15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak uzyskać efekt postarzanego lustra? Zamień nowe lustro w wyglądające jak stare!

Stare lustro to marzenie wielu osób! Będzie bardzo dobrze pasować do wnętrz urządzonych w stylu loftowym lub vintage. Ale co jeśli szukamy naszego wymarzonego lustra w sklepach z antykami czy na targach ze starociami, lecz nie możemy znaleźć tego idealnego? Możemy stworzyć samodzielnie lustro z efektem postarzanej tafli! A może zależy Wam na starej ramie lustra? Na to też mamy sposób - zostańcie z nami!

Udostępnij:
Jak uzyskać efekt postarzanego lustra? Zamień nowe lustro w wyglądające jak stare!

 

Efekt postarzanego lustra z pomocą starych gazet

Do przygotowania naszego idealnego lustra w starym stylu przyda nam się oczywiście lustro w odpowiadającym nam kształcie. W zależności od upodobania może to być lustro okrągłe lub lustro prostokątne - kształt nie ma znaczenia. Potrzebne będą nam również stare gazety - dobrze by treść, czy obecne na nich zdjęcia, odpowiadały naszemu wnętrzu. Przykładowo - jeśli lustro ma się znajdować w jadalni możemy wykorzystać strony z naszymi ulubionymi przepisami. We wnętrzach retro lepiej sprawdzą się stare reklamy, wycięte z archiwalnych gazet.

Lustro połóżmy na podłodze przodem do niej i na początku usuńmy farbę z tylnej strony lustra. Zrobimy to z pomocą środka do usuwania powłok lakierniczych. Czekamy aż farba zacznie odchodzić i usuwamy ją. Następnie musimy usunąć warstwy srebra w miejscach, gdzie chcemy, by lustro wyglądało na postarzone. Do usunięcia warstwy będzie nam potrzebny wybielacz. Możemy różnicować ilość użytego środka. W miejscach gdzie chcemy uzyskać większy efekt, nałóżmy więcej środka. Następnie, gdy środek zacznie działać - możemy rozpocząć przecieranie lustra i przyklejanie gazet. Pamiętajmy, by przyłożyć je właściwą stroną i we właściwym kierunku, by tekst cały czas można było przeczytać.

Kolekcja Margo

Lustro z kolekcji Margo

Jak uzyskać efekt postarzanego lustra z pomocą farby?

Drugim sposobem na uzyskanie starego lustra jest wykorzystanie farby. Podobnie jak w pierwszym przypadku pracujemy na odwrocie lustra, więc musimy położyć je taflą do podłogi i odpowiednio oczyścić z pomocą środka do usuwania powłok lakierniczych. Czekamy aż farba zacznie odchodzić i usuwamy ją. 

Do następnego kroku potrzebny będzie nam wybielacz, który stosujemy w wybranych miejscach na odsłoniętym z powłok lustrze. Środek możemy zastosować na całej powierzchni lustra i w drugim kroku różnicować ilość użytej farby lub ponownie jak przy pierwszej metodzie - położyć środek tylko w wybranych miejscach. Gdy uznamy, że tafla spełnia nasze oczekiwania, nakładamy farbę - najlepiej sprawdzi się czerń lub ciemna zieleń. Na koniec lakierujemy lustro i gotowe - nasze stare, a jednak nowe, lustro jest gotowe!

Kolekcja Nevio

Lustro z kolekcji Nevio

Lustro ze starą ramą

Efekt starego lustra możemy uzyskać również dzięki samej ramie. Jeśli nie podoba nam się postarzenie tafli lustra, możemy zdecydować się drewnianą ramę, którą możemy poprzecierać w wybranych miejscach. Dzięki temu nadamy mu pożądany efekt. Ramę lustra możemy stworzyć też ze starych desek, które odpowiednio zabezpieczone i pomalowane staną się ozdobą pokoju. O tym jak zrobić ramę do lustra pisaliśmy więcej w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Tworzenie postarzanego lustra to świetny sposób na relaks, ale również idealna możliwość dopasowania dekoracji według naszych indywidualnych preferencji. Od nas zależy czy zdecydujemy się na postarzenie tafli lustra (oraz którym sposobem) czy ramy. A jeśli dalej szukasz idealnego lustra do swojego wnętrza, sprawdź naszą ofertę luster we wszystkich stylach!

Zobacz nasze lustra >