17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak powiesić lustro? Prawidłowe sposoby mocowania i dobre miejsca na lustro

Lustro to ważny element naszego domu. Pełni nie tylko funkcję praktyczną, kiedy pozwala sprawdzić jak wyglądamy, ale również dekoracyjną. Powiększa optycznie małe pomieszczenia i daje duże możliwości ciekawej aranżacji wnętrz. Jak powiesić lustro, by wyglądało najlepiej? Jak zrobić to prawidłowo? A może da się to zrobić bez wiercenia? W naszym artykule odpowiemy na te pytania i udowodnimy, że wieszanie lustra nie musi być trudne!

Udostępnij:
Jak powiesić lustro? Prawidłowe sposoby mocowania i dobre miejsca na lustro

 

Jak prawidłowo powiesić lustro?

Aby lustro na ścianę dobrze, długo i przede wszystkim bezpiecznie nam służyło musimy je odpowiednio zawiesić. Sposób zamocowania, który wybierzemy, będzie zależał od gabarytów i ciężaru naszego lustra. Im cięższe lustro, tym oczywiście porządniejsze mocowanie, które musimy zastosować!

W przypadku większych luster na ścianę, dobrze sprawdzą się kołki rozporowe czyli najczęściej wybierane rozwiązanie od zawieszenia lustra. Ten sposób mocowania będzie łączył się jednak z wierceniem w ścianie, które może być dość kłopotliwe. W przypadku zawieszania mniejszych lusterek możemy bez problemu uniknąć wiercenia. Jako metoda mocowania sprawdzą się samoprzylepne haczyki czy dwustronna taśma. Lustro możemy zawiesić też na kleju. O tym jak przykleić lustro do ściany pisaliśmy w naszym artykule!

Lustro z kolekcji Holten

Lustro z kolekcji Holten

Lustro z kolekcji Prowansja

Lustro z kolekcji Prowansja

Kiedy wybieramy mocowanie bez wiercenia, zawsze bardzo ważne jest, byśmy sprawdzili udźwig danego sposoby mocowania! Zbyt słabe mocowanie może nie utrzymać ciężkiego lustra. A może jednak nie chcesz wieszać swojego lustra? Duże lustra z ciężką ramą możesz postawić też na ziemi. Pamiętaj jednak, że ta opcja sprawdzi się dopiero przy starszych dzieciach - dla młodszych może stanowić swego rodzaju niebezpieczeństwo. Wśród lustrzanych propozycji znajdą się też lustra stojące czyli te z gotową, stabilną podstawą. Tego rodzaju lustra ze względu na dużą wysokość, która daje swobodę przeglądnięcia się do góry do dołu. Najczęściej wybierane są więc do garderoby.

Gdzie powiesić lustro?

Lustro sprawdzi się w wielu wnętrzach. Jego najbardziej praktyczne umiejscowienie, które przychodzi na myśl jako pierwsze, to przedpokój. Lustro w przedpokoju pozwoli nam sprawdzić przed wyjściem jak wyglądamy. Również łazienka nie może istnieć bez lustra nad umywalką, które będzie pomocne przy codziennej toalecie czy makijażu. Co jednak z pokojami, w których lustro nie jest bezwzględnie potrzebne? Gdzie powiesić lustro w salonie? Gdzie powiesić lustro w sypialni?

Jak powiesić lustro w salonie?

Lustro w ciekawej ramie stanie się wspaniałą ozdobą salonu. Popularnym miejscem dla powieszenia go w tym pokoju jest ściana za sofą. Lustro tym samym może zastępować obraz. Innym dobrym miejscem na lustro w salonie jest przestrzeń nad komodą. Wraz z innymi ozdobami, lustro będzie tworzyć ciekawy zestaw, a dzięki odbiciu, nada dekoracjom dodatkowej głębi. Lustro powinno wisieć około 20-30 cm nad komodą, chyba że mebel jest bardzo wysoki - w takim przypadku wystarczy tylko 10-15 cm odstępu. Jeśli posiadamy kominek, to lustro będzie również świetnie wyglądać zawieszone właśnie nad nim!

Kolekcja Karato do salonu

Kolekcja Karato do salonu

Bardzo ważne, by przy wybieraniu miejsca dla lustra w salonie, wziąć pod uwagę, co będzie się w nim odbijać. Przykładowo powieszenie lustra naprzeciwko sofy czy narożnika może odciągać naszą uwagę od oglądanego programu w telewizji. Lustra nie powinno wieszać się również naprzeciwko okna.

Jak powiesić lustro w sypialni?

Lustro świetnie sprawdzi się również w sypialni, gdzie może pełnić zarówno praktyczną jak i dekoracyjną rolę. Lustro będzie nam służyć praktycznie, kiedy będzie znajdować się w pobliżu naszej garderoby lub będzie elementem szafy z lustrem. Będzie również nieodłącznym elementem toaletki. Jednak jeśli chcemy, by lustro spełniało element dekoracyjny, możemy powiesić go za zagłówkiem naszego łóżka. Podobnie jak w salonie, lustro w takim przypadku przejmie rolę obrazu.

Poprawnie zawieszone lustro będzie nam długo i dobrze służyć, a dodatkowo upiększy nasze wnętrze. To sposób dekoracji, który zdecydowanie warto wziąć pod uwagę podczas aranżacji wnętrz. Lustra powieszone i czas na zawieszenie obrazów? W naszym tekście sprawdzisz jak wieszać obrazy i gdzie najlepiej umieścić je na ścianie! 

Zobacz nasze lustra >