17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Czym pomalować sofę z materiału? Jak przefarbować meble tapicerowane?

Przerabianie mebli skrzyniowych to powszechnie znany trend, który zagościł w wielu domach. Odnowiona komoda po babci czy biurko, które zamieniło się w toaletkę zagościły w wielu domach. Jednak czy można odnowić meble tapicerowane? Tak! Meble tapicerowane możemy samodzielnie przefarbować! I podczas gdy pomalowanie stołu nie wzbudza takich emocji, pomalowanie sofy może spotkać się z powszechnym zdziwieniem. W tym artykule podpowiemy więc, jak pomalować meble tapicerowane!, A co najważniejsze pokażemy, jak zrobić to po prostu dobrze!

Udostępnij:
Czym pomalować sofę z materiału? Jak przefarbować meble tapicerowane?

Czy warto przemalować meble tapicerowane?

Czy rzeczywiście warto przemalować meble tapicerowane? Za tym rozwiązaniem stoi kilka powodów. Po pierwsze przerobienie starych mebli będzie dobrym rozwiązaniem ze względu na środowisko. Upcykling mebli, czyli nadanie im nowego życia, pozwala na dalsze użytkowanie przedmiotów, w nowej formie. 

Najważniejszym aspektem naszej decyzji, o tym czym przefarbować meble, powinien być jednak stan mebli tapicerowanych. Oceńmy wypełnienie mebli, sprężyn czy pianki. Zadecydujmy, czy meble w dalszym ciągu są komfortowe w użytkowaniu. Nasza wygoda podczas siedzenia powinna być bowiem na pierwszym miejscu.

Ważny jest jednak również fakt, że przemalowana tapicerka zmieni swoją strukturę. Dlatego do malowania mimo wszystko najczęściej poleca się krzesła tapicerowane czy pufy. Pomalowane meble to bowiem często w dużej mierze ciekawostka i dekoracyjny element pomieszczenia. Jeśli nasz mebel nie potrzebuje całościowego odświeżenia, a jedynie chcemy nadać mu nowy wygląd, możemy zdecydować się na pomalowanie go w wymyślony przez nas wzór.

Kolekcja Nova

Kolekcja Nova

Czym przemalować meble tapicerowane?

To pytanie może budzić najwięcej zainteresowania! Nie codziennie spotykamy się przecież z malowaniem materiału, a tym bardziej sofy czy narożnika. Do malowania materiałów powinniśmy wykorzystać specjalistyczną farbę do tapicerki materiałowej. Do wyboru mamy:

  • farbę kredową - aby uzyskać odpowiednią konsystencję farby, musimy odpowiednio rozcieńczyć ją z wodą. Najlepiej podążać dokładnie za instrukcjami producenta, znajdującymi się na opakowaniu. Dostosowanie się do nich zapewni nam najlepsze efekty krycia i trwałość farby.

  • farbę w sprayu - którą nakładamy bezpośrednio na mebel bez konieczności rozcieńczania i specjalnego przygotowania

  • gotowe farby do malowania tkanin - wśród oferty producentów możemy znaleźć również gotowe farby do malowania tkanin, które nie wymagają wcześniejszego przygotowania.

Ważne by przed przystąpieniem do całkowitego pomalowania mebla, sprawdzić na małym, najlepiej niewidocznym fragmencie mebla, jak zachowa się farba. Jeśli efekt jest zadowalający, możemy pomalować całą sofę.

Do malowania będzie nam potrzebna również gąbka lub pędzel. Wybór narzędzia zależy od nas. Mały pędzelek będzie przydatny w przypadku detali.

Kolekcja Young

Kolekcja Young

Jak przefarbować meble tapicerowane?

Kiedy wybraliśmy już rodzaj i kolor farby, musimy odpowiednio przygotować nasz mebel. Niezależnie czy chcemy pomalować sofę czy krzesło tapicerowane, mebel musimy dokładnie przeczyścić, odkurzyć czy nawet przemyć. Następnie musimy zabezpieczyć części, których nie chcemy malować - np. ramę krzesła. Odpowiednio powinniśmy zabezpieczyć również wnętrze, w którym będziemy malować. Żeby uniknąć problemów ze sprzątaniem, najlepiej malować meble na zewnątrz. 

Przed przystąpieniem do malowania, dokładnie zapoznajmy się z instrukcją dołączoną do farby. Często przed malowaniem musimy np. zwilżyć mebel, by tkanina odpowiednio przyjęła farbę. Sam sposób malowania i nakładania farby będzie różnił się od struktury materiału, bowiem różne tkaniny w różny sposób przyjmują farbę. Warto jednak pamiętać, by nie nakładać zbyt dużo farby i zbyt wielu jej warstw - tkanina stanie się twarda, a jej powierzchnia będzie przypominać skorupę. 

Farba może zmieniać swój odcień po kilku dniach suszenia, zanim przystąpimy do zaimpregnowania tapicerki, upewnijmy się, że uzyskany kolor jest ostateczny.

Pomalowaną tapicerkę należy po kilku dniach odpowiednio zabezpieczyć bezbarwnym woskiem. Na zupełnie suchy materiał nakładamy cienką warstwą preparatu, a w razie potrzeb następnego dnia dokładamy kolejną. Warto pamiętać, że od ilości warstw będzie zależeć końcowy wygląd mebla.

Jak widać, farbowanie tapicerki jest jak najbardziej możliwe! Naszym zdaniem na początku warto zacząć jednak od mniejszych mebli i zabrać się za malowanie krzeseł tapicerowanych, puf czy foteli. Jeśli uzyskany efekt nam się spodoba, w takim przypadku możemy przenieść go na większe meble! Jeśli nie - zachęcamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą sof we wszystkich dostępnych na rynku tkaninach i kolorach!

Zobacz nasze sofy >