15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jakie są rodzaje materacy? Czym materace się od siebie różnią?

Wybór materaca to ważna decyzja, którą powinniśmy podjąć świadomie. Odpowiednio dobrany materac pomoże nam wypocząć, zadba o prawidłowe ułożenie kręgosłupa w trakcie snu, co w efekcie przełoży się zachowanie dobrego zdrowia i samopoczucia. Jakie są rodzaje materacy, jakie posiadają wypełnienie i dlaczego dodatkowo warto wybrać odpowiednią twardość materaca? O tym w poniższym artykule! 

Udostępnij:
Jakie są rodzaje materacy? Czym materace się od siebie różnią?

Rodzaje materacy: Materace bonellowe

Materace bonellowe to tradycyjne, dobrze znane materace sprężynowe. Są uznawane za jeden z podstawowych rodzajów materaca. Wypełnienie materaca bonellowego stanowią sprężyny, które przyjęły kształt bonelli czyli okręgów połączonych spiralą. Nacisk na materac w jednej części, powoduje falowanie i pracę materaca również w innych. Dlatego podczas snu materac w całości rusza się. Jeśli na materacu sprężynowym śpią dwie osoby, każdy ruch czy obrócenie się jednej osoby na łóżku, czuje również ta druga. W przypadku dysproporcji wagowej pomiędzy dwoma osobami, lżejsza może niejako opadać w kierunku osoby o większej wadze.

Aby sprężyny nie były znacząco wyczuwalne, są pokryte warstwą ochronną, która może być wykonana z filcu, pianki czy włókien kokosowych. Materace sprężynowe cechują się sporą żywotnością, a dzięki swojej budowie mają zapewnioną dobrą cyrkulację powietrza. Materace bonellowe są zaliczane również do najtańszych.

Kolekcja Evora

Kolekcja Evora

Rodzaje materacy: Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe są rozwiązaniem problemu falowania, który dotyczy materacy bonellowych. W materacu kieszeniowym każda ze sprężyn znajduje się w osobnej kieszeni, która jest odpowiednio oddzielona od pozostałych. Dzięki temu podziałowi, kieszonki są od siebie niezależne i nie wpływają na siebie nawzajem. Kiedy naciskamy materac w jednym miejscu, ruch ze sprężyny nie przenosi się dalej, bo kieszonka odpowiednio go blokuje. W porównaniu do tradycyjnych materaców sprężynowych, materace kieszeniowe mają też inne zalety. Systemy kieszeniowe są dodatkowo ciche i nie skrzypią. 

Kupując materac kieszeniowy warto wziąć pod uwagę ilość kieszonek, jaką w nim zastosowano. Im więcej kieszonek, tym jest ona bardziej elastyczny i tym lepiej dla naszego kręgosłupa. Materace kieszeniowe zapewniają bowiem punktowe podparcie kręgosłupa. Im większa ilość sprężyn i kieszonek, tym lepiej rozłożone podparcie. Materace z dużą ilością kieszonek to materace wyróżnione jako Multipocket. Materace Multipocket są dość ciężkie, więc należy dobrać do nich odpowiednio wytrzymały stelaż.

Rodzaje materacy: Materace piankowe

Materace piankowe dobrze dopasowują się do kształtu ciała. I chociaż pianka jest używana do produkcji materacy od lat, nie jest to materiał przestarzały. Z biegiem lat pianka została udoskonalona dzięki kolejnym, coraz to nowszym technologiom, by zapewniać lepszy komfort naszego snu. 

Pianka to materiał elastyczny, ale równocześnie uznawany za dość twardy. Im gęstsza pianka w materacu, tym lepiej. Równocześnie pianka cechuje się dobrą cyrkulacją powietrza i ceną. Do materaców piankowych zaliczamy materace z pianki poliuretanowej, materace z pianki wysokoelastycznej oraz materace termoelastyczne.

Materace termoelastyczne

Ze względu na swoje właściwości, materace termoelastyczne jeszcze lepiej dopasowują się do kształtu ciała nie tylko pod względem nacisku, ale również temperatury. Materace termoelastyczne dobrze zapamiętują właściciela, zapewniając mu odpowiednie, dopasowane do ciała podparcie. Materace termoelastyczne są uznawane w związku z tym za bardzo wygodne.

Rodzaje materacy: Materace lateksowe

Materace lateksowe są wykonane z lateksu czyli bardzo wytrzymałego materiału, który jest odporny na odkształcenia i wygniatanie. Równocześnie lateks jest cały czas przepuszczalny dla wilgoci, a do tego bardzo elastyczny. Materace lateksowe są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i sprężyste niż materace piankowe. Wysoki stopień elastyczności punktowej zapewnia w ich przypadku dopasowanie do kształtu ciała i odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Dodatkową zaletą materacy piankowych jest to, że doskonale amortyzują ruchy drugiej osoby, śpiącej na materacu. Nie musimy obawiać się więc falowania materaca podczas snu.

Materace lateksowe są polecane dla alergików ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i dobrą cyrkulację powietrza. Kupując materac lateksowy, musimy jednak zwrócić uwagę na jego skład - im mniej syntetycznych domieszek, tym lepiej.

Kolekcja Jakobina

Kolekcja Jakobina

Rodzaje materacy: Materace nawierzchniowe

Materace nawierzchniowe stanowią uzupełnienie dla naszego zwykłego, podstawowego materac. To nakładki, inaczej zwane topperami, które wyrównują powierzchnię spania. W przypadku starszych, zużytych materacy mogą więc przedłużyć ich żywotność, równając ich powierzchnię. Dzięki swoim właściwościom mogą sprawdzić się jednak jako para również dla nowego materaca.

Materace nawierzchniowe stanowią dobrą ochronę materaca przed zabrudzeniami. Dzięki swoim właściwościom - antyalergicznym czy antywirusowym, mogą stanowić również dodatkowe wsparcie dla materaca. Nakładki będą również przydatne, jeśli chcemy zmienić twardość materaca, bo nowy materac okazał się zbyt twardy lub zbyt miękki. Dlaczego twardość materaca jest tak ważna?

Twardość materaca - na jaką się zdecydować?

Kupując materac powinniśmy zastanowić się również nad odpowiednią twardością, która będzie dopasowana do naszej wagi. Jak wybrać odpowiedni materac pod względem twardości? Podczas zakupu musimy zwrócić uwagę na oznaczenie H, które od angielskiego słowa ‘hardness’ oznacza właśnie twardość. Twardości materacy są oznaczone po kolei H1, H2, H3 oraz H4 - im twardszy materac, tym wyższa cyfra przy literze H. Który materac wybrać do naszej wagi

  • Materac H1 - jest przeznaczony dla osób, które ważą do 60 kg.  Bywa  wybierany dla niemowląt oraz dzieci.

  • Materac H2 -  odpowiedni dla osób ważących od około 50 do 80 kg.  

  • Materac H3 - odpowiedni dla osób ważących od 70-80 kg do 100-110 kg. 

  • Materac H4 - materac  przeznaczony dla osób, ważących ponad 100 kg. Jest przystosowany do największego ciężaru oddziaływującego na wypełnienie materaca.

Jaki materac wybrać? Szeroka oferta materacy z pewnością pozwoli wybrać ten odpowiedni dla naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, by zakupu materaca dokonywać świadomie w oparciu o nasze potrzeby. Jesteśmy przekonani, że dobrze dobrany materac zapewni wysoki komfort snu i tym samym dobry odpoczynek!

Zobacz nasze materace >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.