15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić ławkę z palet? Prosty sposób na mebel z recyklingu

Meble z palet to modne i kreatywne rozwiązanie zarówno do wnętrz jak i do ogrodu czy na balkon. Co można zrobić z palet? Z palet można wykonać łóżko, stolik kawowy, a nawet ławkę ogrodową. Stworzenie ławki z palet wcale nie jest trudne! Z tego artykułu dowiecie się jak ją zrobić.

Udostępnij:
Jak zrobić ławkę z palet? Prosty sposób na mebel z recyklingu

Ławka z palet - co będzie potrzebne?

Jakie palety wybrać? Do wykonania ławki z palet można wykorzystać palety z oznaczeniem EUR. Europalety cechują się wysoką wytrzymałością i potrafią utrzymać duże ciężary. Standardowy wymiar euro palety wynosi 120×80×14,4 cm. Do wykonania ławki ogrodowej z palet będą potrzebne 3 lub 4 palety. Czwarta może posłużyć jako rezerwowa. W przypadku, gdy część jednej palety okaże się spróchniała - można zastąpić ją częścią z palety rezerwowej.

Potrzebne narzędzia

Do zrobienia ławki z palet niezbędne będą narzędzia, do których należą:

 • wyrzynarka

 • piła ręczna lub tarczowa

 • szlifierka kątowa

 • wiertarko-wkrętarka

 • papier ścierny o różnej ziarnistości

 • kątowniki

 • wkręty do drewna

Dla własnego bezpieczeństwa przydadzą się również rękawice, maska przeciwpyłowa i ochronne gogle, które ochronią nasze dłonie, głowę i oczy.

Materiały wykończeniowe

Do stworzenia ławki z palet potrzebne będą materiały wykończeniowe, które zabezpieczą drewno przed wilgocią. Przydadzą się:

 • pędzle

 • farba do drewna

 • impregnat lub lakier

 • masa szpachlowa - przypadku ubytków w drewnie 

Ławka ogrodowa z palet - krok po kroku 

Zacznij od projektu i zdecyduj, czy ławka z palet będzie miała oparcie, a jeśli tak to jak wysokie będzie. Czy zdecydujesz się na krótszą ławkę, a może nieco szerszą? Przy wyborze palet zwróć uwagę na ich stan. Drewno nie powinno być spróchniałe ani zawilgocone. 

Przygotowanie palety 

Powierzchnię drewna należy zeszlifować szlifierką i papierem ściernym tak, by stała się gładka. Ten zabieg pozwala pozbyć się drzazg. Po wygładzeniu powierzchni palety należy przetrzeć ją wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Ewentualne ubytki w drewnie należy uzupełnić za pomocą masy szpachlowej. 

Ławka z palet - impregnacja 

Zanim przystąpimy do składania ławki z palet, warto wcześniej zabezpieczyć drewno impregnatem lub lakierem. Jest to koniecznie zwłaszcza, gdy mebel z palet będzie stał na dworze. Palety można pomalować na dowolny kolor przy pomocy farby do drewna. Jednym z najbardziej uniwersalnych i jednocześnie najczęściej wykorzystywanych kolorów jest biel. Nic nie stoi na przeszkodzie by ławkę pomalować na dowolny wybrany przez nas kolor. Czarna ławka? Dlaczego nie!

Ławka z palet - jak ją złożyć?

Montaż ławki z palet jest naprawdę prosty! W celu stworzenia siedziska należy położyć jedną paletę na drugą i połączyć je za pomocą wkrętów. Trzecia paleta będzie stanowiła oparcie. Jeśli zależy nam na niższym oparciu - paletę można przyciąć o połowę. Oparcie umieszczamy prostopadle względem siedziska. Może być ono również delikatnie odchylone do tyłu - pomocne przy jego wykonaniu będą kątowniki. 

Ławka Alagon, Dutchbone

Ławka z palet - do jakiego wnętrza pasuje?

Jak wspomnieliśmy, meble z palet sprawdzą się w ogrodzie, na tarasie oraz w mieszkaniu. Ławka z palet to świetna propozycja do wnętrz w stylu boho lub skandynawskich, w których króluje naturalne drewno. W takim przypadku na paletach warto zostawić nawet drobne przetarcia, które podkreślą styl aranżacji. Ławka sprawdzi się również w pokoju młodzieżowy jako niewielki mebel uzupełniający aranżację. Ławka z palet we wnętrzu z powodzeniem może nawet pełnić rolę małej sofy. Z palet można stworzyć również pasujący do niej stolik kawowy. Meble z palet są raczej ciężkie, więc dobrym pomysłem jest zamontowanie u ich podstawy praktycznych kółek. Pomoże to uniknąć zarysowania podłogi w razie przemeblowania i pozwoli w łatwy sposób przemieścić mebel. Kółka mają szczególne zastosowanie w przypadku stolików kawowych z palet, gdyż często się je przesuwa. 

Ławka z palet - zalety 

Meble z palet to pomysłowe, modne i stosunkowo tanie rozwiązanie aranżacyjne - koszt jednej nowej palety to około 20 - 40 zł. Jedną z ważniejszych zalet mebli z palet jest ekologia. Do wykonania ławki z palet można wykorzystać materiały pochodzące z odzysku, które można dostać nawet za darmo. Co ważne, ławkę z palet robimy sami - dzięki temu można dopasować ją do swoich upodobań pod względem koloru czy wielkości. Mała, biała ławka? Jak najbardziej? A może większa, w kolorze intensywnego błękitu? Oczywiście! Każdy może zdecydować o wyglądzie swojego mebla. Zrobienie ławki z palet jest proste, dzięki czemu każdy jest w stanie je wykonać. 

Ławka z palet to praktyczny i łatwy w wykonaniu mebel, który sprawdzi się w ogrodzie i na tarasie, a także w mieszkaniu. Wygody i uroku ławce można dodać kładąc na niej duże, ozdobne poduchy, pełniące rolę wygodne siedziska - fotela lub nawet małej sofy.

Zobacz nasze ławki >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.