15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła na łóżko? Materac 160x200 i inne!

Komfort naszego snu zależy od wielu czynników. Po pierwsze od odpowiednio dobranego materaca oraz stelaża - to elementy naszego łóżka, które są ważniejsze nawet niż sama jego rama. Po drugie od naszego przygotowania do snu - wyciszenia, nieoglądania w łóżku telefonu czy telewizora. Czy komfort snu może zależeć również od pościeli? Jak najbardziej! Materiały z jakich są zrobione nasza poduszka, kołdra czy prześcieradło mają wpływ na poziom naszego wysypiania się. Dziś porozmawiamy więc nieco więcej o prześcieradle i postaramy się wskazać takie, które sprawdzi się najlepiej!

Udostępnij:
Jak dobrać rozmiar prześcieradła na łóżko? Materac 160x200 i inne!

Rozmiar prześcieradła a wymiary materaca

Aby prześcieradło nie przeszkadzało nam w trakcie snu, musimy odpowiednio zadbać o jego wymiary. Przeszkadzać będzie nam zarówno zbyt małe prześcieradło, którego nie będziemy mogli odpowiednio zahaczyć o materac lub włożyć pod jego spód oraz za duże prześcieradło, które będzie się nieprzyjemnie marszczyć. 

Podczas zakupu prześcieradła, trzeba przede wszystkim sprawdzić, jakie wymiary ma nasz materac. Ważna jest zarówno szerokość materaca jak i długość oraz głębokość/grubość materaca. Trzeci wymiar będzie szczególnie ważny, jeśli nasz materac jest bardzo gruby. 

Standardowe rozmiary materacy, jakie oferują producenci to:

Producenci prześcieradeł dopasowali do nich swoje produkty, które są dedykowane powyższym wielkościom. 

Kolekcja Sigma

Kolekcja Sigma do sypialni

Jakie prześcieradło na materac 160x200 cm wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem pod materac 160x200 będzie więc prześcieradło opisane na opakowaniu producenta, jako to dopasowane pod ten rozmiar. Uwaga! Jeśli podczas mierzenia okazało się, że nasz materac jest bardzo gruby, warto wziąć pod uwagę zakup większego prześcieradła niż dedykowane prześcieradło na materac 160x200 cm, by spokojnie móc je założyć na materac. Warto więc wiedzieć, że standardowe prześcieradła są najczęściej powiększone o zakładkę na materac o dodatkowe 15-30 cm. Podczas zakupów musimy sprawdzić, czy taka rezerwa wystarczy w przypadku naszego materaca. Wystarczająca ilość zakładki będzie szczególnie ważna w przypadku prześcieradła z gumką.

Prześcieradło - z gumką czy bez?

Wybór rodzaju prześcieradła zależy od naszych upodobań i sposobu w jaki zachowujemy się podczas snu. Prześcieradła bez gumki to dobry wybór dla osób, które podczas snu wiercą się i często zmieniają swoją pozycję. Dzięki gumkom wszytym w rogi prześcieradła, możemy je stabilnie zahaczyć o rogi materaca. Prześcieradło jest dzięki temu napięte i stabilnie leży na materacu.

Zaletą prześcieradeł bez gumki jest to, że częściej występują w nietypowych rozmiarach. Dopasujemy je więc łatwiej na materac niestandardowych rozmiarów. Dodatkowo, są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu: łatwiej się je prasuje, składa i przechowuje w szafie. Równo ułożone nie odkształcają się i nie mną.

Kolekcja Xelo

Kolekcja Xelo do sypialni

Prześcieradła - materiały i wzory

Kiedy wiemy już jaki rozmiar prześcieradła będzie nam potrzebny, możemy skupić się na wyborze koloru i materiału, z jakiego zostało wykonane. Choć najpopularniejszym kolorem wśród prześcieradeł jest biały, to coraz częściej możemy spotkać również prześcieradła w innych kolorach, a nawet te w specjalne wzory. Prześcieradło może mieć print liści, mchu, pasków czy wielokolorowych wzorów. Wybierając ciekawe prześcieradło, dodatkowo ozdobimy naszą sypialnię i łóżko!

Duży wybór mamy też pod względem materiału. Najczęściej wybieranym materiałem na prześcieradła jest bawełna, która pozwala oddychać naszej skórze oraz dobrze odprowadza wilgoć. Dobrym rozwiązaniem dla alergików będzie len, który jednak mocno się gniecie. Właściwości hipoalergiczne wykazuje również mikrofibra. Pod względem izolacji od chłodu zimą i dobrej wentylacji w czasie lata, dobrze sprawdzą się prześcieradła wykonane z wełny, a zwłaszcza z kaszmiru. Natomiast jeśli zależy nam na gładkiej powierzchni prześcieradła, bardzo miłej w dotyku, możemy wybrać jedwab. 

Kolekcja Vestre

Kolekcja Vestre do sypialni

Jakie prześcieradło wybrać na narożnik lub wersalkę?

Jeśli wybieramy prześcieradło na narożnik lub wersalkę, musimy przede wszystkim zastanowić się, czy mamy dobry, swobodny dostęp do wszystkich rogów powierzchni spania. Jeśli tak - możemy zdecydować się na prześcieradło z gumką, które założymy na rogi. Jeśli nie - lepiej zdecydować się na prześcieradło bez gumki.

Przed zakupem prześcieradła, podobnie jak w przypadku materaca, musimy zmierzyć powierzchnię spania. Zaokrąglijmy ją w górę i porównajmy ją do wymiarów standardowych materacy. Najbardziej zbliżony wymiarem będzie odpowiedni dla naszego mebla.

Nie da się ukryć, że prześcieradło to istotny element wygodnego snu. Dobrze dobrane do materaca prześcieradło zapewni nam nieprzerwany sen. Pamiętajmy o tym, kupując kolejny raz pościel do naszego łóżka.

Zobacz Materace >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.