15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak przymocować półkę do ściany bez wiercenia?

Półki wiszące stanowią świetne uzupełnienie aranżacji i stwarzają dodatkowe miejsce do przechowywania. Z powodzeniem pełnią również funkcję dekoracyjną - można na nich ustawić książki, zdjęcia lub inne ozdoby. Powieszenie półki na ścianie może odbyć się oczywiście przy pomocy wiertarki, wkrętów lub gwoździ, jednak istnieją inne, mniej inwazyjne metody na powieszenie półek, które nie wymagają od nas niszczenia ściany. W tym artykule przedstawimy Wam różne sposoby wieszania półek bez użycia wiertarki!

Udostępnij:
Jak przymocować półkę do ściany bez wiercenia?

Jak powiesić półkę na ścianie bez wiercenia? Poznajcie niektóre ze sposobów!

Montaż półki bez wiercenia - czy to jest możliwe? Jak najbardziej! Potrzebne do tego materiały można znaleźć w każdym sklepie budowlanym. Zanim przystąpimy do montażu naszych półek powinniśmy zaopatrzyć się w ołówek, którym zaznaczymy na ścianie miejsce powieszenia półki, oraz poziomicę dzięki której unikniemy spadków i nierówności, a także odpowiednio przygotować powierzchnię, do której zostanie przymocowana półka. Ściana, na której chcemy powiesić półkę powinna być oczyszczona, a jej powierzchnia wyrównana. Zatem co będzie potrzebne do montażu półki na ścianie bez wiercenia?

Taśma montażowa 

Popularnym rozwiązaniem stanowiącym alternatywę dla gwoździ jest taśma montażowa. Wybierając taśmę montażową, przed jej zakupem należy zapoznać się z informacją na temat maksymalnego ciężaru, jaki może utrzymać. Jak przymocować taśmę montażową do ściany? Pasek taśmy o odpowiedniej długości należy przykleić do krawędzi półki, po czym docisnąć półkę do ściany w wyznaczonym przez nas wcześniej miejscu i przytrzymać przez parę minut, zgodnie z instrukcją podaną na taśmie. I gotowe! Proste, prawda?

Taśma magnetyczna - prosty i szybki sposób na powieszenie półki!

Innym rodzajem taśmy, przy pomocy której możemy powiesić półkę na ścianie jest taśma magnetyczna. Należy jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku lekkich półek metalowych! Taśma magnetyczna bywa często stosowana również w kuchni jako miejsce przechowywania noży kuchennych lub koszyków na sztućce, oraz w garażach i warsztatach do przechowywania narzędzi, takich jak klucze. 

Samoprzylepne haczyki - alternatywa dla gwoździ!

Jeśli nasza półka posiada uchwyty przeznaczone do zawieszenia na gwoździach, możemy powiesić ją na samoprzylepnych haczykach. Stanowią one świetną alternatywę dla gwoździ, a do tego dostępne są do kupienia w różnych rozmiarach i kolorach. Najbardziej uniwersalny model stanowią haczyki przezroczyste, które są niemalże niewidoczne. Jak zamontować haczyki samoprzylepne? By powiesić półkę na haczykach, należy przykleić je do ściany odklejając z ich tylnej ścianki folię/papier zabezpieczający klej i przycisnąć je mocno do ściany w wyznaczonych wcześniej przez nas miejscach. Następnie wieszamy na nich naszą półkę i gotowe! 

Chropowata ściana? Wybierz klej montażowy!

Innym rozwiązaniem stosowanym w przypadku mocowania półek do ściany bez użycia wiertarki jest użycie kleju montażowego. Co ważne, klej montażowy będzie odpowiedni nawet w przypadku chropowatej ściany, gdyż dzięki swojej konsystencji dopasuje się do struktury powierzchni! Klej montażowy może być stosowany jako jedyny element mocujący półkę do ściany, jednak można go zastosować również jako dodatkowe wzmocnienie dla taśmy montażowej. 

Montaż półki bez wiercenia - zalety

Niewątpliwą zaletą montażu półek wiszących bez użycia wiertarki jest brak ingerencji w ścianę. Nie ma potrzeby wiercenia w niej otworów, które po zdjęciu półki pozostawią widoczne, nieestetyczne ślady, wymagające od nas załatania ich gipsem i zamalowania farbą. Korzystając z taśmy lub kleju możemy w prosty, oraz w przeciwieństwie do wiertarki, cichy i pozbawiony bałaganu sposób przymocować półki do ściany. 

W razie potrzeby możemy również w prosty sposób półki zdjąć i przewiesić w inne miejsce, jeśli mamy ochotę na przemeblowanie, zmianę wystroju pomieszczenia lub gdy mamy do czynienia z wynajmowanym mieszkaniem, w którym nie możemy ingerować w ściany. Wspomniane rozwiązanie sprawdzi się świetnie w przypadku cienkich ścianek działowych i ścian z regipsu, w których nie zawsze możliwe jest wywiercenie otworów. 

Mocowanie półki do ściany bez wiercenia - o czym należy pamiętać?

Decydując się na powieszenie półek przy pomocy taśmy montażowej, samoprzylepnych haczyków lub kleju montażowego należy mieć na uwadze fakt, że nie postawimy na nich ciężkich rzeczy takich jak duże wazony czy grube książki. Półki zamontowane bez wiercenia posłużą świetnie jako dekoracja lub element wystroju pokoju dziecięcego, będący miejscem do przechowywania pluszowych lub lekkich zabawek. 

 

Jak widać, montaż półek bez wiercenia jest możliwy a przeprowadzenie go wcale nie jest trudne! Warto pamiętać, że wspomniane w artykule materiały służące do montażu półek bez wiercenia sprawdzą się świetnie również w przypadku wieszania małych obrazów, małych, lekkich luster, oraz ramek ze zdjęciami i lekkich dekoracji. Jeśli z różnych przyczyn nie jesteście w stanie wywiercić otworów w ścianie lub lubicie częste przemeblowania i zmiany wystroju wnętrz - z pewnością przydadzą się Wam wspomniane przez nas sposoby montażu półek bez wiercenia!

Zobacz nasze półki >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.