15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić ławkę ogrodową?

Meble ogrodowe przydają się zarówno w ogrodach przydomowych, jak również na rekreacyjnych działkach. Cena gotowych mebli do użytku zewnętrznego bywa jednak wysoka. Jeśli nie brak nam smykałki do majsterkowania i wolnego czasu, możemy pokusić się o wykonanie prostych mebli we własnym zakresie. Najlepiej zacząć od ogrodowej ławeczki. W jaki sposób ją wykonać? Co będzie potrzebne i o czym pamiętać?

Udostępnij:
Jak zrobić ławkę ogrodową?

Pomysł na ławkę ogrodową 

Zanim zabierzesz się do pracy lub udasz na zakupy, by dobrać niezbędne materiały, zastanów się, jakiej ławki ogrodowej potrzebujesz. Ważne jest zarówno to, jakie ma mieć gabaryty i z jakiego materiału ma zostać wykonana, ale też to, jak wygląda ogród i w jakim stylu jest budynek i ogrodowa architektura – ławka powinna wkomponować się w otoczenie i być jego oczywistą częścią. Oto gotowe pomysły na ławki i siedziska do ogrodu, które łatwo wykonasz samodzielnie:

  • Pieńki jako siedziska – jeśli Twój ogród utrzymany jest w stylu wiejskim, sielskim lub leśnym albo w estetyce eko, możesz zdecydować się na zrobienie siedzisk z pociętego pnia drzewa. Oczywiście nie chodzi o to, by zabierać się za wycinkę. Najlepiej wykorzystać pieńki z odzysku – na przykład z wycinki, która realizowana jest po sąsiedzku – wiele osób nie potrzebuje takiego drewna i chętnie odstąpi je za bezcen. Pieńki wystarczy równo dociąć, przeszlifować i ewentualnie również pomalować ich górną krawędź. Im są świeższe, tym dłużej będzie wydobywać się z nich żywica – należy wówczas uważać, by nie zabrudzić ubrania. 

  • Prosta ławka z palet – do wielu współczesnych ogrodów, ale też na tarasy i balkony świetnie wpasują się meble z palet. Jeśli posiadasz palety po budowie, możesz je wykorzystać. Palety można również kupić – nie są drogie. Z palet możesz wykonać ławkę z oparciem, bez oparcia, a nawet wieloosobową sofę lub narożnik – wszystko zależy od potrzeb, wolnego miejsca i fantazji wykonującego. 

  • Ławka z desek – również bardzo prosta ławka ogrodowa, którą tanio i szybko wykonasz z kilku desek, które możesz przytwierdzić do pieńków, grubszych bali lub do gotowych nóżek ze sklepu, które będą odporne na czynniki atmosferyczne. Ławka z desek będzie pasowała do większości ogrodów – odpowiedni design można nadać jej poprzez dobranie nóżek w konkretnym stylu.

  • Ława z bali – jej wykonanie wymaga posiadania porządnej piły do drewna lub zabrania materiałów do docięcia u fachowca. Bale trzeba bowiem przeciąć wzdłuż na równe połówki. Ława tego typu może mieć konstrukcję bez oparcia lub z oparciem. Jest to mebel masywny, który ma rustykalny charakter. 

Ogrodowe ławki są najczęściej wykonywane z drewna, co wiąże się z łatwą obróbką tego materiału, a także ze stosunkowo niskim kosztem zakupu – wiele osób posiada deski, palety lub bale z odzysku, dzięki czemu koszt wykonania ławki ogrodowej jest znikomy. 

Zestaw Wypoczynkowy Puerto Rico

Ogrodowa ławka z drewna – o czym pamiętać?

Drewno to wyjątkowo lubiany i chętnie wybierany materiał i to zarówno, gdy chodzi o wykańczanie wnętrz, jak i o architekturę ogrodową. To właśnie z drewna można z łatwością wykonać samodzielnie różnego rodzaju meble i konstrukcje. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie ławki drewnianej, pamiętaj o kilku kwestiach:

  • Większość niedrogich gatunków drewna ma ograniczoną odporność na czynniki atmosferyczne. Trwałość drewna można jednak przedłużać, stosując impregnaty. Pamiętaj więc o zaimpregnowaniu tworzonej ławki, jak i o jej regularnym impregnowaniu w kolejnych latach. 

  • Lepiej, by drewno nie miało bezpośredniego kontaktu z gruntem, gdyż będzie podciągało wilgoć, a z czasem w tych punkach zacznie gnić i rozkładać się. Jeśli projektujesz ławkę ogrodową, pomyśl o tym, by od spodu zabezpieczyć jej nóżki metalowymi elementami, które mogą być nawet wyposażone w szpikulce, dzięki czemu możesz osadzić ławkę na stałym miejscu. 

  • Drewno nie jest odporne również na takie czynniki, jak mocne słońce, deszcz, śnieg i wiatr. Nie zniszczy się od razu, ale po paru latach wyblaknie, może popękać, spęcznieć lub powykręcać się. By tego uniknąć, należy stosować drewno dobrze wysuszone, zaimpregnowane i regularnie je konserwować. Do malowania warto używać preparatów dobrej jakości, które przedłużą trwałość ławki o kolejne lata. 

  • Drewno „pracuje”, pęcznieje i kurczy się w zależności od wilgotności powietrza. Robiąc drewnianą ławkę z desek lub bali, zachowaj szczeliny pomiędzy elementami siedziska lub oparcia, by materiał miał miejsca na wspomniane zmiany objętości. 

Drewniane meble ogrodowe, które można kupić w sklepach, zazwyczaj są wykonane z możliwie twardego i odpornego materiału, a także są starannie zaimpregnowane, dzięki czemu użytkownicy nie muszą przejmować się zabiegami konserwacyjnymi zaraz po zakupie. W przypadku mebli robionych samodzielnie tego komfortu nie ma i jest to kwestia, z którą trzeba się pogodzić, gdy zamierza się wykonać meble we własnym zakresie. 

Jak zrobić ławkę ogrodową niskim kosztem?

Samodzielne wykonanie mebli ogrodowych nie jest trudne, a szczególnie, gdy ma się podstawowe umiejętności techniczne i najczęściej używane narzędzia. Wykonanie ławki ogrodowej może być niemal pozbawione kosztów, a może również wiązać się z dużymi wydatkami. Od czego to zależy?

  • Od wybranego materiału – jeśli mamy do dyspozycji drewno z odzysku (na przykład z demontażu płotu, z rozbiórki budynku gospodarczego, ze starych drzwi drewnianych, blatów i tym podobnych) lub pozyskamy je niskim kosztem (na przykład od sąsiada, który pozbywa się jakiejś drewnianej konstrukcji), cena wykonania ławki będzie znikoma. Jeśli musimy kupić drewno i sięgniemy po gatunki egzotyczne, zapłacimy sporo. 

  • Od posiadanych narzędzi – jeśli nie dysponujemy niezbędnymi narzędziami i akcesoriami, które pozwolą dociąć drewno, oczyścić je lub skręcić, musimy je kupić lub pożyczyć. Zakup narzędzi będzie się wiązał z dużym wydatkiem, ale za to zostaną one w naszym posiadaniu na stałe. 

  • Od posiadanych umiejętności – niestety samodzielne wykonanie ławki ogrodowej lub jakichkolwiek innych mebli to pewne ryzyko, że coś się nie uda. Drobne mankamenty zazwyczaj można łatwo naprawić, ale niekiedy okazuje się, że robota całkiem się nie powiodła i że zmarnowano nie tylko czas, ale i materiał.

  • Od wybranej konstrukcji ławki – im będzie ona bardziej wymyślna i skomplikowana, tym proces będzie dłuższy, a samo wykonanie droższe. Najtaniej można zrobić ławkę z palet, desek lub bali. Jeśli chcemy elegancką ławkę na kutych nóżkach, należy doliczyć spory koszt elementów metalowych, jak również sięgnąć po starannie docięte, a więc nowe deski. 

By zrobić ławkę ogrodową niedużym kosztem, warto postawić na prostą konstrukcję i materiał, który można pozyskać możliwie tanio. Jeśli taki mebel nie będzie pasował do ogrodu, domu i otoczenia pod względem wizualnym, warto zastanowić się, czy aby na pewno nie lepszym rozwiązaniem będzie zakup mebli ze sklepu. Oferta mebli ogrodowych jest na tyle zróżnicowana, że można znaleźć w niej zarówno propozycje ekskluzywne z najwyższej półki cenowej, jak również budżetowe, które nie nadszarpną domowych finansów, a jednak będą funkcjonalne i estetyczne. Mając mocno ograniczone środki, a spore oczekiwania, czasami okazuje się, że lepszą opcją jest jednak zakup niż samodzielne wykonanie mebli. 

Kolekcja Vondel, Zuiver

Jak zrobić ławkę na ognisko?

Typowe ławki i meble ogrodowe, jakie można znaleźć w sklepach lub jakie robi się samodzielnie po to, by ustawić je w reprezentacyjnych i użytkowych punktach ogrodu zazwyczaj nie sprawdzają się w zakątkach ogrodowych, które są projektowane z myślą o miejscach na ognisko. Jak powinna być skonstruowana ławka, którą można postawić nieopodal miejsca na ognisko i wygodnie użytkować podczas palenia ogniska?

  • Ławka na ognisko powinna być raczej dość niska – zdecydowanie niższa od typowych ławek i krzeseł

  • Wygodnym rozwiązaniem przy ognisku są niskie ławki bez oparcia i z siedziskiem z desek.

  • Ławka przy ognisku powinna być stabilna i solidna, by nie chybotała się i nie stwarzała zagrożenia. 

Bardzo popularną opcją ławki na ognisko jest ławka z prostym siedziskiem z desek, które osadzono na niskich pieńkach. Do wykonania mebla ogrodowego tego typu potrzebny jest materiał (deski, kawałki pni), a także podstawowe narzędzia (piła do drewna, wkrętarka i wkręty do drewna, papier ścierny lub szlifierka). Ławeczek tego typu zwykle się nie impregnuje. Wykonanie ławki na ognisko wymaga jedynie docięcia drewna na pożądany wymiar, przetarcia go papierem ściernym, który usunie drzazgi. Deski należy oprzeć na podporach ławki i całość skręcić (najczęściej robi się to od góry, a ewentualne zagłębienia po wkrętach można zaszpachlować, ale nie jest to zbyt często praktykowane). 

Ławka ogrodowa, którą wykonamy samodzielnie to nie tylko świetny dodatek funkcjonalny do ogrodu, ale również powód do dumy. Warto próbować swych sił w majsterkowaniu i konstruowaniu prostych mebli, jeśli jednak brak nam czasu i umiejętności, czasem lepiej odpuścić – choć samodzielne wykonywanie tego typu zadań jest modne i popularne, to przecież nie jest to przymusem. Meble ogrodowe można zamówić, a w tym czasie cieszyć się wolnym czasem i zająć się tym, w czym jest się najlepszym.

Meble ogrodowe >