15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak układać książki na półkach. Pomysły na ciekawe aranżacje z książek.

Masz dużo książek w swoim zbiorze i zastanawiasz się jak je ułożyć? Możliwości jest wiele! Książki możesz ułożyć bowiem tradycyjnie - zgodnie z tematyką lub alfabetycznie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco puścić wodze fantazji. Wtedy książki staną się dodatkową ozdobą Twojego pokoju! Poznaj nasze sposoby na ciekawe aranżacje z książek!

Udostępnij:
Jak układać książki na półkach. Pomysły na ciekawe aranżacje z książek.

Tradycyjne układanie książek - alfabetycznie i nie tylko!

Kiedy myślimy o porządkowaniu książek jako pierwsze na myśl przychodzi nam ułożenie ich zgodne z autorami oraz seriami. Grupując w ten sposób książki, w łatwy sposób możemy odnaleźć interesującą nas lekturę w grupie pozycji danego autora. Jeśli dodatkowo chcemy ułatwić wyszukiwanie, autorów możemy ułożyć alfabetycznie. W ten sposób łatwo odnajdziemy książkę, której w danym momencie szukamy. To jednak nie jedyne tradycyjne ułożenie książek, które możemy wykorzystać.

Kolekcja Fribo

Kolekcja Fribo

Układanie książek zgodnie z gatunkami

Nie przywiązujesz się do autorów, a raczej do gatunku książek? Posegreguj swój księgozbiór zgodnie z rodzajem treści. Osobno zgromadź książki fantasy, osobno romanse, a osobno literaturę faktu. Tym sposobem z łatwością polecisz książki znajomym, którzy szukają konkretnych treści.

Układanie książek zgodnie z serią

Jeśli książki należą do serii, możesz ułożyć je zgodnie z nią w kolejności chronologicznej. To często stosowane rozwiązanie zwłaszcza dla książek, których grzbiety tworzą graficzny wzór. Jeśli posiadamy wszystkie książki z danej serii, ułożone po kolei grzbiety bardzo często przedstawiają zdjęcie lub obrazek nawiązujący do treści książek. Podczas układania musimy zastanowić się jednak, czy grafika pasuje do naszej aranżacji pokoju.

Jak ciekawie zaaranżować regał na książki?

Jeśli tradycyjne układanie książek nas znudziło, możemy puścić wodze fantazji i wybrać zupełnie inny klucz według którego posegregujmy książki. W ten sposób książki staną się dodatkowym designerskim elementem wnętrza, który dodatkowo wizualnie je wzbogaci. 

Układanie książek kolorami

Ułożenie książek kolorami to intensywne rozwiązanie, które będzie dobrze pasować do minimalistycznych wnętrz. Grupując lektury kolorami nie zważamy na ich treści, a okładkę i jej dokładny odcień. Wykorzystując to rozwiązanie, najlepiej początkowo podzielić książki względem podstawowych barw, a następnie ułożyć je względem nasycenia kolorem. Dzięki temu książki będą stopniowo przechodzić od najmniej intensywnego odcienia, do tego najbardziej intensywnego. Innym sposobem jest podzielenie książki na podgrupy, które będą tworzyć wielokolorową tęczę. Na każdej półce może znaleźć się jedna tęcza ułożona z książek.

Dla najlepszego efektu, podczas tego typu segregacji, sprawdzi się biały regał, który będzie stanowił doskonałą bazę do zabawy kolorem. Ten podział wymaga nieco pracy, ale możemy zagwarantować, że książki ułożone kolorami na pewno przykują uwagę gości! 

Układanie książek według wielkości

Dla osób, które cenią sobie porządek, dobrym sposobem będzie układanie książek zgodnie z ich wielkością. W takim przypadku dzielimy książki według ich wysokości i układamy od największej do najmniejszej. Przy krawędzi regału ustawiamy największe książki, która będzie stanowić dla nich dodatkową podporę. Na brzegu mebla będą stały najniższe książki.

Wykorzystaj poziome ułożenie książek!

Kto powiedział, że książki muszą być ułożone pionowo? Aranżacja nabierze ciekawego charakteru, jeśli książki ułożymy poziomo - jedne na drugich. Ułożenie możemy też łączyć i część książek ułożyć pionowo, a część poziomo. Książki mogą też zostać ułożone jedne na drugich! To rozwiązanie pozwoli nam wykorzystać w pełni przestrzeń dostępną na półce i stworzyć z książek geometryczną układankę.

Półki Willo-Duro

Półki Willo-Duro

Świąteczna choinka z książek

To ciekawe rozwiązanie może przydać się w okolicach grudnia. Mowa o świątecznej choince stworzonej z książek! To ułożenie sprawdzi się dla osób, które nie gustują w żywych oraz sztucznych choinkach, a które chciałyby mieć świąteczną dekorację w swoim domu.

Aby stworzyć świąteczną choinkę z książek, układamy książki płasko na podłodze, na kształt okręgu, krótszymi brzegami do jego wnętrza. Każdy z kolejnych okręgów powinien być mniejszy, by finalnie stworzyć spiczasty kształt drzewka. W zależności od tego jak dużą choinkę chcemy stworzyć, decydujemy o wielkości pierwszego poziomu stanowiącego podstawę konstrukcji. Na nasze książkowe drzewko zakładamy lampki i nasza wyjątkowa choinka jest gotowa! Każdy miłośnik książek będzie nią zachwycony.

Ciekawa półka na książki

O ciekawe wyeksponowanie książek może zadbać również sam mebel - półka lub ciekawy regał. Półki w kształcie drzewa czy o innym ciekawym kształcie, te wielopoziomowe lub niewidzialne! Rozwiązań, które podkręcą aranżację naszego wnętrza jest naprawdę wiele! Zastanawiasz się jak zrobić półki na książki? W naszym artykule przedstawiliśmy inspiracje na półki z drewnianych skrzynek, starej drabiny czy wspomniane wcześniej niewidzialne półki!

Stworzenie ciekawej aranżacji z książek wcale nie jest trudne! Jeśli więc kochasz czytać i posiadasz duży księgozbiór, masz wiele interesujących możliwości! Niezależnie czy układasz książki na półce czy regale, regale schodkowym, a może nawet na podłodze - ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Szukasz nowego regału na swoje książki, by w pełni wykorzystać ich możliwości? Sprawdź naszą szeroką ofertę regałów we wszystkich stylach!

Nasze regały >