15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak rozmieścić półki na ścianie? Ciekawe propozycje!

 

Asortyment półek dostępnych w naszym internetowym salonie meblowym jest naprawdę szeroki i zróżnicowany. Od prostych, drewnianych po te o nietypowych kształtach i kolorach. Stojąc przed wyborem półek należy zastanowić się jednak nie tylko nad ich designem, ale również nad ich przeznaczeniem, czyli określić, co będziemy na nich przechowywać. Zgodnie z tym musimy wybrać półki o odpowiednim maksymalnym obciążeniu. Bez względu na to, na jaki model półek się zdecydujemy, należy zaplanować również ich rozmieszczenie na ścianie, by prezentowały się jak najlepiej, a dostęp do nich był prosty. Zatem jak rozmieścić półki na ścianie? Podpowiadamy!

Udostępnij:
Jak rozmieścić półki na ścianie? Ciekawe propozycje!

Proste półki - jak je rozmieścić na ścianie?

Najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które pasuje do wnętrza w każdym stylu, stanowią półki charakteryzujące się prostym designem. Pole do popisu w przypadku rozmieszczenia prostych półek na ścianie jest naprawdę szerokie. Jak powiesić półki na ścianie? W zależności od upodobania oraz od możliwości aranżacyjnych, tj. ilości miejsca na ścianie, możemy powiesić półki obok siebie lub jedna pod drugą, niekoniecznie symetrycznie względem siebie. Półki zawieszone w równych odstępach od siebie, jedna pod drugą, mogą stworzyć układ na wzór regału, natomiast rozmieszczone na ścianie niesymetrycznie mogą pozwolą utworzyć ciekawą i ekstrawagancką dekorację ściany. 

Należy pamiętać, że na efekt końcowy aranżacji ściany główny wpływ mają dodatki czyli to, co postawimy na naszych półkach. Półki należy rozmieścić na ścianie w taki sposób, by postawienie na nich przedmiotów o określonych rozmiarach było możliwe. Zastanówmy się zatem nad tym, ile powinny wynosić odległości między poszczególnymi półkami i czy nie są za małe.

Zawieszenie półek na ścianie stanowi prosty sposób na szybką zmianę aranżacji, która wcale nie musi wymagać od nas użycia wiertarki. Sprawdźcie w jaki sposób przymocować półki do ściany bez wiercenia!

Półka Kant, Borcas

Półki na ścianie pod skosem 

Pokój na poddaszu często bywa nieustawny i wygospodarowanie w nim miejsca na regał może być niemożliwe. Alternatywę dla regału mogą stanowić półki zawieszone jedna pod drugą na ścianie pod skośnym sufitem. By stworzony przez nas “wiszący regał” dobrze się prezentował, powinniśmy wybrać półki odpowiedniej długości, by ich krawędzie kończyły się w jednakowym miejscu. Więcej pomysłowych rozwiązań do pokoju na poddaszu znajdziecie w filmie poniżej:

Pusta wnęka w pokoju? Powieś półki! 

Oprócz nieustawnej przestrzeni na poddaszu półki sprawdzą się świetnie jako uzupełnienie wnęki, której aranżacja również bywa problematyczna. Może się zdarzyć, że wnęka, którą posiadamy w pomieszczeniu, nie jest na tyle głęboka, by pomieścić w niej komodę. Nie chcemy jednak mimo wszystko tracić możliwości przechowywania w tym miejscu. W takiej sytuacji również pomocne będą półki, które można powiesić jedna pod drugą na całej wysokości ściany lub tylko na jej części. Półki we wnęce pomogą stworzyć np. domową biblioteczkę czy miejsce eksponujące rodzinne zdjęcia i pamiątki.

Kolekcja Nova, Sweetsit

Półki na ścianie w sypialni - tylko nad łóżkiem?

Półki sprawdzą się świetnie w sypialni jako dekoracja nad łóżkiem. Można ustawić na nich małe doniczki z kwiatkami, ramki ze zdjęciami lub inne dekoracje. Półka może ponadto pełnić funkcję podpory pod obraz, jeśli nie chcemy wieszać go bezpośrednio na ścianie. Nad łóżkiem można powiesić kilka półek lub zdecydować się na modne i często stosowane rozwiązanie w postaci jednej, dłuższej półki. Wybierając jedną półkę, należy zawiesić ją nad łóżkiem symetrycznie względem dłuższej krawędzi mebla. Świetne miejsce na półkę stanowi również ściana nad komodą lub wspomniana wcześniej wnęka w ścianie.

Kolekcja Desjo, Szynaka Meble

Półki w salonie - gdzie je umieścić?

Salon to kolejne pomieszczenie, w którym półki sprawdzą się znakomicie. Podobnie jak w przypadku łóżka, półki możemy powiesić w salonie nad sofą czy narożnikiem. W tym przypadku również możemy zdecydować się na jedną półkę lub kilka a nawet wiele - decyzja należy do nas! Dobrym pomysłem na zaaranżowanie tego miejsca jest ustawienie na półkach obrazów w ramach.

Oprócz ściany nad sofą, często wybierane miejsce na powieszenie półki stanowi ściana nad umieszczonym na szafce RTV telewizorem, oraz podobnie jak w przypadku wspomnianej wcześniej sypialni - nad komodą. Ściana z półkami w salonie z pewnością zwróci uwagę gości, gdy umieścimy na nich przyciągające wzrok dodatki! 

Pokój dziecięcy - jak rozmieścić półki na ścianie?

W przypadku pokoju dziecięcego półki można powiesić zarówno nad łóżkiem jak i nad biurkiem oraz we wspomnianych wcześniej miejscach. Należy pamiętać o tym, by umieścić je na odpowiedniej wysokości, by dziecko było w stanie dosięgnąć umieszczonych na nich zabawek czy książek. Półki z książkami do nauki polecamy umieszczać nad biurkiem, aby dostęp do nich podczas odrabiania lekcji był szybki i wygodny.  

Półka - skrzynka 

Przykładem półki o prostym, lecz ciekawym designie jest półka skrzynka, która w odróżnieniu od klasycznej półki, dzięki bocznym ściankom daje większą gwarancję tego, że przedmioty na niej umieszczone nie spadną. Półki w kształcie kwadratowych skrzynek sprawdzą się zarówno w pokoju dziecięcym, jak i w salonie czy w kuchni jako dekoracja ściany. Jak rozmieścić takie półki na ścianie? Świetnie prezentować się będą zarówno powieszone w niedużych odstępach jedna obok drugiej, jak i po skosie lub w pionowej linii jedna pod drugą. Możliwości jest naprawdę dużo, wszystko zależy od naszej kreatywności.

Nietypowe rozwiązania

Półka w kształcie drzewa lub domku? To możliwe! Półki do pokoju dziecięcego charakteryzują się ciekawym designem i są dostępne w wielu nietypowych kształtach, dzięki czemu z pewnością spełnią oczekiwania najmłodszych! 

Półka Elmo, ML Meble

Jaki układ półek będzie najlepszy? Wszystko zależy od naszych upodobań, stylu panującego w pomieszczeniu oraz ilości miejsca przeznaczonego na półki oraz od ich przeznaczenia. Pamiętajmy, że zanim powiesimy półki na ścianie, zastanówmy się nad ich przeznaczeniem i nad tym, co na nich umieścimy. Mamy nadzieję, że ten artykuł zainspirował Was do stworzenia ciekawej aranżacji ściany w Waszym mieszkaniu!Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.