15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak siedzieć przy biurku?

Utrzymanie prawidłowej postawy na fotelu komputerowym jest ważne co najmniej z kilku powodów. Przede wszystkim znacząco wpływa na komfort siedzenia, pozwala również znacząco zmniejszyć obciążenie kręgosłupa, a co za tym idzie, uniknąć bólu oraz poważnego dyskomfortu. 

Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy przy biurku spędzamy sporą część dnia. Niezależnie od tego, czy jest to praca, długie sesje przy grach czy też inne aktywności. Nigdy nie należy zapominać o swoim zdrowiu, a także kondycji kości, stawów oraz mięśni. Nie da się ukryć, że wpływ na to wszystko ma również rodzaj dobranego krzesła. Szczegółowa analiza oferty rynkowej pozwoli zakupić produkt, który pomoże w zachowaniu prawidłowej postawy i przy okazji sprawi, że siedzenie stanie się po prostu mniej męczące.

Udostępnij:
Jak siedzieć przy biurku?

Jak prawidłowo siedzieć przed komputerem?

Jeśli fotele dostępne w sklepach zostały już przez nas odpowiednio przeanalizowane i w końcu wybraliśmy ten najlepszy, możemy zastanowić się nad tym, jak na nim siedzieć, by uniknąć wspomnianych problemów. Całość wiąże się ze spełnieniem kilku kryteriów, polegającym na właściwym ułożeniu ciała.

  1. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby plecy nie były przygarbione i odchylone do przodu. Po dość krótkim czasie odczujemy skutki takiej postawy. Sylwetka powinna być wyprostowana, a plecy znajdować się na oparciu, tak aby możliwe stało się lekkie odchylenie w tył. W ten sposób nie jest generowane dodatkowe obciążenie na kręgosłup.

  2. Jeśli fotel został wyposażony w podłokietniki, warto z nich korzystać. Dobrze jest oprzeć na nie łokcie, tak aby spoczywały w naturalny sposób. Ich ciągłe unoszenie może negatywnie odbić się na kondycji mięśni.

  1. Prawidłowa pozycja zależy również od tego, jak głęboko siedzimy na krześle. Pośladki powinny znaleźć się tuż przy oparciu, a nie na końcu krzesła. Chodzi przecież o to, aby przyjąć niewymuszoną postawę, bez napinania mięśni. Wtedy nie męczymy się, nawet wówczas, gdy przed komputerem spędzamy większą część dnia.

  2. Istotne jest ponadto ułożenie stóp. Poważnym błędem jest ich krzyżowanie – bardzo źle wpływa to zwłaszcza na kolana. Żeby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości, należy stopy postawić na podłodze w sposób stabilny.

  3. W sieci pojawia się sporo pytań także na temat ułożenia monitora. Jak wysoko powinien się on znajdować. Na pewno nie może być tak, że spoglądamy na niego z dołu. Ciągłe unoszenie głowy sprawi, że nadmiernie obciążony zostanie kark. Prawidłowe ułożenie monitora jest wtedy, gdy górna część ekranu znajduje się na linii wzroku, lub trochę poniżej. Wszystko to pozwala na przyjęcie naturalnej pozycji, bez dodatkowego napinania mięśni szyi.

Choć zasad prawidłowego siedzenia za biurkiem wydaje się sporo, nie są one wcale tak trudne do spełnienia. Wręcz przeciwnie – już po kilku chwilach staną się one dla nas tak naturalne, że nie będziemy musieli zmuszać się, by siedzieć w sposób odpowiedni. 

Spełnienie kryteriów pozytywnie wpłynie na nasz organizm. Przede wszystkim zniknie permanentny ból oraz dyskomfort spowodowany zbytnio spiętymi mięśniami. Praca stanie się znacznie mniej męcząca. Poprawi się również jakość czasu wolnego. Odpoczynek po pracy wiązać się będzie z prawdziwym relaksem, niezakłócanym przez wspomniany ból. 

Kolekcja Shetland, Meble Wójcik

Dlaczego ważne jest, aby siedzieć prawidłowo przy biurku?

W sieci wiele osób zastanawia się, czy pilnowanie prawidłowej postawy przy biurku rzeczywiście jest tak istotne. Czy wpływ na to ma czysta wygoda czy może coś więcej? Prawidłowa postawa pozwala nam uniknąć wielu problemów, związanych ze wspomnianym wcześniej bólem, napięciem mięśni, dyskomfortem, a nawet zmianami zwyrodnieniowymi. Co ważne, będą miały one wpływ na poziom naszego życia w przyszłości, zwłaszcza na starość. Bagatelizowanie tego problemu przez lata doprowadzi do nieodwracalnych skutków, przez które na emeryturze będziemy zmagali się z dolegliwościami dalece poważniejszymi, niż „zwykły” ból pleców. Warto o tym pamiętać.

Do tego dochodzą istotne zalety prawidłowego korzystania z biurka. Jeśli nie towarzyszy nam ból i ciągłe napięcie, jesteśmy w stanie lepiej skupić się na obowiązkach i dłużej pracować w sposób efektywny. Jakość realizowanych zadań znacząco rośnie, co oczywiście przekłada się na lepsze wyniki.

Nie należy zapominać o samopoczuciu, które także ma ogromne znaczenie. Ciągłe napięcie sprawia, że stajemy się rozkojarzeni i nerwowi. Po prostu męczymy się w pracy, jak również już po jej zakończeniu. Nie jesteśmy w stanie się zrelaksować oraz zregenerować sił przed kolejnym dniem. Wszystko to wiąże się z negatywnymi skutkami nieodpowiednio korzystania z krzesła.

Aranżacja domowego biura z Kolekcją Brolo, Meble Wójcik

Ergonomia pracy przy komputerze

Wiemy już, jak siedzieć przy biurku i czego unikać, by uniknąć wielu negatywnych skutków. Ergonomia pracy w tym przypadku wiąże się jednak też z rodzajem i jakością używanych przez nas sprzętów. Mowa tu głównie o krześle, które powinno spełniać kilka ważnych kryteriów. Mowa tu głównie o:

  • mechanizmach regulacyjnych, które pozwalają dostosować wysokość siedziska, kąt oparcia, a także ułożenie podłokietników,

  • stabilnej podstawie, gwarantującej prawidłowe podparcie,

  • wysokiej jakości materiałach dobrze wpływających na skórę,

  • dobrze dobranych parametrach technicznych, takich jak wymiary krzesła i maksymalny udźwig.

To jednak nie koniec. Niektórzy producenci foteli biurowych wyposażają je w pewne dodatki, które pozytywnie wpływają na komfort siedzenia. Biorąc pod uwagę konieczność utrzymania prawidłowej postawy, najbardziej przydatne wydają się poduszki lub podpórki, które są montowane pod karkiem i odcinkiem lędźwiowym. Jest to rozwiązanie znane głównie z krzeseł gamingowych, choć spotkać je można również w modelach biurowych. Zapewniają one skuteczne podparcie, dają też możliwość przyjęcia prawidłowej, niewymuszonej postawy. Dzięki temu znacznie zmniejsza się wspomniane obciążenie, co oczywiście wpływ na kondycję kręgosłupa.

Do poduszek niektórzy producenci dodają też system masowania wbudowany w oparcie. Generuje on delikatne wibracje, które rozluźniają mięśnie. Przed zakupem takiego krzesła warto jednak sprawdzić, czy korzystanie z masażerów jest dla nas bezpieczne.

Oczywiście ważne jest nie tylko krzesło, ale również biurko. Powinno zostać dobrane pod względem wysokości, tak aby możliwe stało się spełnienie wspomnianych wcześniej kryteriów. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się oczywiście biurka regulowane, które możemy dopasować do własnych potrzeb. 

Jakie są skutki złego siedzenia przy biurku?

Na koniec warto w odpowiedni sposób podsumować zebrane do tej pory informacje i wskazać najpoważniejsze konsekwencje przyjmowania złej postawy przy biurku. Jak się bowiem okazuje, związane są one nie tylko z codziennym komfortem, ale też stanem naszego zdrowia. Z tego właśnie powodu nie należy ich bagatelizować. Co więc nam grozi wówczas, gdy nie przywiążemy wystarczającej wagi do zasad prawidłowego siedzenia?

  • Ból kręgosłupa – warto pamiętać, że pozycja siedząca nie jest dla nas tą naturalną. A gdy jest ona nieprawidłowa, trzeba uznać ją za groźną. Dlaczego? Ponieważ kręgosłup jest wtedy znacznie bardziej obciążany, niż podczas stania i chodzenia. Zła postawa osłabia również mięśnie oraz stawy, które podtrzymują kręgosłup. Wszystko to sprawia, że ból przechodzi w stan permanentny i znacząco utrudnia codzienne życie.

  • Obrzęki nóg – pojawić mogą się ponadto żylaki. Jest to spowodowane gorszym przepływem krwi, spowodowanym tym, że nogi pozostają zbyt długo w spoczynku. Ich złe ułożenie ma negatywny wpływ także na kolana i kości.

  • Zespół cieśni nadgarstka – powstaje nie tylko z powodu wykonywania tych samych ruchów, ale też w sytuacji, gdy nadgarstek jest nadmiernie zgięty.

  • Zmiany zwyrodnieniowe i stany zapalne – dotyczą głównie kręgosłupa, karku oraz szyi.

Do tego należy dodać kilka pomniejszych dolegliwości, które wiążą się z osłabieniem mięśni i stawów czy zakrzepicą kończyn dolnych. Wszystko to wydaje na tyle poważne, że utrzymanie prawidłowej postawy to wręcz nasz obowiązek, jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu.

Fotele komputerowe >