15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak układać ubrania na półkach w szafie? Czyli sposoby na porządek w szafie

 

Wydaje Ci się, że masz dużo ubrań, lecz za każdym razem, kiedy otwierasz szafę nie masz, co na siebie włożyć? Być może problemem jest organizacja Twojej szafy! Dziś podpowiemy Ci, jak zorganizować szafę, by utrzymać w niej porządek i by łatwo było się w niej odnaleźć! Przedstawimy sposoby na układanie ubrać na półkach i zdradzimy nasze triki na dobrą organizację szafy!

Udostępnij:
Jak układać ubrania na półkach w szafie? Czyli sposoby na porządek w szafie

 

Jak przechowywać ubrania na półkach? Wydziel strefy

Bardzo ważną zasadą przy zachowaniu porządku w szafie jest podzielenie jej na strefy. Każda półka powinna być przeznaczona na jedną kategorię rzeczy. Jedną półkę przeznaczmy na koszulki, inną na swetry, a kolejną na złożone spodnie. Dzięki temu każda kategoria ubrań będzie miała miejsce i będzie łatwo ją odnaleźć.

Rzeczy, które rzadko nosisz połóż na górnych półkach. Nie sięgasz po nie często, więc nie muszą być w łatwo dostępnym miejscu. 

Trzymając się tej zasady, dziel ubrania na sezony. W lecie lekkie ubrania trzymaj na łatwo dostępnych półkach, a zimowe wyżej. W zimie ciuchy zamień miejscami. Taki zabieg wymaga porządków w szafie raz na pół roku, ale pomoże Ci dobrze zorganizować szafę.

Jeśli Twoje półki są bardzo głębokie, to rzadziej używane ubrania, możesz schować w ich głębi. W takim przypadku musimy jednak pamiętać, które ubrania schowaliśmy na tyłach szafy, by bezpowrotnie o nich nie zapomnieć.

Szafa z kolekcji Holten

Szafa z kolekcji Holten

Sortowanie ubrań - które rozwiązanie wybrać?

Układając ubrania na półkach możemy posegregować je również zgodnie z innymi wytycznymi. Najlepiej będzie to jednak zrobić w obrębie jednego sezonu. Podstawą segregacji ubrań powinna być bowiem częstotliwość ich zakładania.

  • Niektóre osoby decydują się na segregowanie ubrań kolorami - wtedy szafa wygląda bardzo schludnie i cieszy oko po jej otwarciu.

  • Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest segregowanie ubrań po ich stylu i przeznaczeniu. Sportowe ubrania będą ułożone wspólnie, w innym miejscu znajdą się rzeczy eleganckie. 

  • Możemy dzielić ubrania również wg naszych ulubieńców (również w obrębie jednego sezonu). 

  • Osobno warto przechowywać rzeczy, które już raz założyliśmy i jeszcze nie zamierzamy ich prać

Składanie ubrań na półkach

Aby zachować porządek w szafie, dobrze również odpowiednio składać swoje ubrania. Przede wszystkim ubrania należy składać w równe kostki, które swoją szerokością będą dopasowane do szerokości półki. Zbyt szerokie kostki trzeba będzie zginać, a to wprowadzi na półce chaos i nierówności pomiędzy kolejnymi warstwami ubrań.

Układając ubrania na półkach, kieruj je grzbietem do siebie. Dzięki temu nie tylko łatwo rozeznasz się w szafie, wybierając ubrania na dany dzień, dodatkowo łatwiej ściągniesz je z półki.

Ważnym działaniem przy zachowaniu porządku w szafie jest konsekwencja i powtarzalność. Przy każdym układaniu ubrań na półkach, po każdym praniu, czy odkładaniu ubrań na swoje miejsca, składaj je tak samo z równą dokładnością. Niestety bałagan w szafie robi się sam, głównie wtedy, zwłaszcza kiedy nie mamy czasu, by kolejny raz odpowiednio odłożyć ubrania do jej wnętrza.

Szafa Emy

Szafy Emy

Jak przechowywać dodatki i akcesoria na półkach?

Jak na półkach przechowywać szale, krawaty, torebki czy paski? Najłatwiej posegregować je kategoriami i przechowywać w specjalnych pudełkach. Na krawaty potrzebne będzie mniejsze pudełko podczas gdy na szale przyda się większe. Pudełka warto opisać na przedzie, by bez zaglądania wiedzieć, co znajduje się w każdym z nich. Jeśli boisz się, że zapomnisz co zawiera dane pudełko, na przodzie spisz dokładną listę akcesoriów lub zrób im zdjęcie. Tym sposobem szybko ‘zerkniesz’ do pudełka! Aby pudełka dobrze prezentowały się w szafie muszą być płasko zamknięte. Pudła wypchane, z otwierającymi się pokrywami, wprowadzą do szafy chaos. 

Dobrym pomysłem będą też specjalne organizery do szafy, które podzielą przestrzeń na mniejsze części. Swoją szafę możesz również doposażyć w stojący kontenerek. A jeśli posiadasz dużą ilość torebek, możesz włożyć mniejsze w większe, by dodatkowo zaoszczędzić przestrzeń. 

Brak miejsca w szafie - odzyskaj przestrzeń

Próbujesz uporządkować swoje rzeczy i widzisz, że w szafie brakuje miejsca? Odzyskaj swoją przestrzeń i zrób porządki! Sprawdź, których ubrań już nie nosisz. Być może część z nich jest już za duża lub za mała, niektóre jednak wcale Ci się nie podobają, a część jest po prostu znoszona. Jeśli od dłuższego czasu nie zakładasz ubrań, możliwe że już więcej ich nie założysz, a tylko zagracają Twoją przestrzeń. Warto się nad tym zastanowić.

Nie wyrzucaj jednak ubrań do kosza! Te w dobrym stanie przeznacz na cele dobroczynne lub sprzedaj w jednym z serwisów sprzedażowych. Ubrania w gorszym stanie możesz przerobić. Wytarte dżinsy mogą sprawdzić się jako krótkie spodenki, a świetnym pomysłem na upcykling ciuchów (nadanie im nowego życia w nowej formie) jest np. wykonanie specjalnym splotem dywanika z koszulek! Z koszulek z ciekawym nadrukiem w łatwy sposób wykonasz też torbę na zakupy!

Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest stworzenie tzw. szafy kapsułowej. To rozwiązanie, w którym posiada się ograniczoną ilość ubrań, jednak praktycznie każde można łączyć z każdym. Ten sposób doboru garderoby pozwala na zaoszczędzenie czasu przy wyborze ubrań na co dzień i na pewno będzie pomocny w utrzymaniu porządku w szafie. Mniejsza ilość kupowanych ubrań to również ekologiczne rozwiązanie! Mówi się, że wszystkie ubrania, których potrzebujemy, posiadamy już w naszej szafie lub komodzie.

Szafa z kolekcji Idento

Szafa z kolekcji Idento

Które ubrania przechowywać na półkach? 

Jeśli Twoja szafa jest podzielona i w jednej części znajdują się półki, a w drugiej wieszaki, to warto wiedzieć, które ubrania gdzie przechowywać. Na półkach koniecznie przechowuj ubrania, które mogą stracić kształt, wisząc na wieszakach. Na półkach musi więc znaleźć się miejsce na grube, wełniane swetry czy delikatne koszulki, na których wieszak zostawi odcisk. 

Wybierając wieszaki do swojej szafy zadbaj o to by były dobrej jakości. Nie przechowuj rzeczy na cienkich, metalowych wieszakach - te mogą odkształcić ubrania. Kupując wieszaki, wybierz również te z materiałowym wykończeniem. Będą odpowiednie do zawieszenia ubrań wykonanych z delikatnych materiałów.

Zachowanie porządku w szafie nie jest łatwe, ale nie należy też do najtrudniejszych zadań! Najważniejsza jest systematyczność w układaniu ubrań według wcześniej określonego planu. Jasno określone przez nas zasady pozwolą nam stworzyć wygodną w użytkowaniu szafę. A może szukasz nowej szafy, która pozwoli Ci wygodnie przechowywać Twoje ciuchy? Poznaj naszą pełną ofertę szaf we wszystkich stylach! Do wyboru masz zarówno klasyczne szafy otwierane jak i szafy z drzwiami przesuwnymi.

Zobacz nasze szafy >