15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić półki na książki? Pomysł na niewidzialną półkę i więcej!

Kochasz książki i posiadasz już całkiem sporą kolekcję? A może Twoja domowa biblioteczka dopiero się rozrasta? Niezależnie od okoliczności, kiedy zauważasz, że nie masz już miejsca na nowe książki, musisz działać! Nie ma dwóch zdań - w Twoim domu po prostu potrzebna jest nowa półka, na której umieścić swoje ulubione lektury. A co gdyby zrobić ją samodzielnie? W tym artykule przedstawimy pomysły na samodzielne wykonanie ciekawych i niebanalnych półek na książki. Zapraszamy do lektury!

Udostępnij:
Jak zrobić półki na książki? Pomysł na niewidzialną półkę i więcej!

Własnoręcznie zrobiona półka - zacznij od projektu

Półka to dość prosty w wykonaniu mebel. Jednak tak jak w przypadku innych własnoręcznie wykonanych prac, przyda się jej rozrysowany projekt. Przed przystąpieniem do składania półki, przygotuj więc plan półki na papierze. Weź pod uwagę jak duża ma być półka, ile książek ma pomieścić (od tego zależy jej maksymalny udźwig) oraz w którym miejscu zawiśnie. 

Jakie materiały do stworzenia półki będą Ci potrzebne? To zależy od wybranego pomysłu, a tych jest całkiem sporo. Poniżej prezentujemy pomysły na samodzielnie wykonane ciekawe półki.

Półki z kolekcji Rodes

Półki z kolekcji Rodes

Drewniana półka na książki - jak ją zrobić?

Do zbudowania drewnianej półki potrzebujemy drewnianych desek, śrub, kołków i kątowników. Aby odpowiednio obrobić drewno i nadać półce wymarzony kształt (np. lekko obły) potrzebne nam będą wyrzynarka oraz papier ścierny. Nie zapominajmy również o przygotowaniu odpowiednich wsporników. 

W zależności od projektu możemy połączyć ze sobą dwa kawałki drewna tworząc półkę z tzw. plecami lub pozostać przy półce z jednego kawałka drewna. Do uzyskania końcowego efektu niezbędne będą również farby lub lakiery. 

Drewniane elementy powinniśmy na początku odpowiednio przeszlifować - wtedy uzyskamy ładniejszy efekt podczas malowania czyli naszego następnego kroku. Wybór farby, bejcy czy lakieru zależy od naszych osobistych preferencji. Jeśli na półce oprócz książek mają stanąć również rośliny doniczkowe, drewno dobrze będzie zabezpieczyć również przed ewentualnym rozlaniem wody, malując je lakierem. Po wyschnięciu drewna, łączmy je zgodnie z naszym projektem za pomocą odpowiednich wkrętów czy śrub.

Jeśli zdecydujesz się, by swoją drewnianą półkę pomalować na biało, mamy dla Ciebie jeszcze jedną wskazówkę! W przypadku kilku półek, na każdej możesz umieścić książki innego koloru. Kolorowe paski na ścianie, stworzone z okładek książek, staną się dodatkową ozdobą wnętrza.

Półka na książki z drewnianych skrzynek

Pomysłem, który docenią wielbiciele upcyklingu, czyli przetwarzania niepotrzebnych rzeczy, jest półka z drewnianych skrzynek. Możemy je kupić w internecie lub zdobyć za darmo na pobliskim targu. Do przygotowania naszej półki świetnie nadadzą się np. skrzynki po jabłkach.

Jeśli nasze potrzeby są większe, ze skrzynek możemy zrobić również cały regał na książki. W takim przypadku wystarczy, że połączymy ze sobą kilka skrzynek. Jeśli chcemy, by regał nabrał ciekawego charakteru, skrzynki nie muszą być połączone ze sobą równo, a np. z pewnym przesunięciem. Innym pomysłem jest ustawienie ich naprzemiennie - pionowo i poziomo. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by każda ze skrzynek miała inny kolor. Kolorowy mebel świetnie sprawdzi się jako półka na książeczki dla dzieci.

Półki z kolekcji Namek

Półki z kolekcji Namek

Stara drabina - nowa półka na książki

Innym pomysłem na wykorzystanie nieużywanych, starych przedmiotów jest nadanie drugiego życia drewnianej drabinie! W zależności od tego, jaką drabinę posiadamy, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwszą jest bezpieczne dostawienie drabiny do ściany i przymocowanie na jej szczeblach większych półek. Półki mogą być wykonane z drewna lub płyty. Dzięki dużej powierzchni, zapewnią większą ilość miejsca na przechowywanie książek czy dekoracji.

Drugą opcją jest rozstawienie drabiny na kształt trójkąta. W takim przypadku pomiędzy stopniami tej samej wysokości kładziemy długą deskę lub płytę, która połączy stopnie. 

Oczywiście drabinę powinniśmy odpowiednio przygotować. Jej stopnie należy dobrze wyszlifować, zabezpieczyć, a następnie pomalować. Musimy zadbać również o odpowiednią długość półek, które zamontujemy na drewnianych stopniach. Jeśli chcemy zachować industrialny czy rustykalny charakter drabiny, wystarczy, że zabezpieczymy ją bezbarwnym lakierem. Możemy jednak również użyć kolorowej farby, dopasowanej do naszego wnętrza.

Warto wspomnieć, że nawet producenci mebli czerpią inspirację z kształtu drabiny i tworzą półki czy toaletki, które ją przypominają!

2 315,- zł
3 495,- zł

Jak zrobić niewidoczną półkę na książki?

Coraz większą popularność zyskują również tzw. niewidoczne, niewidzialne półki na książki! To rozwiązanie, które dobrze będzie pasować do nowoczesnych wnętrz. Spodoba się również osobom, które lubią nietypowe pomysły.

Do przygotowania półki niezbędna będzie nam książka, której już nie używamy. Będziemy musieli poświęcić ją jako bazę naszej półki. Ważne jednak, by podobał nam się grzbiet książki, bowiem będzie widoczny na naszej ścianie jako front mebla. Książka musi być też na tyle duża, by zmieściły się na niej inne lektury. 

Zaczynamy od zamontowania kątownika w połowie książki, jeśli książka jest wyjątkowo duża i ciężka, możemy zamontować dwa kątowniki na skrajnych końcach półki. Aby zrobić miejsce na kątownik wewnątrz i na brzegu książki, wycinamy odpowiednio duże miejsce w jej wnętrzu i na okładce. Dzięki temu po montażu nie będzie widać nierówności względem grubości książki i ściany. Następnie wkręcamy wkręty na dwóch krańcach okładki, by książkę stabilnie ze sobą połączyć. Tak przygotowaną półkę możemy zawiesić na ścianie. Układając na naszej książkowej półce kolejne książki, ukryjemy kątownik przylegający do ściany!

Przy okazji niewidzialnych książek, warto przytoczyć również inne rozwiązanie, które projektanci coraz częściej zaznaczają w swoich aranżacji - brak półek. Jeśli chcemy stworzyć wrażenie artystycznego wnętrza, możemy ustawić książki bezpośrednio na podłodze. Zadbajmy, by miały towarzystwo roślin, a takie rozwiązanie doskonale wpasuje się w styl boho. 

Własnoręczne stworzenie półki to dobra zabawa i do tego świetny sposób na wykorzystanie nieużywanych przedmiotów. Już na etapie planowania możemy się świetnie bawić i dać ponieść naszej wyobraźni. Własnoręcznie zrobiony mebel to również akcent, który wprowadzi do naszego domu niepowtarzalny klimat! A może masz nieużywane palety? W naszym innym tekście dowiesz się jak zrobić meble z palet!

Zobacz nasze półki >