17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić regał z palet? Nasze podpowiedzi

Potrzebujesz nowego regału, a tak się składa, że posiadasz niepotrzebne palety? Przystąp do działania i zrób samodzielnie regał z palet! To świetny sposób, by tanim kosztem uzyskać zupełnie nowy mebel, które dodatkowo będzie przyjazny środowisku. Trend na regały DIY (Do It Yourself - zrób to sam) jest coraz bardziej powszechny i warto z tego skorzystać. W tym tekście poznasz nasze podpowiedzi, które pomogą Ci wykonać prosty, ale ciekawy w formie regał!

Udostępnij:
Jak zrobić regał z palet? Nasze podpowiedzi

Co jest niezbędne do zrobienia regału z palet

Do przygotowania regału z palet niezbędne będą nam oczywiście przede wszystkim palety. Warto zdecydować się na standardowy rozmiar europalety czyli 120x80x14 cm. Do wyboru mamy również mniejsze półpalety o wymiarach 80x60 cm. Wybór rozmiaru będzie zależny od tego, jak duży regał chcemy uzyskać.

Do stworzenia regału niezbędne będą dodatkowo:

  • papier ścierny lub szlifierka
  • miarka
  • rękawice ochronne
  • śruby
  • wyrzynarka
  • impregnat
  • wiertarko-wkrętarka
  • pędzel
  • bejca lub farba w razie potrzeby

Kolekcja Burgos

Kolekcja Burgos

Skąd wziąć palety na regał?

Jeśli podoba nam się regał z palet, ale nie posiadamy ich jeszcze w swoim garażu lub piwnicy, możemy kupić je w internecie lub bezpośrednio od producenta - np. w tartaku. Tanich palet nie brakuje też oczywiście w skupach palet, ale bardzo często możemy dostać je za darmo - np. przy zakupach wielkogabarytowych sprzętów. Jeśli więc w najbliższym czasie planujemy zakup takiego sprzętu, bardzo możliwe, że palety same znajdą drogę do naszego domu. Warto również zajrzeć do marketów budowlanych i zapytać, czy niepotrzebne palety nie przeszkadzają w ich magazynie.

Podczas poszukiwań pamiętajmy, że palety służą do przewożenia i transportu rzeczy. Bardzo ważne, byśmy zwrócili uwagę, jaka jest przeszłość palet, które chcemy zaprosić do naszego domu. Niektóre palety mogą być nasączone chemicznym środkami - lepiej z nich nie korzystać. Bardzo ważne jest również, by palety nie był uszkodzone, zawilgocone czy zbutwiałe. Im gorszy stan palet, tym krótsza przyszłość naszego nowego mebla.

Regał Sewilla

Regał Sewilla

Jak zrobić regał z palet - instrukcja 

Zanim przystąpimy do działania, musimy zastanowić się, jak chcemy, by wyglądał nasz regał. Dobrze rozrysować swój pomysł na kartce i podążać za planem. Musimy bowiem zacząć od odpowiedniego przycięcia palet, które musi być zgodne z naszym projektem. Szerokość regału będzie zależna od tego, co chcemy na nim przechowywać. Czy będą do książki czy kwiaty? A może książki, ale ustawione okładkami do frontu? W takim przypadku możemy zdecydować się na zupełnie płaski regał.

Odpowiednio przycięte palety musimy wyszlifować papierem ściernym lub szlifierką. Warto zrobić to porządnie, by z palet nie wystawały niebezpieczne drzazgi. Niedokładne wyszlifowanie desek, utrudni również pielęgnację i czyszczenie mebla w przyszłości. 

Następnie powinniśmy zaimpregnować drewno, by służyło nam jak najdłużej. Jeśli chcemy dodatkowo pomalować palety na inny kolor, teraz przystępujemy do działania. Jeśli chcemy zachować naturalny kolor drewna, który będzie pasować do industrialnego stylu wnętrza, użyjmy samej bejcy.

Kiedy palety wyschną, przystępujemy do łączenia palet w gotowy mebel. Podążając za naszym projektem, łączymy przycięte i pomalowane palety za pomocą odpowiednio mocnych wkrętów.

Regał z drewnianych skrzynek

Jeśli podoba Ci się styl regału z palet, ale uważasz, że wykonanie go jest zbyt pracochłonne, może spodobać Ci się pomysł na regał z drewnianych skrzynek. W przypadku tego surowca niepotrzebne będzie docinanie materiału. Wystarczy zakupić lub zdobyć za darmo na targu drewniane skrzynki (np. takie po jabłkach), dobrze je przeszlifować i zabezpieczyć. Następnie wystarczy, że połączymy je ze sobą, tworząc regał odpowiedni do naszych potrzeb. Regał może być wąski (na szerokość jednej skrzynki) lub szerszy. Wysokość mebla zależy od nas. Pamiętajmy jednak, że im wyższy mebel, tym lepiej musimy zadbać o jego stabilność - niezbędne może okazać się przymocowanie go do ściany w celu zabezpieczenia.

Spodobał Ci się nasz pomysł na regał z palet Masz ochotę, żeby zrobić również inne meble z palet? W prosty sposób wykonasz stolik czy półki. Możliwości tworzenia mebli z palet są nieograniczone, jednak warto sprawdzić, które meble wykonane z tego materiału będą nam naprawdę dobrze służyć.  W naszym tekście podpowiadamy, czy łóżko z palet jest wygodne - sprawdź zanim przystąpisz do działania!

Zobacz nasze regały >