15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki fotel biurowy?

Wielogodzinna praca w biurze może wiązać się ze sporym obciążeniem dla kręgosłupa. Zwłaszcza w przypadku źle dobranego fotela, który nie zapewni właściwego podparcia. W takim przypadku będzie on bardziej przeszkadzał niż pomagał. Żeby więc uniknąć takiej sytuacji, należy celować w konstrukcje sprawdzone pod każdym możliwym względem.

Oferta rynkowa jest bardzo szeroka i zróżnicowana, dlatego teoretycznie ich znalezienie nie powinno być problemem. Nieco gorzej wygląda to jednak w rzeczywistości. Nie każdym bowiem wie, czym powinien wyróżniać się idealny fotel biurowy i czego trzeba unikać. Między innymi z tego powodu postanowiliśmy przygotować poniższy tekst, który wyjaśnia najważniejsze kwestie. Mamy nadzieję, że w sposób znaczący pomoże w dokonaniu właściwego wyboru – niezależnie od konkretnych wymagań czy też specyfiki miejsca pracy.

Udostępnij:
Jaki fotel biurowy?

Jak wybrać dobry fotel biurowy?

Jak można się domyślić, fotele biurowe występują na rynku w wielu bardzo zróżnicowanych wersjach. Producenci starają się dostarczać do sklepów zarówno modele uniwersalne, jak i dedykowane konkretnym grupom odbiorców. W tym drugim przypadku mamy do czynienia również ze specjalnymi fotelami dla pracowników biurowych. Ich najważniejszą zaletą powinno być odpowiednie podparcie kręgosłupa, a także odciążenie mięśni. Wszystko po to, aby długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji nie było dodatkowo męczące.

Żeby uzyskać taki efekt, fotel biurowy musi wyróżniać się specjalnie wyprofilowaną konstrukcją. Dla pracowników biurowych optymalnym wyborem wydają się krzesła biurowe ergonomiczne. Powstają one bowiem na podstawie bardzo surowych kryteriów, które zapisane są w przepisach BHP. Według nic, fotel biurowy ergonomiczny powinien:

  • zapewniać wygodne mechanizmy regulacji,

  • umożliwiać przyjęcie naturalnej, niewymuszonej pozycji,

  • wyróżniać się dobrą stabilnością.

Produkt spełniający we wymagania zapewnia wygodne, w pełni bezpieczne użytkowanie. Bez względu na to, czy ma to wiązać się z przebywaniem przy biurku przez krótki czas, czy może znacznie dłużej.

W tym miejscu warto podkreślić, że wysokiej jakości krzesło biurowe ergonomiczne rzadko plasuje się na niskich półkach cenowych. Nie należy więc na siłę szukać oszczędności, ponieważ może to doprowadzić do zakupu czegoś, co okaże się niewystarczające. Co więcej, tanie fotele obrotowe często są przygotowywane z materiałów niskiej jakości. To z kolei przekłada się na ich krótką żywotność. 

Na co zwrócić uwagę wybierając fotel biurowy?

Skoro wiemy już, dlaczego kształt fotela i sposób jego przygotowania ma tak duże znaczenie, możemy przejść do kolejnych, równie ważnych kwestii. Chcąc kupić wygodny fotel biurowy, trzeba przeanalizować najważniejsze parametry produktów dostępnych w sklepach. Jest to najlepszy sposób na to, aby dokonać właściwego wyboru. Co ma szczególnie duże znaczenie.

  • Regulacja fotela – co zmienia? Na początek wspomniana już wcześniej regulacja, która w biurze ma bardzo duże znaczenie. Dobre krzesło powinno bowiem pozwalać na swobodne ustawianie pozycji wszystkich jego elementów. Jakich dokładnie? Mowa tu głównie o siedzisku (wysokość), oparciu (kąt nachylenia) i podłokietnikach (pozycja). Dzięki temu bez trudu dostosujemy krzesło do własnych potrzeb oraz wymagań.

  • Wymiary fotela biurowego. W tym przypadku należy zapoznać się ze specyfiką miejsca pracy. Fotel gabinetowy powinien z jednej strony pasować do biurka, a z drugiej zapewniać odpowiednią swobodę poruszania się. Jeśli będzie zbyt duży, nasza mobilność zostanie mocno ograniczone.

  • Krzesło biurowe z kołami czy na płozach? Równie istotną kwestią wydaje się określenie typu fotela biurowego. W tym przypadku do wyboru mamy zazwyczaj dwa modele. Do pierwszej kategorii należą krzesła biurowe bez kółek. Montowane są one zazwyczaj na płozach, które zapewniają wysoką stabilność. Nie możemy liczyć na łatwe przemieszczanie się po biurze, ale zamiast tego zyskujemy pewność, że podłoga nie ulegnie uszkodzeniom przez koła. Jeśli została ona wykończona wrażliwymi materiałami, płozy wydają się wyborem optymalnym.

W drugiej kategorii znajdziemy oczywiście standardowy fotel biurowy obrotowy, który został osadzony na kołach. Gwarantuje wysoką mobilność, która w biurze może okazać się bardzo ważna. Przed zakupem dobrze byłoby jednak sprawdzić, z jakich materiałów wykonane zostały koła. Wszystko po to, aby zapewnić ciche i bezpieczne poruszanie się po podłodze.

  • Udźwig krzesła biurowego. Parametr ten informuje, jaki dokładnie ciężar jest w stanie unieść krzesło. Jest on bardzo ważny dla wytrzymałości i trwałości konstrukcji, dlatego lepiej zwracać na niego uwagę. Co istotne, na rynku dostępne są również krzesła biurowe młodzieżowe. Jak łatwo można się domyślić, ich udźwig przeważnie nie jest zbyt duży. Analiza tego typu parametrów pozwoli więc uniknąć ewentualnych błędów.

  • Fotel biurowy – elementy dodatkowe. One także mogą mieć spore znaczenie. Zwłaszcza dla osób ze szczególnie wysokimi wymaganiami. Spośród najbardziej przydatnych dodatków wymienić należy przede wszystkim poduszki, które producenci montują zazwyczaj po karkiem, a także przy odcinku lędźwiowym. Zapewniają one dodatkowe podparcie i obniżenie obciążenia generowanego na plecach.

To oczywiście nie koniec. Producenci krzeseł biurowych często decydują się ponadto na montaż mechanizmów TILT oraz MultiBlock, które pozwalają zablokować oparcie w wybranej pozycji, dodatkową wentylację, uchwyty na urządzenia mobilne, a nawet wbudowany masażer. Wybór jest więc bardzo szeroki.

Pewnym wyznacznikiem jakości będzie również renoma producenta odpowiedzialnego za przygotowanie krzesła. Zakup produktu od uznanej firmy będzie znacznie bezpieczniejszy. Niezależnie od tego, czy ma być to fotel biurowy dla dziecka czy też osoby dorosłej.

Biurko z kolekcji Gent, Black Red White

Z jakiego materiału wybrać fotel biurowy?

Do tej pory pomijaliśmy sprawę materiałów stosowanych w produkcji foteli biurowych. Kwestię tę warto omówić osobno, ponieważ ma ogromny wpływ nie tylko na wygodę stosowania, ale też na wytrzymałość krzesła i jego odporność na wpływ czynników zewnętrznych. 

Dobrym na to przykładem będzie fotel obrotowy wykonany ze skóry (naturalnej lub ekologicznej). W przypadku odpowiedniego wzmocnienia konstrukcji, daje ona gwarancję długiej żywotności. Bez względu na intensywność i częstotliwość stosowania krzesła. Materiał nie traci koloru i nie poddaje się łatwo mikrouszkodzeniom. Doskonale znosi próbę czasu, dzięki czemu okaże się zakupem na kilka lat.

Producenci decydują się również na stosowanie specjalnych tkanin, które są bardzo przyjemne w dotyku. Podobnie jednak jak w przypadku skóry, spore znaczenie ma tu ewentualne wzmocnienie konstrukcji i uodpornienie jej na wpływ wszelkich czynników zewnętrznych.

Poza obiciem, uwagę trzeba zwrócić także na elementy stelaż krzesła. Ten przeważnie jest przygotowywany ze stali, dzięki czemu wykazuje wysoką wytrzymałość mechaniczną. Modele tańsze mają z tym wiele problemów, dlatego po dość krótkim okresie stosowania wymagają one naprawy lub wymiany. Żeby uniknąć tego typu sytuacji, należy dokładniej przyjrzeć się, w jaki sposób i z czego przygotowana została konstrukcja.

Krzesło biurowe kubełkowe czy klasyczne?

Na koniec warto jeszcze rozważyć jedną kwestię, która również może mieć spore znaczenie – zarówno dla wytrzymałości konstrukcji, jak i wygody ich stosowania. W sieci bardzo często możemy spotkać się z pytaniami odnośnie tego, czy lepiej wybrać krzesło klasyczne czy kubełkowe. Obie konstrukcje mają swoje wady i zalety, dlatego najlepiej będzie je pokrótce scharakteryzować. Z pewnością ułatwi to podjęcie ostatecznej decyzji.

  • Fotel komputerowy kubełkowy. Przygotowywany jest on głównie dla graczy. Z tego powodu wyróżnia się bardzo rozbudowanymi mechanizmami regulacyjnymi, a także dodatkowe podparcie karku i lędźwi. Wszystko po to, aby umożliwić graczom jak najdłuższe korzystanie z fotela bez bólu pleców i uczucia przeciążenia. Pod tym względem model kubełkowy przypomina bardzo ergonomiczny fotel biurowy, choć trzeba przyznać, że zakres wspomnianych regulacji bywa jeszcze szerszy.

Do tego dochodzą rozwiązania, które mają usprawnić przepływ powietrza. Okażą się one szczególnie istotne w okresie letnim i w przypadku wielogodzinnej sesji spędzonej przy grze. Czy krzesło kubełkowe sprawdzi się również w biurze? Jak najbardziej! Wszystkie wspomniane wcześniej rozwiązania zapewnią znacznie wyższy komfort pracy, dlatego warto z nich skorzystać. Takie konstrukcje okażą się dobrym wyborem także wówczas, gdy zechcemy zakupić odpowiedni fotel biurowy dla dzieci. 

  • Klasyczne krzesło biurkowe. Jest nieco gorzej wyposażone niż modele kubełkowe, co jednak nie oznacza, że nie sprawdzi się podczas intensywnego użytkowania. Oczywiście wiele zależy od konkretnego modelu. Klasyczny fotel skórzany jest bardziej oszczędny także pod względem designu. Zazwyczaj wyróżnia się prostą, elegancką formą, która dobrze pasuje do biura czy też gabinetu. Choć dostępnych funkcji jest mniej, niż w fotelach kubełkowych, pewnych elementów zabraknąć nie może. Mowa tu głównie o regulacji siedziska, oparcia i podłokietników.

Analiza poruszonych przez nas kwestii powinna wystarczyć, by znaleźć i wybrać fotel z prawdziwego zdarzenia. Pewnym potwierdzeniem jakości interesujących nas produktów mogą okazać się również opinie innych klientów. Z tego powodu na nie też warto zwrócić uwagę.

Zobacz krzesła biurowe >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.