17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zabezpieczyć meble rattanowe na zimę? Porady, dzięki którym meble ogrodowe przetrwają lata

Odpowiednia ochrona rattanu to jeden z priorytetów, jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się naturalnym pięknem tych wyjątkowych mebli. Co ważne, zabezpieczenie na zimę musi przebiegać zgodnie z określonym planem. To pozwoli Ci zadbać o każdy aspekt i przygotować meble na swoisty „odpoczynek” po lecie. Poznaj techniki zabezpieczania rattanu w sezonie zimowym!

Udostępnij:
Jak zabezpieczyć meble rattanowe na zimę? Porady, dzięki którym meble ogrodowe przetrwają lata

Przygotowanie mebli rattanowych na okres zimy

Po udanym sezonie letnim warto przygotować meble rattanowe na przyjście zimy. W pierwszym kroku dobrze jest przeprowadzić ogólne czyszczenie kompletu. Można tu użyć specjalnych preparatów przeznaczonych do mycia mebli wykonanych z trzciny rattanowej. To dzięki nim wywabisz plamy, usuniesz brud i kurz. Ponadto te środki doskonale konserwują powierzchnię i chronią ją przed ewentualnymi zniszczeniami.

Dobrze jest przeprowadzić także ogólną diagnozę uszkodzeń po sezonie. Sprawdź, czy meble nie mają widocznych ubytków, nie poszarzały lub nie zabrudziły się. Rattan może być także podatny na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie w miejscach, gdzie pojawiają się delikatniejsze sploty (siedzisko, oparcie). Warto więc od razu naprawić takie zniszczenia, tak aby nie pozwolić im się pogłębiać.

Do czyszczenia rattanu można użyć delikatnej szczotki z miękkim włosiem, która pomoże pozbyć się kurzu czy innych zabrudzeń. Pamiętaj, że twarde przybory (np. szczotki ryżowe) mogą zarysować rattan, przez co straci on swoją unikalną estetykę. Czyszczenie można wykonać też z pomocą domowej mieszanki. Na 1 litr wody używamy 4 łyżek wody utlenionej i 2 łyżeczek kwasku. Ten naturalny środek pozwala pozbyć się zanieczyszczeń.

Ochrona przed wilgocią i mrozem

Jest kilka sposobów na to, aby skutecznie przygotować rattan na mrozy i wilgoć. Metoda, która daje najlepsze rezultaty, to schowanie mebli rattanowych na okres jesienno-zimowy. Dobrze jest zabezpieczyć je w garażu czy schowku, gdzie nie będą narażone na działanie wilgoci, deszczu, śniegu czy przymrozków. Innym sposobem na to, aby nie dopuścić do uszkodzeń, jest zastosowanie specjalnych pokrowców ochronnych. Dzięki nim meble zachowają swój urok na dłużej.

Warto pamiętać, że hokery, krzesła czy fotele wykonane z rattanu nie powinny mieć ciągłego kontaktu z wodą. Są mało odporne na działanie wilgoci i długotrwała ekspozycja na takie warunki atmosferyczne grozi trwałym uszkodzeniem struktury rattanu. Na powierzchni mebli mogą tworzyć się m.in. nieestetyczne czarne zabrudzenia, które będą bardzo trudne do usunięcia. 

Rattan z upływem czasu może też naturalnie ciemnieć. Wynika to ze struktury tego materiału i dużej podatności na działanie czynników zewnętrznych – nie tylko wilgoci czy mrozu, ale i promieni słonecznych. Aby uniknąć zmiany koloru, dobrze jest pamiętać o konserwacji tych mebli ogrodowych, zabezpieczeniu ich przed wilgocią, a nawet ochronie przed bezpośrednią ekspozycją w nasłonecznionych miejscach.

Kolekcja Rosarium

Kolekcja Rosarium

Najlepsze materiały do zabezpieczenia mebli rattanowych

Piękne komplety rattanowe możesz zabezpieczyć i pomalować różnymi specyfikami. Poniżej podajemy listę najlepszych środków, które pozwolą Ci przygotować się na zimę i odpowiednio zaimpregnować rattan:

  • Środek do czyszczenia rattanu – wielofunkcyjne produkty do rattanu pozwalają jeszcze lepiej przygotować na zimę sofy i kanapy czy ławy wykonane z tego wyjątkowego materiału. Środki do czyszczenia pozwalają odświeżyć powierzchnię, a przy tym zapewniają meblom długie życie. 

  • Oleje – impregnaty w postaci oleistej doskonale chronią wiklinę i rattan. To naturalny sposób na to, aby nadać delikatnym meblom doskonałe wykończenie. Są one dzięki temu zabezpieczone przed pękaniem, łuszczeniem, działaniem wody i wilgoci. 

  • Mydła do wikliny – ciekawą opcję stanowią także czyszczące preparaty na bazie mydła. Świetnie pielęgnują, myją, a przy tym nabłyszczają powierzchnię mebla. Dzięki ich zastosowaniu krzesła czy stoły są dobrze zabezpieczone oraz odpowiednio nawilżone.

  • Impregnaty – dobrym sposobem na ochronę rattanu jest użycie specjalistycznych impregnatów do drewna. Łączą one właściwości ochronne z widocznym efektem dekoracyjnym. Świetnie konserwują rattan i chronią go przed działaniem czynników atmosferycznych. Co ważne, impregnaty zapobiegają wnikaniu wody w strukturę mebli.

  • Farba do drewna – farby to uniwersalne produkty, które są przeznaczone do wszystkich powierzchni drewnianych, w tym także rattanu. To jeden ze sprawdzonych sposobów ochrony mebli przed działaniem wody i promieni słonecznych.

  • Farba akrylowa – akryl to środek, który wykazuje działanie doskonale kryjące. Świetnie sprawdzi się w przypadku mebli, które są ustawione wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Używając tego typu farby, można uzyskać bardzo ciekawy efekt dekoracyjny.

  • Lakierobejca – lakierobejce doskonale podkreślają naturalny odcień drewna rattanowego. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej, możesz je dopasować idealnie do swoich potrzeb i do koloru własnego kompletu meblowego.

  • Farba kredowa – podobnie jak akryl, tak i farba kredowa do mebli rattanowych pozwala chronić i dekorować tę wyjątkową powierzchnię. Używając tego typu preparatów, możesz zmienić całkowicie styl swoich mebli.

Kolekcja Jane

Kolekcja Jane

Czystość i konserwacja mebli rattanowych w sezonie zimowym

Jeśli cenisz sobie szybkie i łatwe rozwiązania, przygotowanie rattanu na zimę powinno obejmować przede wszystkim przykrycie lub całkowite schowanie mebli w tym sezonie. To najprostszy sposób ochrony tych pięknych i naturalnych kompletów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że śnieg, mróz, opady deszczu czy promienie UV, które również mogą zaszkodzić zimą meblom, nie będą Twoim zmartwieniem.

Jeśli nie dysponujesz odpowiednim miejscem do przechowywania krzeseł czy stołu w cieple, postaraj się chociaż wykorzystać wodoodporne pokrowce na meble. Dzięki nim rattan będzie zabezpieczony na zimę, a Ty nie będziesz martwić się o to, jak pozbyć się nieestetycznych zabrudzeń, które na powierzchni rattanowej może powodować woda i śnieg.

Ważnym krokiem w utrzymaniu czystości, a także wykonywaniu odpowiedniej konserwacji mebli rattanowych na mrozy, jest impregnacja drewna. Należy ją przeprowadzać po uprzednim wyczyszczeniu i odkurzeniu powierzchni. Preparaty impregnacyjne opisaliśmy dość szeroko w poprzednim akapicie.

Kolekcja Quatrum

Kolekcja Quatrum

Długotrwała ochrona mebli ogrodowych przed warunkami zimowymi

Zima a meble rattanowe to temat, który może spędzać sen z oczu wielu użytkownikom tego typu stylowych kompletów meblowych. Aby długotrwale chronić meble rattanowe, należy zadbać o nie zarówno w porze ciepłej, jak i zimowej. Kompleksowe działania nastawione na odkurzanie, czyszczenie i impregnowanie mebli powinniśmy wykonywać dwa razy w roku. 

Ponadto dobrze jest stworzyć rutynę, dzięki której nasz komplet będzie zawsze idealnie chroniony. Może to być zakrywanie mebli specjalnymi pokrowcami albo składanie ich w garażu lub piwnicy, gdy nie są używane. Prewencja jest bardzo ważna w przypadku zabezpieczenia rattanu na zimę, ale i wiosnę. Nie warto ponadto narażać się na trwałe zniszczenie drewnianej struktury, co będzie wymagało w późniejszym czasie bardzo dogłębnych i dość zaawansowanych prac. W końcu piękny rattan jest wyjątkowo podatny na uszkodzenia.

Ochronę rattanu można przeprowadzać na wiele różnych sposobów. Meble rattanowe potrzebują szczególnej uwagi, żeby mogły cieszyć oko swoją efektownością. Jeśli rozglądasz się za ciekawymi dodatkami do wnętrza lub na taras – przejrzyj koniecznie ofertę naszego internetowego salonu meblowego i wybierz elementy, które najlepiej urozmaicą Twoją przestrzeń!