ma charakterystyczny brązowawy lub lekko czerwony kolor. 

W ciągu dnia trudno dostrzec pluskwy domowe, dlatego ich obecność bywa stwierdzana na podstawie pojawiających się ukąszeń na ciele domowników. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, warto przeprowadzić inspekcję zakamarków pomieszczenia i mebli – jeśli widoczne będą gdziekolwiek same owady lub małych jajeczek wielkości nasion maku, ale o bladym kolorze, to z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że ma się do czynienia właśnie z pluskwami domowymi. Obecność pluskiew można również podejrzewać na podstawie charakterystycznego zapachu – owady te pod wpływem stresu wydzielają woń gnijących malin. 

Gdzie chowają się pluskwy domowe?

  • W szczelinach podłóg i mebli oraz we wszelkich zakamarkach.

  • W ubraniach, pod dywanami, w meblach tapicerowanych.

  • Pod listwami przypodłogowymi, za boazerią.

  • W gniazdkach elektrycznych.

  • W zasłonach, ramach obrazów i w wielu innych ciasnych, ciemnych i trudnodostępnych miejscach.

Podejrzewając w swym domu obecność pluskiew, nie warto zwlekać z porządkami. Owady te namnażają się bowiem w błyskawicznym tempie. Im dłużej potrwa zwłoka, tym więcej insektów będzie do wytępienia. Co ważne, pluskwa może przetrwać długi czas bez posilania się, przez co problem nie rozwiąże się sam podczas wakacyjnej nieobecności domowników.

Fotel Bob, SITS

Sprawdzone sposoby na pluskwy

Pluskwa domowa to wyjątkowo uciążliwy owad, który w dodatku bardzo szybko się rozmnaża. Jeśli zauważono już jego obecność lub się ją podejrzewa, należy działać prędko. Samica pluskwy w ciągu swego życia może złożyć kilkaset jaj, a z części z nich wyklują się kolejne samice, które także będą zdolne do podobnego tempa rozmnażania się. Jak łatwo policzyć, w ciągu kilku miesięcy można już mieć w swoim domu pokaźną populację pluskiew. 

By zlikwidować pluskwy, nie wystarczy odkurzyć i spryskać pomieszczenie olejkiem o zapachu goździków, jak polecają niektóre poradniki – oczywiście podczas odkurzania istnieje spora szansa na to, że znaczna część pluskiew wraz z jajkami zostanie usunięta, ale z pewnością nie uda się usunąć ich wszystkich, a w takim wypadku już po niedługim czasie problem powróci. Częste porządki i substancje odstraszające mają więc sens jako elementy dodatkowe – odstraszające już po zwalczeniu zasadniczego problemu. 

Co eliminuje pluskwy?

  • Wysoka temperatura – żadna pluskwa nie przetrwa w zbyt wysokiej temperaturze, dlatego tak ważne jest regularne pranie pościeli oraz innych tekstyliów domowych w wysokich temperaturach (60 stopni lub więcej). Mając bieżący kłopot z pluskwami, nie należy ograniczać się do wyprania poszewek – lepiej wyprać także kołdrę i poduszki, a nawet pokrowiec materaca i wszelkie poduszki ozdobne oraz zasłony. Jeśli to możliwe, warto wyczyścić również materac gorącą parą, a także dywan i tapicerowane meble.

  • Pułapki lepowe – czego nie wybije wysoka temperatura, mogą zredukować pułapki na owady biegające. Są to niewielkie pułapki z przynętą (najczęściej z feromonami) i bardzo mocnym lepem, który unieruchomi owady w miejscu. Po zapełnieniu pułapki, wystarczy ją wyrzucić i ewentualnie wyłożyć nową. Gdy w kolejnych pułapkach nie będą się już pojawiały pluskwy, to całkiem możliwe, że ich populacja została zwalczona lub mocno zredukowana. 

  • Preparaty zwalczające pluskwy – mogą mieć formę sprayu, proszku lub płynu. Specyfiki tego rodzaju są trujące dla pluskiew i dlatego wykazują wysoką skuteczność na osobnikach dorosłych. Niestety ich stosowanie nie pozostaje obojętne dla komfortu i zdrowia domowych zwierząt, domowników, a w szczególności dla dzieci. Jeśli pluskiew jest wiele, warto rozważyć zatrudnienie ekipy do dezynfekowania i usuwania insektów, a potem przez kilka dni wietrzyć i nie nocować w domu. Stosując specyfiki ze sklepu samodzielnie nie trzeba podejmować aż tak radykalnych kroków, ale dobre wywietrzenie pomieszczeń to podstawa. 

Niestety wszelkie substancje zwalczające pluskwy domowe działają głównie na osobniki dorosłe. Jaja pluskiew pozostają więc nietknięte (no chyba, że uda się je odkurzyć), a z nich wyklują się kolejne owady. Właśnie z tego względu tak ważne jest zastosowanie wymienionych działań kilkakrotnie w odstępie kilku tygodni, a później warto regularnie sprzątać w zakamarkach oraz stosować substancje odstraszające.

Co odstrasza pluskwy domowe?

Pozbycie się pluskiew z domu nie jest proste. Najczęściej nie wystarczy zastosowanie jednej z metod – warto połączyć ze sobą kilka rodzajów działań, by zauważyć efekty. Jeśli pomieszczenie zostało już uprzątnięte i zastosowano w nim specyfiki zwalczające pluskwy, warto zadbać też o długofalowe działania odstraszające, by zniechęcić do pozostania w tym miejscu osobniki, którym udało się przetrwać, jak również po to, by odstraszyć owady, które dopiero chciałyby się w tym miejscu ulokować. 

Co odstrasza pluskwy?

  • Intensywne zapachy goździków, mięty i kurkumy – można więc ustawić w sypialni doniczki z miętą, a do sprzątania kupić ekologiczny preparat o goździkowym aromacie. Substancje te nie zwalczą pluskiew, ale mogą sprawić, że w domu nie pojawią się nowe osobniki.

  • Częste sprzątanie – jeśli siedlisko tych insektów będzie regularnie odkurzane, sporą część populacji uda się zredukować. Odkurzaczem uda się wysprzątać także jaja pluskiew, dzięki czemu ich liczebność nie będzie rosła. By faktycznie mieć wpływ na populację pluskiew w domu, trzeba odkurzać zakamarki, meble tapicerowane i wszelkie te miejsca, w których bytują te owady. 

Substancje odstraszające pluskwy mają wyłącznie działanie pomocnicze – nie zastąpią porządków i pozbycia się niechcianych lokatorów. Mogą jedynie odstraszyć kolejne osobniki pluskiew, by problem z ich występowaniem się nie powtórzył. 

Pluskwa domowa to wyjątkowo uporczywy owad, który może uprzykrzyć czas spędzany we własnym domu. Jego ukąszenia są bolesne i swędzące, dlatego trudno je przeoczyć, choć często bywają one mylone z ugryzieniami komara. Zazwyczaj ukąszenia te nie wymagają stosowania szczególnych specyfików, a jeśli powodują wyjątkowo uporczywe dolegliwości, warto udać się do dermatologa lub sięgnąć po żel łagodzący na ukąszenia, jaki można kupić bez recepty w każdej aptece. 

Obecność pluskiew w domu to znak, że trzeba jak najszybciej działać, by nie dopuścić do ich nadmiernego namnożenia się. Wbrew pozorom nie trzeba będzie pozbywać się mebli i materaca z sypialni – wystarczy zwalczyć insekty i oczyścić meble, by móc je dalej użytkować. Oczywiście można wziąć pod uwagę wymianę mebli tapicerowanych i materaca na nowe, ale i tak nie obejdzie się bez solidnych porządków i zwalczenia tych insektów, gdyż nie wszystkie osobniki będą zamieszkiwać akurat tapicerkę kanapy lub spód materaca – spora część z nich może znajdować się w zupełnie innych miejscach więc sama zmiana mebli nie załatwi problemu.

Zobacz nasze fotele >