15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić meble z palet?

Meble z palet cieszą się bardzo dużą popularnością i to zarówno, gdy mowa o meblach z palet na balkon lub taras, jak i do salonu lub sypialni. Tego rodzaju umeblowanie nie kosztuje wiele, a jego wykonanie jest dość łatwe. W jaki sposób zrobić meble z palet? Co można skonstruować z tego materiału i do jakiego stylu będzie pasowało takie umeblowanie?

Udostępnij:
Jak zrobić meble z palet?

Co można zrobić z palet?

Drewniane palety to nie tylko praktyczny element pozwalający na transportowanie i magazynowanie towarów, ale też całkiem popularny materiał, który można poddać upcyklingowi. Czym jest upcykling? To forma recyklingu, a konkretniej przerabianie niepotrzebnych przedmiotów i odpadów na przedmioty użytkowe – na przykład na meble. Zamiast więc pozbywać się solidnych palet po budowie domu, warto je zachować i spróbować wykorzystać w domu lub ogrodzie. Jeśli natomiast nie dysponuje się paletami, to również nic straconego – można kupić je dość tanio z drugiej ręki. No dobrze, ale co właściwie można zrobić z palet? 

  • Meble ogrodowe – to właśnie meble ogrodowe i na balkon są często wykonywane z palet we własnym zakresie (meble z palet można również kupić w gotowej formie). Meble te mają bowiem dość specyficzny design i charakter – wyglądają surowo i prosto, pasują do estetyki eko, skandynawskiej, loft i wielu innych trendów. Z palet można zrobić ogrodowe lub tarasowe zestawy wypoczynkowe (na przykład sofę lub narożnik i stolik kawowy). 

  • Stolik kawowy – zarówno niski, jak również na nóżkach albo na kółkach. Stolik kawowy z palet nada się nie tylko na balkon, ale też do salonu, a szczególnie, gdy będzie to wnętrze utrzymane w odpowiedniej estetyce. 

  • Łóżko – z palet bardzo często bywają wykonywane łóżka. To stosunkowo niedrogie i designerskie rozwiązanie. Na łóżku z palet można zastosować dowolny materac, dzięki czemu jest ono tak wygodne, a poza tym z palet można zrobić również zagłówek. 

  • Kanapę – meble wypoczynkowe z palet doskonale sprawdzą się nie tylko w ogrodowych aranżacjach, ale też w domowym zaciszu. Są wygodne, intrygujące wizualnie i niedrogie w wykonaniu. Bywają stosowane w salonie, przedpokoju lub w młodzieżowym pokoju. 

Z palet można zrobić meble wypoczynkowe, stoliki i łóżka, a także wiele innych przedmiotów. Paleta wraz z kilkoma haczykami może pełnić rolę ściennego wieszaka, a kilka palet ułożonych na sobie może pełnić rolę regału na wino. Możliwości wykorzystania palet w aranżacjach wnętrz i ogrodów jest wiele, dlatego warto spróbować. 

Łóżko Nubi, Meble Wójcik

Meble ogrodowe z palet

Szukasz efektownych, wygodnych i niedrogich mebli do ogrodu? Nie tak łatwo je znaleźć. Zazwyczaj te, które świetnie wyglądają, mają zaporowe ceny, a te najtańsze nie pasują do koncepcji. Na szczęście nie musisz godzić się na tego rodzaju kompromisy, a szczególnie, gdy masz do dyspozycji jeszcze kilka palet po budowie. Możesz z nich wykonać meble na balkon, taras lub do ogrodowej altany. Zastanawiasz się, czy to dobry pomysł? Sprawdź zalety i wady mebli z palet do ogrodu.

Zalety mebli ogrodowych z palet są trudne do przecenienia:

  • Meble z palet do ogrodu są niedrogie w wykonaniu – posłużą użytkownikom przez dłuższy czas, ale jednocześnie nie trzeba będzie przejmować się aż tak tym, że zmokną, pobrudzą się lub nawet lekko uszkodzą – można je łatwo odnowić, a w razie czego wymiana na nowe także nie będzie związana z ogromnymi kosztami. 

  • Meble z palet ogrodowe można wykonać na dowolny wymiar – bez względu na to, czy potrzebujesz dwuosobowej kanapy bez podłokietników na nieduży balkon, czy może raczej narożnej konstrukcji dla siedmiu osób i stolika kawowego o nietypowych wymiarach, bez problemu skonstruujesz to właśnie z palet. 

  • Bez problemu możesz dorobić kolejne meble z palet, które będą pasować do tych, które już masz – trudno o podobny efekt w przypadku mebli gotowych. Gdy po kilku latach uznasz, że przydałby się jeszcze jeden stolik lub o kilka krzeseł więcej, może się okazać, że dane meble nie są już produkowane, a podobne trudno znaleźć. W przypadku mebli z palet taki problem nie istnieje – dopóki palety będą dostępne w sprzedaży, bez problemu dorobisz z nich dodatkowy fotel, kolejny stolik lub leżankę. 

  • Meble z palet mają niepowtarzalny design – wyglądają prosto i ponadczasowo, pasują do większości ogrodów, a także na balkony i tarasy. 

  • Meble z palet są bardzo wygodne – zawdzięczają to solidnej konstrukcji, która jest odporna na bardzo duże obciążenia. Siedziska i leżanki z palet są zazwyczaj wyposażane w miękkie poduszki, dzięki czemu meble te mogą z powodzeniem konkurować z dużo droższymi meblami wypoczynkowymi. 

Wady mebli z palet nie są zbyt liczne:

  • Meble z palet ogrodowe są spore, trudno je przenosić lub schować po sezonie – zazwyczaj więc stawia się je w docelowym miejscu i nie zawraca sobie nimi głowy po sezonie (schować warto jedynie poduszki). Takie działanie sprawia jednak, że meble te są narażone na skrajne czynniki atmosferyczne, co może przyczynić się do ich szybszego zużycia się. 

  • Meble z palet nie pasują do każdego stylu – trudno wyobrazić je sobie przy eleganckim dworku w klasycznym stylu lub przy budynku w stylu secesyjnym. 

Ogrodowe meble z palet mają wiele zalet, ale też nieco mankamentów. Jeśli jednak pasują do estetyki budynku, warto się na nie zdecydować. 

Jak zrobić kanapę z palet?

Kanapa z palet to idealny mebel zarówno do zastosowań ogrodowych, jak i domowych. W zależności od tego, w jakim otoczeniu będzie użytkowany, warto dobrać odpowiedni impregnat lub farbę (meble ogrodowe należy wykończyć specyfikami do zastosowań zewnętrznych, a meble do salonu lub innego pomieszczenia potraktować powinno się farbą lub innym specyfikiem do wnętrz). 

By zrobić dwuosobową kanapę z palet, potrzebujemy:

  • 3 palety – najpopularniejsze europalety mają wymiary 120 x 80 centymetrów.

  • Papier ścierny o różnych gradacjach, wkrętarka oraz wkręty do drewna.

  • Wybrana farba lub lakier do drewna.

  • Materac i poduszki na siedzisko oraz na oparcie.

Zaledwie trzy palety i kilka akcesoriów wystarczą, by wykonać niewielką kanapę, która sprawdzi się zarówno na balkonie, jak również w ogrodzie lub w salonie. Jak to zrobić?

  • Każdą z palet należy oczyścić i oszlifować papierem ściernym, by usunąć drzazgi, nierówności i ewentualne zabrudzenia. Tak przygotowaną powierzchnię palet należy odkurzyć z pyłu. 

  • Konstrukcja kanapy jest bardzo prosta. Siedzisko składa się z dwóch palet (ułożonych jedna na drugiej i skręconych w kilku punktach wkrętami), a trzecia z palet tworzy oparcie (należy przykręcić ją do gotowego siedziska). 

  • Kanapę można pomalować po zmontowaniu lub wcześniej – według uznania. Jeśli efekt ma być bardzo dokładny, najlepiej zająć się tym przed montażem. Gdy styl ma być nieco bardziej swobodny, a ewentualne niedociągnięcia nie są przeszkodą, kanapę można pomalować pobieżnie już po zmontowaniu. 

  • Gotową (skręconą i pomalowaną) kanapę można jeszcze wyposażyć w dodatkowe nóżki lub kółka (według uznania), a także należy ją uzupełnić o poduszki lub materac. Na siedzisko najczęściej stosowany bywa materac z pianki w pokrowcu, a oparcie można udekorować dużymi poduszkami w efektownych poszewkach. 

Ławka Poprad, Signal

Jak zrobić stolik z palet?

Do kanapy lub narożnika z palet wprost idealnie pasować będzie również stolik z palet. Mebel ten sprawdzi się zarówno w domowych, jak i ogrodowych aranżacjach. Do jego wykonania nie trzeba zbyt wielu materiałów.

Do wykonania stolika z palet potrzebujemy:

  • Przynajmniej jednej palety (lub ich większej liczby w zależności od tego, jak duży i jak wysoki ma być stolik).

  • Nóżek lub ewentualnie kółek.

  • Papieru ściernego o różnej gradacji, wkrętarki i wkrętów do drewna.

  • Wybranych materiałów wykończeniowych, jak farba do drewna, bejca lub lakier.

Już z jednej palety można będzie wykonać niewysoki, praktyczny i designerski stolik do ogrodu lub do salonu. Jak to zrobić?

  • Paletę należy dokładnie oczyścić z zabrudzeń oraz oszlifować przy pomocy papieru ściernego – w ten sposób można pozbyć się wszelkich nierówności oraz drzazg.

  • Po przeszlifowaniu, powierzchnię palety i wszelkie zakamarki należy odpylić (na przykład odkurzając ją).  

  • To dobry moment, by pomalować stolik wybraną farbą oraz ewentualnie polakierować. 

  • Do pomalowanego stolika można przykręcić nóżki lub kółka i gotowe. 

Chcąc skonstruować wyższy stolik, można posłużyć się większą liczbą palet albo sięgnąć po nóżki o odpowiedniej wysokości. 

Kolekcja Tarbes

Kolekcja Tarbes

Meble z palet są nie tylko proste w wykonaniu i stosunkowo niedrogie, ale również solidne i efektowne. Doskonale pasują do większości współczesnych aranżacji, a w szczególności do estetyki skandynawskiej, loft, folk, rustykalnej i eko. Ich wykorzystanie w charakterze mebli to coraz popularniejszy trend, który pozwala na sprytne zagospodarowanie przedmiotów z odzysku tak, by dać im zupełnie nowe życie. Meble z palet mogą znaleźć zastosowanie w wielu aranżacjach. Pasują do ogrodu, na balkon, a także do wnętrz. Mogą zastąpić typowy zestaw wypoczynkowy ze stolikiem w salonie. Sprawdzą się również w pokoju młodzieżowym, a także w sypialni – łóżka z palet są bardzo chętnie wykonywane. Z palet można zrobić także umeblowanie do pokoju kinowego w większym domu, a także wykonać z nich meble na patio kawiarni lub bistro – coraz więcej osób oraz firm dostrzega potencjał, jaki drzemie w niepozornych paletach. Warto spróbować je wykorzystać przy kreowaniu własnej przestrzeni domowej lub firmowej.

Meble do salonu >



Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.