15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Co zrobić, kiedy materac jest za miękki? Czyli o tym, jak utwardzić materac!

Z biegiem lat każdy materac zużywa się i traci swoje pierwotne właściwości. Może stać się wtedy zbyt miękki. Często zdarza się również, że materac traci swoją równą powierzchnię. Co zrobić w takim przypadku? Jak utwardzić materac, by dalej był dopasowany do wagi naszego ciała? Jak wyrównać powierzchnię materaca? O tym opowiemy w tym artykule!

Udostępnij:
Co zrobić, kiedy materac jest za miękki? Czyli o tym, jak utwardzić materac!

Dlaczego twardość materaca jest ważna?

Odpowiednia twardość materaca dobrana do naszej wagi to podstawa wygodnego snu. Twardość materaca dobrana do naszych potrzeb daje nam pewność, że nasze ciało i kręgosłup przyjmą w nocy odpowiednią, bezpieczną pozycję. Zbyt miękki materac będzie szybko się odkształcał i nie będzie odpowiednio podpierał naszego kręgosłupa. Zbyt twardy materac nie będzie poddawać się naciskom naszego ciała i również nie zapewni odpowiedniej pozycji dla kręgosłupa. Oba przypadki mogą skutkować bólami ramion, szyi i oczywiście różnych odcinków kręgosłupa.

Bardzo ważne jest więc, by twardość materaca dobrać do naszej wagi. Materace dzielimy według oznaczenia H, które oznacza 'twardość' od angielskiego słowa 'hardness'. Im wyższa cyfra przy literze H, tym twardszy materac.

  • Materac H1 - miękki materac, przeznaczony dla osób, które ważą do 60 kg, najczęściej wybierany dla dzieci.

  • Materac H2 -  materac odpowiedni dla osób ważących od około 50 do 80 kg.  Materac określany jako średnio-miękki

  • Materac H3 -  będzie odpowiedni dla osób ważących od 70-80 kg do 100-110 kg. Materac określany jako średnio-twardy

  • Materac H4 - bardzo twardy materac, odpowiedni dla osób ważących ponad 100 kg. 

Jak utwardzić stary materac?

Często zdarza się, że kupiony materac, lub ten, który znajduje się w wynajmowanym mieszkaniu jest zbyt miękki i tym samym niedopasowany do naszych potrzeb. W takim przypadku w łatwy sposób można go utwardzić. Również jeśli nasz materac miał odpowiednią twardość, ale wyrobił się po wieloletnim użytkowaniu, możemy temu zaradzić. 

Prostym i szybkim sposobem na utwardzenie materaca jest dokupienie maty kokosowej. Matę należy umieścić pod pokrowcem materaca. Wykonana z włókien bambusa zapewni odpowiedni przepływ powietrza i odpowiednio utwardzi zbyt miękki materac.

Warto wspomnieć, że materac to element łóżka, który się zużywa i co pewien czas (najczęściej co około 10 lat) jest niezbędny do wymiany. Dlatego jeśli Twój materac towarzyszy Ci już długo, warto zastanowić się nad wymianą go na nowszy, dopasowany w 100% do Twoich potrzeb, model.

Półkotapczany Bed Concept

Półkotapczany Bed Concept

Jak wyrównać powierzchnię materaca?

Opcją która nie tylko utwardzi materac ale również wygładzi jego powierzchnię jest materac nawierzchniowy tzw. nakładka na materac. To dobry sposób na przedłużenie życia materaca, ale również na wygładzenie powierzchni rozkładanego narożnika czy rozkładanej sofy. Zadaniem materaca nawierzchniowego jest zwiększyć komfort spania i sprawdza się w tym znakomicie.

Nakładkę na materac mocujemy najczęściej na rogach łóżka, dzięki czemu nie przesuwa się i zapewnia wygodny sen. Nakładki różnią się między sobą wielkością i właściwościami.

Wygodny materac to podstawa dobrego odpoczynku w trakcie nocy. Warto zadbać o to, by był więc dopasowany do naszych potrzeb i wagi. Materace różnią się również właściwościami, więc wśród nich można znaleźć materace antyalergiczne czy strefowe. Dobry materac to inwestycja w nasze zdrowie i regenerację! Warto o tym pamiętać i kwestię zakupu materaca przemyśleć bardzo dokładnie.

Nasze materace >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.