15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak uszyć pokrowiec na materac? Czyli sprytny sposób na ochronę materaca

Porządny materac to nasza inwestycja w komfortowy i zdrowy sen. Kiedy znajdziemy ten idealny, dopasowany do naszych potrzeb, chcemy, by służył nam lata. Dlatego powinniśmy o niego odpowiednio dbać. Bardzo dobrą ochronę materaca przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami zapewni nam pokrowiec na materac. Gotowy pokrowiec możemy kupić w sklepie, jednak jeśli mamy trochę czasu i ochoty, możemy go też wykonać samodzielnie. Jak to zrobić? I czy pokrowiec na materac to tak naprawdę najlepsze rozwiązanie, które możemy wdrożyć w naszej sypialni? O tym w dzisiejszym materiale!

Udostępnij:
Jak uszyć pokrowiec na materac? Czyli sprytny sposób na ochronę materaca

Pokrowiec na materac - dlaczego warto?

Pokrowiec na materac to to pierwsza warstwa, z którą podczas snu, ma styczność nasze ciało. Kiedy pocimy się, pot nie zostaje dzięki niemu wchłonięty do wnętrza materaca, a zatrzymany na pokrowcu. Pokrowiec w łatwy sposób można zdjąć z materaca, więc bez problemu wypierzemy go i zachowamy w czystości. Pokrowiec chroni więc materac przed wszelkimi zabrudzeniami i tworzy barierę przed namnażaniem się w materacu pleśni czy grzybów. Takie rozwiązanie będzie szczególnie polecane dla alergików, jednak skorzysta z niego tak naprawdę każdy, kto chce utrzymać miejsce swojego snu w czystości.

Do wyboru mamy wiele rodzajów pokrowców na materac. Są wykonane z różnych materiałów oraz dostępne we wszystkich wielkościach materacy czy wzorach.

Spotkamy więc pokrowce na materac dopasowane pod:

Tak naprawdę każdy materac może więc zyskać swojego towarzysza. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pokrowiec na materac zrobić samodzielnie.

Kolekcja Lyon do sypialni

Kolekcja Lyon do sypialni

Jak uszyć pokrowiec na materac?

Szycie pokrowca na materac nie jest trudne. Do przygotowania własnoręcznie zrobionego pokrowca na materac będziesz potrzebować:

  • odpowiednią ilość tkaniny o wybranych przez nas właściwościach, teksturze i wzorze,

  • maszynę do szycia,

  • metr,

  • nożyczki ,

  • nici.

Bardzo ważne jest, by odpowiednio oszacować ilość materiału, która będzie nam niezbędna. By to zrobić przygotuj odpowiedni długi materiał - musi być 2 razy dłuższy niż materac i sprawdź czy ma odpowiednią szerokość. Dodaj do siebie szerokość materaca, wysokość materaca i dodatkowe 2 cm na szwy i pomnóż razy dwa.

Przed przystąpieniem do szycia upewnij się też, że masz wystarczającą ilość miejsca do pracy. Pokrowiec na materac zajmie dość sporo miejsca (im większy nasz materac, tym oczywiście większy będzie pokrowiec), ważne byśmy mogli go swobodnie rozłożyć. Ważne, by podczas szycia równo rozkładać materiał - od tego zależy czy nasz pokrowiec będzie prosty.

Teraz możesz przystąpić do działania! Na początku wyznacz na obu końcach tkaniny 1 cm pasek, złóż go i przeszyj. To pozwoli Ci obszyć tkaninę, która dzięki temu nie będzie się strzępić. Następnie złóż tkaninę (prawie) na pół - z jednej stronie powinien pozostać margines o długości 25 cm. Uwaga! Szyjemy na lewej stronie, więc prawa strona po złożeniu znajdzie się w środku. Materiał ponownie złóż - utworzysz zakładkę, którą przypomnij szpilkami lub zafastryguj. Dzięki temu materiał nie będzie się przesuwał.

Teraz zszyj ze sobą dłuższe boki tkaniny - powstanie forma, która będzie przypominać sporych rozmiarów poszewkę. Przewróć pokrowiec na prawą stronę i gotowe! Teraz możesz już bez problemu chronić swój materac.

Kolekcja Morena

Kolekcja Morena do sypialni

Materac nawierzchniowy - co to jest?

Jeśli jednak chcemy, by pokrowiec nie tylko chronił nasz materac, ale również poprawiał komfort naszego snu, powinniśmy zdecydować się na dodatkowy materac nawierzchniowy - tzw. nakładkę na materac. Materac nawierzchniowy jest grubszy od zwykłego pokrowca na materac, wyrównuje powierzchnię snu i dodatkowo chroni nasz materac przed zabrudzeniami. Nierzadko posiada swój własny dodatkowy pokrowiec! 

W naszej ofercie znajdują się nakładki na materac o specjalnych właściwościach, np. nakładki higieniczne, które sprawdzą się w domach ze zwierzętami. Tego typu nakładka chroni nas przed alergenami i bakteriami, których nosicielami są nasi pupile. Materace nawierzchniowe znajdziemy w rozmiarach dopasowanych pod wszystkie podstawowe rozmiary materacy i pod ich twardości: H1, H2, H3 i H4.

Nie wiesz, jak twardy materac dobrać? Sprawdź, jak dobrać twardość materaca w naszym artykule lub zobacz nasz film:

To jednak nie wszystko! Materac nawierzchniowy sprawdzi się również w przypadku rozkładanych narożników i rozkładanych sof. Wyrówna powierzchnię spania i tym samym zdecydowanie zwiększy komfort snu. Jeśli więc rolę łóżka pełni w naszym domu narożnik lub sofa, tanim kosztem możemy je dodatkowo ulepszyć!

Pokrowiec na materac to przydatne rozwiązanie, które warto wprowadzić do swojej sypialni. Jeśli jednak chcemy zadbać nie tylko o higienę naszego snu, ale również o poprawę jego komfortu, to lepszym wyjściem będzie zakup dedykowanej nakładki na materac. To budżetowe rozwiązanie odpłaci nam się wygodnym snem i w naszej opinii zwróci się tym samym bardzo szybko! Pozostaje nam życzyć dobrej (i wygodnej) nocy! Dobranoc!

Nakładki na materac >

 Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.