15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić ramę do lustra?

Samodzielne wykonywanie niektórych prac wykończeniowych, jak również własnoręczne przerabianie mebli i elementów wyposażenia cieszą się ogromną popularnością. Prace tego rodzaju przynoszą nie tylko satysfakcję z własnych umiejętności, ale też wymierne oszczędności. Lustra w efektownych i designerskich ramach bywają bardzo kosztowne, a tymczasem podobny efekt można uzyskać dużo niższym kosztem – wykonując ramę do lustra samodzielnie. Jak to zrobić? Z jakich materiałów?

Udostępnij:
Jak zrobić ramę do lustra?

Z czego zrobić ramę do lustra?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, warto zastanowić się nad tym, jaki styl, rozmiar i charakter lustra będzie odpowiedni do konkretnej aranżacji. Lustro warto bowiem dopasować do wystroju, by było jego dopełnieniem. Zupełnie inna rama będzie odpowiednia do wnętrza o estetyce rustykalnej, inna do pomieszczenia zaaranżowanego w stylu industrialnym, a inna do wnętrza art deco. 

Jaki materiał na ramę lustra wybrać?

  • Rama drewniana – a w szczególności rama z eleganckich, równych i dobrze dopasowanych listewek będzie bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, które wpasuje się w większość aranżacji. W zależności od tego, na jaki kolor pomalujemy drewno, uzyskamy konkretny efekt wizualny. 

  • Rama ze sztukaterii – znakomite rozwiązanie, które pozwoli uzyskać niebanalny efekt wizualny. W zależności od wybranego wariantu sztukaterii, można uzyskać lustro o klasycznym charakterze, w stylu art deco lub eklektycznym, a także w wielu innych. 

  • Rama z plastrów drewna – oryginalna propozycja, która świetnie sprawdzi się w aranżacjach o sielskim i naturalnym charakterze.

  • Rama ze starych desek, gałęzi i drewna z odzysku – kolejna propozycja na ramę lustrzaną z użyciem drewna, ale tym razem starego, nadgryzionego zębem czasu. Rama tego rodzaju będzie pasowała do aranżacji w stylu rustykalnym, sielskim, loft i eko.

  • Lina, sznur, słoma – lustro można oprawić nie tylko w sztywną ramę, ale też w ramkę wyplecioną z lin, sznura, a nawet ze słomy lub innych materiałów naturalnych. Taki sposób wykończenia lustra doskonale pasuje do wystroju sielskiego, naturalnego, eko i do romantycznych aranżacji. 

  • Listwy do naklejenia na lustro – w sprzedaży można znaleźć także różnego typu taśmy oraz listwy w rolce, które można nakleić bezpośrednio na szklaną taflę. W ten sposób można uzyskać lustro w ramie niskim kosztem i w szybki sposób. 

To tylko garść pomysłów na to, z czego można wykonać lustrzaną ramę. Propozycji może być oczywiście o wiele więcej – to kwestia wybranej estetyki, a także stopnia trudności obróbki wybranego materiału. 

Jak zrobić ramę do lustra z drewna?

Drewno to wyjątkowo popularny materiał wykończeniowy i dekoracyjny. Trudno się temu dziwić: materiał ten można łatwo docinać, szlifować, malować, postarzać lub odnawiać. Osoby, które decydują się na samodzielne wykonanie ramy do lustra, najczęściej mają na myśli właśnie ramę z drewna. Jak ją wykonać? Od czego zacząć?

  • Zdecyduj się na konkretny styl i dobierz materiał – możesz sięgnąć po klasyczne listwy drewniane, jeśli rama ma być elegancka i stylowa. Stare deski przydadzą się wówczas, gdy zechcesz zrobić lustro o rustykalnej estetyce, a drewniane patyki, wiklina lub plastry drewna sprawdzą się jako materiał na ramę o estetyce sielskiej i ekologicznej. 

  • Oprócz drewna potrzebujesz również lustra bez ramy, a także sklejki lub płyty pilśniowej.

  • Skompletuj także narzędzia. Przydadzą Ci się: wyrzynarka lub piła do drewna, klej do różnych powierzchni lub silikon, pędzle oraz ściski meblowe.

  • Jeśli rama ma zostać pomalowana, niezbędna będzie również farba, bejca lub inny materiał wykończeniowy. 

  • Jeśli rama ma zostać postarzana, przyda się także druciana szczotka oraz papier ścierny o różnych gradacjach. 

Wykonanie ramy z drewna nie jest trudne, ale wymaga odrobiny czasu oraz umiejętności posługiwania się podstawowymi narzędziami. Jak wykonać prostą ramę z drewna do lustra?

  • Pierwszy krok to wymiarowanie. Zmierz wybrany model lustra i upewnij się, że wpasuje się w aranżację, a następnie wymierz rozmiar ramy oraz sklejki (sklejka powinna mieć taki rozmiar, jak lustro w gotowej ramie). 

  • Kolejny krok to przygotowanie drewna. Listwy lub deski należy dociąć na wymiar. W narożnikach mogą być one ścięte ukośnie lub mogą na siebie nachodzić – drugie rozwiązanie jest łatwiejsze, bo linie cięcia będą proste. Przycięte elementy obramowania można wykończyć w wybrany sposób: pomalować, poprzecierać na krawędziach lub uwydatnić słoje poprzez przetarcie drewna metalową szczotką (przed malowaniem). 

  • Sklejkę lub płytę pilśniową należy dociąć tak, by tworzyła plecy lustra i nie wystawała poza ramę. Jej boczne krawędzie można pomalować na taki sam kolor, jak ramę. 

  • Do sklejki należy przyłożyć lustro i przykleić. Na tafli warto ułożyć obciążenie – oczywiście po wcześniejszym zabezpieczeniu jej miękką ściereczką przed zarysowaniem. 

  • Po upływie doby można przystąpić do przyklejenia elementów ramy do sklejki z lustrem. Warto wykorzystać wówczas ściski meblowe, ale uważnie, by nie spowodować pęknięcia lustra. Ramę klei się do sklejki klejem do drewna.

Wykonanie ramy drewnianej do lustra to kwestia kilku godzin pracy. Po wykonaniu poszczególnych etapów trzeba również odczekać aż klej odpowiednio się utrwali. Kolejnego dnia po naklejeniu ramy, lustro można będzie ustawić lub zawiesić w wybranym miejscu – jeśli ma zostać zawieszone, należy jeszcze przykręcić do niego odpowiedni zaczep ścienny. 

Lustro Gent, Black Red White

Rama lustra ze sztukaterii – jak ją zrobić?

Kolejnym pomysłem na samodzielne wykonanie lustrzanej ramy jest posłużenie się sztukaterią. Jest ona zazwyczaj wykonana ze styropianu w białym kolorze, dzięki czemu może zostać wykończona na dowolny odcień. W sprzedaży można znaleźć ogrom sztukaterii, a poszczególne kolekcje różnią się pomiędzy sobą pod względem stylu i estetyki. Lustro może więc nabrać klasycznego lub nowatorskiego charakteru. 

Co jest potrzebne do wykonania ramy na lustro ze sztukaterii?

  • Wybrane listwy sztukateryjne. 

  • Płyta pilśniowa, dykta lub inny materiał na rewers lustra.

  • Narzędzia i akcesoria: piła o drobnych ząbkach, klej, farba do wykończenia oraz pędzle do malowania.

  • Lustro bez ramki o wybranym kształcie i rozmiarze.

Wykonanie lustrzanej ramy ze sztukaterii nie stanowi dużego problemu, a wręcz przeciwnie. Podstawą sukcesu jest staranny pomiar i precyzyjne docięcie elementów ramy. Jak wykonać ramę ze sztukaterii krok po kroku?

  • Pierwszy krok to zwymiarowanie lustra, ramy i miejsca, w którym zamierzamy powiesić gotowy produkt. Dyktę, sklejkę lub płytę pilśniową należy dociąć na wymiar – najlepiej, by była odrobinę mniejsza od całkowitego rozmiaru ramy. 

  • Lustro przykleja się do dykty, sklejki lub innego materiału, który będzie tworzył rewers lustra. Całość warto pozostawić na dobę, by mieć pewność że użyty materiał montażowy (klej lub silikon) odpowiednio związał. 

  • Kolejny krok to docięcie listew sztukateryjnych na wymiar. Najlepiej wyglądać będzie rama złożona z listew dociętych tak, by krawędzie były ukośne – sąsiadujące ze sobą boki ramy powinny stworzyć razem kąt prosty. Do takiego docięcia listew przyda się piła ukosowa lub piłka ręczna i specjalny przyrząd do docinania pod skosem – bywa on oferowany pod hasłem „skrzynka do docinania” lub „skrzynka uciosowa”. 

  • Gotowe listwy można jeszcze wykończyć w wybrany sposób. Najczęściej są one malowane, czasami oklejane dodatkowymi akcentami. 

  • Docięte i wykończone listwy należy nakleić na płytę pilśniową lub dyktę, docisnąć lekko i pozostawić do związania. 

Lustro w ramie ze sztukaterii prezentuje się niezwykle efektownie, a nie kosztuje wiele. Często okazuje się, że zakup podobnego w sklepie wiąże się z o wiele większym wydatkiem. 

Lustro Verona, Livin Hill

Czy warto samodzielnie zrobić ramę do lustra?

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy warto podejmować trud samodzielnego wykonania elementu takiego, jak rama do lustra, a tym bardziej, że gotowe rozwiązania można znaleźć w sklepach. Jak to zwykle bywa, odpowiedź na to pytanie zależy od różnych czynników. 

Osoby, które lubią majsterkować, mają choćby podstawowe zdolności w tym zakresie i które mają czas i ochotę się tym zająć, z pewnością powinny rozważyć samodzielne wykonanie ramy do lustra – to łatwe, a efekt może być zaskakująco dobry. 

Jeśli natomiast brak nam umiejętności, podstawowych narzędzi i wolnego czasu, to z całą pewnością nie warto zawracać sobie tym głowy. Gotowe lustro o dowolnym kształcie i rozmiarze możemy kupić w sklepie i samodzielnie zająć się jedynie jego zawieszeniem. Warto pamiętać również o tym, że jeśli nie posiada się żadnych narzędzi do majsterkowania, koszt wykonania lustrzanej ramy wzrośnie, gdyż trzeba będzie sięgnąć po o wiele więcej przedmiotów, które są niezbędne do jej wykonania. 

Samodzielne wykonanie ramy do lustra to ciekawa koncepcja, którą warto wziąć pod uwagę. Najłatwiej będzie zająć się oprawieniem lustra o prostokątnym lub kwadratowym kształcie. Przygotowanie ramy do lustra owalnego, okrągłego lub asymetrycznego to o wiele większe wyzwanie, któremu sprostają osoby mające już jakieś doświadczenie w majsterkowaniu.

Zobacz nasze lustra >