15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak ozdobić lustro bez ramy?

Lustra to przedmioty o wielu funkcjach. Z jednej strony pełnią typowo użytkową rolę, gdyż umożliwiają przeglądanie się w lustrzanej tafli. Z drugiej strony są z kolei ozdobą samą w sobie, a także sprytnym detalem, który może optycznie powiększyć pomieszczenie. Lustro można kupić w wersji z ramą lub bez ramy – wszystko w zależności od tego, do jakiego pomieszczenia ma pasować. Lustra w ramach bywają niezwykle dekoracyjne i stylowe, a te bez ram mają raczej dość ascetyczny design i dlatego niektórzy zastanawiają się nad tym, czy można je jakoś ozdobić i urozmaicić. W jaki sposób przyozdobić lustro bez ram? Czy ramę można do lustra dokleić?

Udostępnij:
Jak ozdobić lustro bez ramy?

Jak ozdobić lustro na ścianie?

Lustro ścienne to wyjątkowy akcent w każdym pomieszczeniu – jego tafla odbija otoczenie i sprawia, że wydaje się ono zdecydowanie bardziej przestronne. Odpowiednio zawieszone lustro może pomieszczenie wydłużyć lub poszerzyć – oczywiście wyłącznie optycznie, ale jednak efekt ten sprawia, że nawet ciasna przestrzeń może zacząć wydawać się mniej przytłaczająca. 

Lustra ścienne bywają ozdobne i niezwykle efektowne – zazwyczaj mają wówczas estetyczne ramy lub interesujące kształty. Nie oznacza to jednak, że lustro bez ram nie może być również ozdobnym i intrygującym elementem wyposażenia. Lustro można udekorować i urozmaicić nawet bez zdejmowania go ze ściany. Jak to zrobić? Oto kilka gotowych pomysłów:

  • Lustro warto doświetlić – w jego pobliżu można zainstalować kinkiet lub ścienny kaganek na świecę. Światło nie musi odbijać się w lustrze, choć taki zabieg zapewni szczególnie dekoracyjny efekt. Gdy jest to lustro użytkowe (w przedpokoju, garderobie lub łazience), warto doświetlić je od góry lub po bokach, by podczas jego użytkowania można było dobrze widzieć swą twarz lub sylwetkę. Kinkiet lub ścienny kaganek warto dobrać do lustra pod względem estetyki, dzięki czemu efekt będzie nie tylko czysto praktyczny, ale również estetyczny. W tym celu można zastosować zarówno ścienne kinkiety, jak i girlandy świetlne o ozdobnym charakterze, które mogą być nawet zasilane przy pomocy baterii, dzięki czemu mogą być stosowane także tam, gdzie nie doprowadzono instalacji elektrycznej.

  • Lustro można ozdobić malunkiem lub naklejką – punktowe naklejki lub malunki na lustrzanej tafli w żaden sposób nie odbiorą lustru funkcjonalności, a dodadzą mu ciekawego efektu wizualnego. Naklejki mogą być typowo płaskie, ale też wypukłe 3D, dzięki czemu można uzyskać przestrzenny i wyjątkowo designerski efekt. Te akcenty mogą nawiązywać do wystroju pomieszczenia, dzięki czemu rezultat będzie wyjątkowo spójny. 

  • Po lustrze można pisać – oczywiście specjalnym flamastrem, który łatwo usunąć na sucho. Decydując się na takie rozwiązanie, warto przewidzieć gdzieś w pobliżu lustra niewielką półeczkę na flamaster. 

  • Lustro można wyposażyć w obramowanie – jeśli nim nie dysponuje, to będzie świetny sposób na odmianę i urozmaicenie aranżacji. Ramę do lustra można kupić gotową lub wykonać we własnym zakresie, co wbrew pozorom wcale nie jest trudne. 

Lustra ścienne są oferowane w niezwykle szerokiej gamie wariantów. Modele w ramach można wielokrotnie odnawiać (na przykład malując ramy na coraz to nowsze odcienie), a egzemplarze bez ram przyozdabiać naklejkami, malunkami i innymi akcentami. 

Lustro z kolekcji Hyga

Lustro z kolekcji Hyga

Jak przykleić ramę do lustra?

Dysponując lustrem bez ramy można wziąć pod uwagę jego wyposażenie w jakiś rodzaj obramowania. Możliwości jest wiele, a jedną z nich jest właśnie przyklejenie do lustra ramy, którą można kupić w gotowej formie albo wykonać z materiałów, jakie się posiada. Z czego można zrobić ramę do lustra?

  • Z drewna – drewniane ramy do luster cieszą się ogromną popularnością i nie chodzi wyłącznie o ramy bogato zdobione, rzeźbione i przecierane, ale również o obramowania wykonane ze starych desek, sklejki i tym podobnych materiałów. Co ważne, drewno można wykończyć na wiele różnych sposobów (pomalować kryjącą lub transparentną farbą, polakierować, pokryć woskiem, poprzecierać na krawędziach lub pokryć olejem), a w przyszłości zmieniać koncepcję, przerabiać je i odnawiać w zależności od potrzeb i gustu. 

  • Z tworzywa sztucznego lub materiałów drewnopochodnych – jeśli obramowanie do lustra ma mieć jednolity kolor (na przykład czarny), nie musi być wykonane z drewna. Sięgnąć można po gotowe ramki z tworzyw sztucznych i materiałów drewnopochodnych lub po listwy z tego rodzaju materiałów i wykonać ramkę samodzielnie.

  • Z metalu – w tym wypadku najlepiej kupić obramowanie w gotowym rozmiarze, gdyż samodzielne wykonanie ramki metalowej jest jednak trudniejsze niż w przypadku ramki z drewna.

  • Z wikliny a także ze słomy i innych materiałów naturalnych, z których można wypleść obramowanie – lustra w tego rodzaju ramach cieszą się ogromną popularnością w sielskich i romantycznych aranżacjach. 

Dysponując gotową ramą, którą można kupić lub zrobić na wymiar, należy położyć ją frontem do dołu, nanieść punktowo klej (adekwatny do materiału, z którego wykonano ramę) i przyłożyć lustro. Należy uważać, by kleju nie było zbyt wiele, by nie wyciekł spod ramy na lustrzaną taflę. Jeśli nie chcemy lustra przyklejać, można zastosować specjalne elementy montażowe z giętkiego metalu – przykręca się je do ramy, przykłada lustro i blokuje się nimi taflę na swoim miejscu – taki montaż wymaga dokładnego wymierzenia pozycji lustra, by elementy podtrzymujące znalazły się we właściwych punktach obramowania. 

Jak ozdobić lustro łazienkowe?

W wielu aranżacjach łazienkowych stosowane są lustra bez obramowania. Zazwyczaj są one przyklejane do ściany lub zawieszane. Niektórzy decydują się z kolei na zastosowanie szafek ściennych z lustrzanym frontem – efekt jest podobny, gdyż lustro tego rodzaju zazwyczaj również nie ma żadnego estetycznego obramowania. Czy lustro łazienkowe można ozdobić? W jaki sposób?

Jednym z pomysłów na ozdobienie lustra łazienkowego jest zastosowanie naklejek – oczywiście nie zwyczajnych naklejek, ale specjalnych (wodoodpornych, do ozdabiania kafelek, ścian i luster). Można je bez problemu kupić w sieci lub nawet zaprojektować i wykonać na zamówienie. Naklejki tego rodzaju mogą być w stylu orientalnym, botanicznym, rustykalnym i w wielu innych. Można kupić naklejki przedstawiające różnego rodzaju napisy, piktogramy i wiele innych motywów, wśród których z pewnością uda się dopasować optymalną wersję do każdej łazienki. 

Kolejnym z pomysłów na ozdobienie lustra w łazience jest jego udekorowanie roślinami (żywymi lub sztucznymi). Najlepiej, by były to rośliny o pokroju przewieszającym się (na przykład bluszcz). Jeśli łazienka dysponuje oknem, można zdecydować się na naturalne rośliny, które można zawiesić w kwietnikach tuż obok lustra lub ponad nim, by ich liście częściowo wchodziły na taflę lustrzaną. Jeśli łazienka nie dysponuje oknem, wybór powinien paść na roślinność sztuczną, która jednak może z powodzeniem naśladować naturę. 

Kolekcja Sarah, Meble Forte

Jak ozdobić lustro w przedpokoju?

W aranżacjach przedpokoju często wykorzystywane bywają lustra o dużych rozmiarach, które obejmują całą sylwetkę. Bywają to zarówno lustra ścienne, jak również stojące lub lustrzane fronty szaf. Jeśli design posiadanego lustra wydaje się zbyt mało wyrazisty, można je dodatkowo udekorować i zaakcentować. W jaki sposób ozdobić lustro w przedpokoju?

Jeśli jest to lustro w ramie, można ją odnowić – na przykład przemalować na inny kolor, poprzecierać na krawędziach, by lustro wydawało się starsze. Można też wymienić ją na inną – o zupełnie innym stylu i charakterze. Jeśli jest to lustro bez ramy, można je w nią wyposażyć – ramę można kupić w gotowej formie lub wykonać samodzielnie (na przykład z desek z odzysku). Nowe obramowanie dla lustra ściennego będzie zdecydowanie wyrazistym akcentem w pomieszczeniu. 

Bez względu na to, czy ma się do czynienia z lustrem w ramie, czy też bez obramowania, można ozdobić je również na kilka innych sposobów. Jednym z pomysłów jest zastosowanie dekoracyjnego oświetlenia wokół lustra – na przykład girlandy świetlnej z ozdobnymi światełkami w różnych kolorach. Co ważne, taka girlanda świetlna może być zasilana z gniazdka elektrycznego albo na baterie (w zależności od zakupionego modelu), dzięki czemu można zastosować ją nawet wokół lustra, przy którym brak jakiejkolwiek instalacji elektrycznej. Efektowne oświetlenie wokół lustra zapewni nie tylko wizualny efekt, ale też praktyczny – w ten sposób można lepiej doświetlić twarze osób, które przeglądają się w lustrze. 

Lustra podłogowe oraz lustrzane drzwi w szafach do przedpokoju można udekorować podobnie, jak lustra ścienne – na przykład przy pomocy designerskich naklejek, napisów lub malunków wykonanych od szablonu lub ręcznie. Na lustro można naklejać zarówno płaskie naklejki z folii, jak i wypukłe naklejane elementy 3D – niektóre mogą niemal imitować ażurową ramę do lustra. 

Istnieje wiele sposobów na to, by zmienić design i wygląd lustra ściennego, podłogowego, a także lustrzanych drzwi do szaf i szafek. Czasami wystarczy sięgnąć po niedrogie naklejki, farbę lub deski z odzysku, by urozmaicić aranżację i sprawić, że użytkowane od lat lustro nabierze zupełnie nowego – dużo ciekawszego – charakteru.

Zobacz nasze lustra >