15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić toaletkę? Pomysły na samodzielnie wykonaną toaletkę DIY

Toaletka to mebel, o którym marzy wiele kobiet. Stanowi ona nie tylko miejsce, w którym można przechowywać kosmetyki i przygotowywać makijaż. Toaletka może pełnić również funkcję biurka czy miejsca do czytania. Jak zrobić toaletkę, która będzie pasować do naszego wnętrza? W tym artykule przygotowaliśmy pomysły na toaletkę DIY (Do It Yourself czyli Zrób to sam!), które nie będą trudne do zrealizowania!

Udostępnij:
Jak zrobić toaletkę? Pomysły na samodzielnie wykonaną toaletkę DIY

 

Samodzielnie zrobiona toaletka - dlaczego warto?

Samodzielnie wykonana toaletka to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Przede wszystkim toaletka DIY będzie tania w wykonaniu. Bazujemy bowiem w dużej mierze na elementach, które już posiadamy. Po drugie będzie to rozwiązanie ekologiczne. Tworząc toaletkę ze starych mebli lub palet zrobimy tzw. upcycling czyli nadamy przedmiotom drugie życie. Po trzecie, być może najważniejsze, własnoręcznie zrobioną toaletkę dopasujemy do naszych potrzeb. Samodzielnie zadecydujemy o jej kolorze czy wykończeniu. Efekt będzie niepowtarzalny, a duma z własnoręcznie wykonanego przedmiotu bezcenna.

Toaletka z kolekcji Gamla

Toaletka z kolekcji Gamla

Jak zrobić toaletkę z komody?

Marzysz o toaletce do sypialni, a posiadasz starą komodę? Świetnie się składa! Stara komoda będzie doskonałą podstawą dla toaletki DIY. Aby jednak zamieniła się w mebel marzeń, musimy ją odpowiednio wcześniej do tego przygotować.

Na początku należy odkręcić uchwyty, przeszlifować komodę i usunąć z niej warstwę zalegającej farby. Mebel szlifujmy jednak ostrożnie, by nie naruszyć jego struktury. W trudnodostępnych miejscach mebel możemy przeszlifować ręcznie. Jeśli komoda posiada ubytki, należy wypełnić je masą do drewna. Odpowiednio przygotowany mebel możemy pomalować na wymarzony kolor. 

O stylu naszej toaletki zadecydują nowe uchwyty oraz lustro, które postawimy na jej blacie lub powiesimy nad meblem. Uchwyty z kryształków świetnie będą pasować do stylu glamour, a np. małe, czarne metalowe świetnie uzupełnią minimalistyczny look. Na blacie obok lustra powinno znaleźć się również miejsce na oświetlenie toaletki oraz organizery na kosmetyki czy ozdobny stojak na biżuterię.

Toaletka z kolekcji Pori

Toaletka z kolekcji Pori

Jak zrobić toaletkę ze starego biurka?

Toaletka ze starego biurka ma dodatkową zaletę, której nie zagwarantuje nam toaletka z komody - znajdzie się pod nią miejsce na nogi! W tym przypadku będziemy mogli wygodnie wsunąć się na krześle pod toaletkę i komfortowo zacząć makijaż. To duża przewaga!

Do metamorfozy starego biurka podchodzimy podobnie jak w przypadku metamorfozy komody - musimy dokładnie je przeszlifować i pomalować na wybrany przez nas kolor. Na blacie nowej toaletki ustawimy oczywiście lustro i organizery dopasowane do stylu naszego wnętrza. Jeśli pod biurkiem jest wystarczająca ilość miejsca, możemy dokupić do niego kontenerek lub wózek, który pozwoli nam na przechowanie najpotrzebniejszych rzeczy. W naszej ofercie znajdują się również gotowe nadstawki na biurko, które znakomicie sprawdzą się w roli toaletkowego lusterka.

Jak zrobić toaletkę z palet?

Z palet możemy stworzyć wiele mebli m.in. właśnie toaletkę! Palety to bowiem surowiec, który bardzo łatwo pozyskać. Otrzymamy go przy zakupie wielkogabarytowych sprzętów, możemy znaleźć w marketach budowlanych czy po prostu kupić w tartaku. 

Toaletka z palet świetnie sprawdzi się w sypialni industrialnej, ale jeśli pomalujemy ją na biało, będzie pasować również do wnętrza boho. Jak zrobić toaletkę z palet?

Do przygotowania toaletki z palet będzie potrzebne nam kilka palet (w zależności od pożądanej wysokości mebla), wyrzynarka, szlifierka, wkrętarka, wkręty, lakierobejca, impregnat do drewna, szkło na blat toaletki, kółka oraz lusterko. Na początku musimy dokładnie przygotować nasze palety - zeszlifować je i zaimpregnować. Musimy dokładnie przygotować materiał, który stanie się budulcem naszego drewna. Palety powinny być gładkie, pozbawione wszelkich drzazg. Te zaimpregnowane posłużą nam o wiele dłużej. 

Jeśli chcemy, by toaletka miała konkretny kolor, malujmy palety aż do uzyskania odpowiedniego odcienia. Połączymy je stawiając jedna paleta na drugiej. Do palety, która posłuży za podstawę toaletki przykręćmy kółka. Jeśli nie podoba nam się toaletka na kółkach, kółka możemy zamienić na inna podstawę. Blat toaletki może stanowić szkło, na którym obowiązkowo znajdzie się wolnostojące lusterko. O końcowy efekt zadbają organizery i pudełka na kosmetyki umieszczone obok niego.

A jak zrobić regał z palet? O tym przeczytacie w naszym drugim artykule!

Parapet jako toaletka

W sypialni nie zmieści się już dodatkowy mebel? Być może dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie toaletki na… parapecie! Jeśli parapet jest na tyle szeroki, można ustawić na nim wolnostojące lusterko i pudełka, organizery z kosmetykami. Toaletka na parapecie ma jedną niezaprzeczalną zaletę - to miejsce z najlepszym dostępem do naturalnego światła, które jest tak ważne podczas przygotowywania makijażu.

Pamiętajmy, by do każdej toaletki dobrać dopasowany fotel, pufę lub krzesło, które zadbają o finalny odbiór naszego kącika. Siedzisko bez trudu dobierzemy do stylu, w jakim wykonaliśmy mebel. A może szukasz gotowej toaletki? Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą toaletek we wszystkich stylach i wybierz coś dla siebie.

Zobacz toaletki >