15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet? Pomysł na sofę i stolik!

Meble z palet to rozwiązanie, które kilka lat temu zagościło w naszych ogrodach i w dalszym ciągu nie wychodzi z mody. Dlaczego? To po prostu tani sposób na wyposażenie naszego tarasu czy balkonu w pełnowymiarowe meble ogrodowe. Niektórzy polubili je tak bardzo, że meble z palet przenoszą również do wnętrz swoich domów! W tym artykule przedstawimy jak w prosty sposób zrobić z palet dwa meble - sofę i stolik.

Udostępnij:
Jak zrobić meble ogrodowe z palet? Pomysł na sofę i stolik!

Skąd wziąć palety? Dlaczego warto zrobić meble z palet?

Palety to materiał trwały i naturalny, który dodatkowo możemy zdobyć w prosty i tani sposób. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić. Po pierwsze palety możemy zdobyć prosto od producenta - w firmie produkującej palety czy w tartaku. Tanich palet nie brakuje też na internetowych aukcjach czy oczywiście w skupach palet. Może się zdarzyć, że palety otrzymamy za darmo - przy zakupach wielkogabarytowych sprzętów. Do przygotowania mebli wybierajmy jednak palety nieuszkodzone i takie, które nie są zawilgocone.

Stworzenie mebli ogrodowych z palet daje możliwość uratowanie surowca i nadania mu drugiego życia. Recykling palet to jednak nie tylko przyczynienie się do ratowanie środowiska. To również doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu i relaks w rodzinnym gronie. Pamiętajmy, że końcowy wygląd mebli zależy tylko od nas - nic nie stoi na przeszkodzie by nasze meble były unikatowe i jedyne w swoim rodzaju - ozdobione wzorkami z farby czy uszytymi przez nas poduchami.

Kolekcja Albert Kuip

Wymiary palet na meble ogrodowe

Z jakich palet zrobić meble ogrodowe? Najczęściej dostępnym rodzajem palet jest tzw. europaleta o wymiarach 120x80x14 cm. Możemy jednak spotkać również inne wielkości palet - 120x100 cm oraz 120x120 cm. Do wyboru mamy również tzw. półpalety o wymiarach 80x60 cm, które będą doskonałe na mniejsze meble np. stoliki ogrodowe. Palety ważą niewiele (około 25 kg), ale mają naprawdę sporą wytrzymałość. Widoczne deski są bowiem wspierane przez klocki i belki, które umacniają konstrukcję. 

Jakie meble ogrodowe zrobić z palet? Sofa i stolik

Jak zrobić meble ogrodowe z palet? To naprawdę bardzo proste. W przypadku każdego z mebli musimy zacząć pracę w taki sam sposób. Przede wszystkim zaplanuj swoje meble względem przestrzeni, na jakiej chcesz je ustawić. Zmierz poszczególne elementy i nanieś je na plan przestrzeni. Zaplanuj rozmiar mebla tak, by jego długość była wielokrotnością palety - dzięki temu nie będzie potrzeby jej kłopotliwego docinania. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku balkonów i tarasów. Po pierwsze: meble musi się na nich przede wszystkim zmieścić, po drugie nie powinien przytłoczyć przestrzeni czy pasować ‘na styk’.

Kolekcja Rosarium

Do przygotowania mebli z palet niezbędne będą:

  • drewniane palety

  • papier ścierny, szlifierka

  • metalowe kątowniki

  • śruby

  • wkrętarka

  • impregnat do drewna

  • preparat gruntujący (opcjonalnie)

  • wałki i pędzle do malowania

  • poduszki w przypadku sofy - sprawią że meble z palet będą bardziej wygodne

  • opcjonalnie szkło hartowane i kółeczka w przypadku stolika

Kiedy zdobędziesz wszystkie niezbędne elementy, zacznij od przygotowania palet - oczyść je z zanieczyszczeń, usuń skazy. Wszystkie nierówności i drzazgi wygładź. Przydatny będzie do tego papier ścierny lub szlifierka, która zdecydowanie przyspieszy pracę. Palety szlifuj aż będą całkowicie wyrównane, gładkie. Upewnij się też, że są całkowicie suche - nie chcemy, by zagnieździł się w nich grzyb! Jeśli potrzebują dodatkowego wysuszenia, wstrzymaj się z pracą i poczekaj aż będą w 100% suche.

Następnie przygotuj palety na warunki atmosferyczne - ich miejscem będzie ogród lub taras, więc muszą być odpowiednio dostosowane do opadów deszczu czy świecącego słońca. Działania zacznij od pomalowania palety bezbarwnym impregnatem, następnie możesz dodatkowo nanieść preparat gruntujący. Gdy palety będą odpowiednio przygotowane, możesz zacząć malowanie! Najlepiej sprawdzą się dwie lub trzy cienie warstwy farby - wszystko zależy od rodzaju, koloru farby oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. Im bardziej intensywny kolor, tym więcej warstw farby będzie niezbędne.

Najczęściej wybieranym kolorem farby do pomalowania palet jest biel. Meble prezentują się wtedy lekko i dobrze komponują się np. z kwiatowymi wzorami na poduchach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by palety pomalować na inny kolor, który lubimy! Żółty, niebieski, a może nawet czerwony? Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i wymagania, jakie stawiamy sobie co do oczekiwanego efektu naszej pracy oraz aranżacji. Możesz zachować też oryginalny kolor palet, malując je bezbarwną lakierobejcą. Wtedy meble z palet będą dobrze pasować do aranżacji industrialnych.

Kiedy palety są odpowiednio przygotowane, możemy przejść do montażu!

Jak zrobić sofę z palet?

Aby palety przybrały kształt sofy do ogrodu, należy je odpowiednio połączyć. Palety, które będą tworzyć siedzisko należy połączyć za pomocą kątowników lub śrub. Zwróć uwagę, by łączenia zamontować, w takich miejscach, które nie będą widoczne. Zadbasz tym samym o ładniejszą prezencję mebla. W zależności od tego czy preferujesz wyższą czy niższą sofę, ułóż na sobie dwie lub trzy palety. W przypadku niższej sofy będziemy potrzebować czterech palety na siedzisko i dwóch palet na oparcie. W przypadku wyższej do siedziska dołożymy dodatkowe dwie palety. 

Kiedy wszystkie palety w części poziomej są ze sobą połączone, przejdź do starannego przymocowania oparcia sofy. Na początku połącz ze sobą dwie palety krótszymi końcami, a następnie przymocuj je porządnie do przygotowanego już siedziska - użyj do tego wkrętów lub śrub.

Sofa ogrodowa ma być wygodnym miejscem do odpoczynku, dlatego na siedzisku i oparciu przymocuj dodatkowo wygodne poduchy. Możesz wykorzystać gotowe elementy dostępne w sklepach lub przygotować je samodzielnie. O tym jak to zrobisz, przeczytasz poniżej.

Jak zrobić stolik z palet?

Przy sofie nie może zabraknąć też stolika ogrodowego! Jednak po własnoręcznym wykonaniu sofy z palet, stolik z tego materiału będzie się wydawał w wykonaniu bajecznie prosty. W zależności od tego jak wysoki stolik chcemy uzyskać, użyjemy jedną lub dwie wcześniej przygotowane palety. Połóżmy je na sobie i porządnie połączmy śrubami, kątownikami. Jeśli chcemy, by stolik był mniejszy lub nie mamy odpowiedniej ilości miejsca, świetnie sprawdzą się w tym przypadku również półpalety. 

Stolik możemy wykończyć szkłem hartowanym, który będzie stanowił blat. Możemy też na spodzie stolika dodać kółeczka, by łatwiej było nam go przesuwać. Pamiętajmy, że kółka dodatkowo podwyższą stolik. Musimy samodzielnie zdecydować, czy nie będzie nam to przeszkadzać. 

Jak zrobić poduszki na meble z palet?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, palety same w sobie nie są dość wygodnym siedziskiem, więc niezbędne będzie również kupienie lub samodzielne przygotowanie poduch, które na nich ułożymy.  Do własnoręcznego przygotowania poduch na meble z palet, będą nam potrzebne przede wszystkim dwie rzeczy - gąbka tapicerska oraz wybrany materiał, którym obszyjemy poduszki. Na początku musimy zastanowić się jak dużych poduch potrzebujemy - nie mogą być zbyt małe ani za duże. Zmierzmy więc siedzisko sofy i dopasujmy do niego rozmiar poduszek. W przygotowaniu własnoręcznych poduszek na meble z palet możemy dopasować ich rozmiar do naszych potrzeb!

Następnie należy wyciąć odpowiedni kawałek gąbki oraz materiału - górę, dół oraz boki poduszki. Przydatne będą również paski materiału, którymi przywiążemy poduszki do mebli. Połącz ze sobą boki, w środek wsuń gąbkę. Poduszka może zapinać się zatrzaski, rzepy lub zamek błyskawiczny, który musimy odpowiednio wszyć.

Mamy nadzieję, że zrobienie stolika i sofy z mebli ogrodowych będzie teraz niesamowicie proste. Z palet możemy wykonać jednak również narożnik, ławki czy nawet krzesła do ogrodu. Ogranicza nas nasza wyobraźnia, czas i oczywiście… Ilość dostępnych palet! W tym artykule przedstawiliśmy sposoby na stworzenie mebli z całych palet, jednak niektórzy ingerują również w strukturę palety i tworzą meble tylko z jej elementów. Sprawia to, że meble jest w odbiorze lżejszy, ale też traci swój wyjątkowy charakter. Wybór rozwiązania zależy jednak tylko od Twoich upodobań. A jeśli szukasz do swojego ogrodu również innych mebli, koniecznie zobacz naszą ofertę mebli ogrodowych, na balkon i taras.

Meble ogrodowe >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.