15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Narożnik prawy czy lewy? Jak je rozróżnić i który wybrać do swojego salonu?

Narożnik to podstawa strefy wypoczynkowej w większości domów. Jak sama nazwa wskazuje, jego ustawienie jest narożne, a więc dostosowując się do wnętrza, przyjmuje kształt litery L lub jej lustrzanego odbicia. Stąd, oprócz koloru, materiału obicia, czy dodatkowych funkcji, przy zakupie tego mebla mamy do dyspozycji różne ustawienie siedziska względem tzw. szezlongu (krótkiego boku). To nieco komplikuje wybór najlepszego modelu – kolor i materiał dobierzemy względem indywidualnych wymagań, a dobór na podstawie wersji prawa czy lewa zależy od wielu innych czynników. Czy strona narożnika ma znaczenie? Jak sprawdzić, czy narożnik jest prawy lub lewy? Jak dopasować stronę narożnika do wnętrza? Podpowiadamy!

Udostępnij:
Narożnik prawy czy lewy? Jak je rozróżnić i który wybrać do swojego salonu?

Narożnik prawy czy lewy – jak to sprawdzić?

Kupując narożnik w Internecie, większość mebli tego typu jest już podpisana słowem „prawy” i „lewy”. Jednak przecież nigdy nie wiadomo, kiedy przypadnie nam do gustu piękny model bez dokładnego opisu. Ponadto często zdarza się, że jeden producent określi mebel jako prawy, w innych firmach będzie to z kolei model lewy. Właśnie dlatego umiejętność samodzielnego rozróżnienia narożnika prawego od lewego jest po prostu bardzo przydatna. Jak sprawdzić stronę mebla?

Chcąc odróżnić wersje narożnika, ważne jest zrozumienie budowy tego mebla. Tutaj głównym wyznacznikiem jest długość siedziska. Część dłuższa to baza – część krótsza (szezlong) to bok, według którego nadaje się określenie „prawy” lub „lewy”.

Który narożnik jest prawy, a jaki lewy? Przede wszystkim mebel musi znajdować się na wprost nas – również na zdjęciu. Następnie sprawdzamy, po której stronie znajduje się krótsze siedzisko. Jeśli po prawej stronie będzie to wersja prawostronna. Z kolei krótsze siedzisko umiejscowione po lewej stronie będzie oznaczać, że mebel jest lewostronny.

Są jeszcze inne metody sprawdzania, czy narożnik jest prawy lub lewy. Można skojarzyć je z literą L. Jeśli pokrywa się ona z narożnikiem, będzie to wersja lewa. Lustrzane odbicie litery L (często też określenie litery P) odpowiada modelowi prawostronnemu. Nazwy narożnika nie są więc tak przypadkowe – L, czyli lewy, a P, czyli prawy.

Często spotykaną wersją jest także mebel w kształcie litery U. Tutaj zasada z krótszym bokiem też się sprawdza. Opcją dla wymagających będzie z kolei narożnik modułowy. Jest złożony z poszczególnych modułów, czyli części mebla, które można łączyć w różny sposób. To rozwiązanie idealne do osób poszukujących praktycznych pomysłów – posiadając narożnik modułowy wszelkie zmiany w aranżacji i jego ustawienia nie powinny stanowić żadnego problemu. W tym przypadku krótszy bok może być zamontowany zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Taki narożnik możemy też dodatkowo powiększyć i rozbudować według potrzeb.

Dużym ułatwieniem jest widok narożnika na rysunku. Obraz mebla od góry jasno wskazuje strony. Krótszy bok z lewej – narożnik lewostronny, krótszy bok z prawej – narożnik prawostronny.

Narożnik Sim, Sweetsit

Dlaczego wybór rodzaju narożnika jest tak ważny?

Nieprzemyślany zakup narożnika może nam sprawić nie lada problem. Co w sytuacji, jeśli nasz salon ma po lewej stronie okna z wyjściem balkonowym, a zdecydujemy się na narożnik lewy, którego jeden z boków będzie uniemożliwiał swobodne otwarcie drzwi balkonowych? Jeśli nasz wybór narożnika prawego lub lewego nie będzie ani odzwierciedlał rozkładu wnętrza, ani brał pod uwagę naszych indywidualnych potrzeb, zakup z pewnością nie będzie udany. Wyniknąć może z tego wiele problemów, nie tylko związanych z oknem.

Czasami okazuje się, że kupiony narożnik jest za duży, przeszkadza w otwieraniu innych mebli, uniemożliwia dojście do gniazda elektrycznego, czy wysokie oparcie nie jest dopasowane do niskiego, skośnego sufitu. Najbardziej uciążliwe będzie z kolei ustawienie narożnika w sposób komplikujący swobodną komunikację w salonie. Odpowiednia ilość wolnej przestrzeń przed meblem jest przecież niezbędna w codziennym użytkowaniu pokoju dziennego. Wszelkie trudności związane z przemieszczaniem się, czy ustawieniem mebli z pewnością niekorzystnie wpłyną na komfort wypoczynku w salonie, który nierzadko pełni również funkcję sypialni. Trzeba więc dobrze zastanowić się, który narożnik – prawy, czy lewy, będzie odpowiedni do naszego pokoju (chyba że kupimy model uniwersalny). Lepiej poświęcić większą uwagę narożnikowi podczas wyboru wersji i oszczędzić sobie wielu problemów.

Narożnik prawy i lewy - ustawienie ma znaczenie

Określenie który narożnik – prawy, czy lewy, pasuje do naszego wnętrza, musi nastąpić jeszcze przed poszukiwaniami odpowiedniego modelu w sklepie. Jak właściwie dopasować model do salonu?

Bardzo ważny jest rozkład pokoju – ustawienie mebli, wymiary pomieszczenia. Narożnik nie może nachodzić na inne meble, ma mieścić się w obrębie okien. Dopasowując mebel do szerokości pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę również kilka centymetrów zapasu, ponieważ później może się okazać, że przez listwę przypodłogową nie zmieści się on w zakładanym miejscu lub jego ustawienie całkowicie uniemożliwi dostęp do gniazdka elektrycznego.

Aby dobrze określić, czy potrzebna nam jest wersja prawa, czy lewa narożnika, najlepiej stanąć na środku pokoju, na wprost miejsca na mebel. Należy wtedy przeanalizować, czy krótszy bok nie będzie zawadzał i zapewni dobrą komunikację z resztą wolnej przestrzeni. Dobrze jest sprawdzić, czy oparcie nie jest za wysokie (w przypadku skośnego sufitu) lub czy nie nachodzi na parapety. Jeśli w otomanie jest pojemnik, trzeba sprawdzić, czy jest możliwe jego swobodne otwarcie, a funkcja spania rozkładana bez większych przeszkód.

Najwygodniejsze ustawienie narożnika to często kąt tuż przy strefie okiennej. Dłuższy bok mebla znajduje się wtedy przy ścianie, a krótszy pod oknami. Nie jest to jednak jedyna opcja. Jeden z boków, szczególnie w przypadku otwartego rozkładu wnętrza, można wykorzystać jako oddzielenie strefy salonu od reszty pomieszczeń – wtedy narożnik nie przylega całkowicie do ściany.

W przypadku większego salonu wybór strony narożnika jest nieco łatwiejszy. Jeśli zachowana zostanie odpowiednia przestrzeń do swobodnej komunikacji, mebel może śmiało stanąć na środku pokoju lub po prostu w pewnym odstępie od ścian. Z kolei, jeśli salon jest mały, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko czy model ma być prawo, czy lewostronny, ale też jego kompaktowy rozmiar, czy specyficzne cechy. Można do nich zaliczyć wąskie oparcie, czy brak podłokietników, które sprawią, że łatwiej będzie zaoszczędzić miejsce.

Jeśli ciężko wyobrazić sobie, gdzie dokładnie będzie stał narożnik, wystarczy rozrysować plan pokoju na kartce, uwzględniając pozostałe meble i wymiary. Modyfikując rysunek (zmieniając układ mebli, model narożnika – prawy, lewy, w kształcie litery U), jest łatwiej sprawdzić, które ustawienie jest optymalne i dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Aranżacja salonu z narożnikiem Vetino

1 482,- zł
2 523,- zł

Narożnik prawy, lewy, a może uniwersalny?

Jeśli wybór narożnika prawostronnego lub lewostronnego sprawia duże problemy, lub po prostu nie jesteśmy do końca zdecydowani, jak zaaranżować wnętrze, wówczas dobrą alternatywą jest model uniwersalny. Czym się charakteryzuje? Jak wygląda narożnik uniwersalny?

  • Narożnik uniwersalny składa się z przynajmniej dwóch części, które można połączyć w różny sposób. Krótszy bok jest możliwy do przymocowania z prawej lub lewej strony.

  • Możliwość montażu krótszego boku według własnych potrzeb, daje ogromną swobodę w tworzeniu aranżacji już nawet po zakupie i dostarczeniu do nas mebla.

  • Zdarza się, że potrzebujemy narożnika prawego, a przez pomyłkę kupimy narożnik lewy. Wybór modelu uniwersalnego sprawi, że unikniemy takiej pomyłki.

  • Możliwość modyfikacji krótszej strony narożnika sprawia, że we własnym domu testujemy różne rozwiązania, które lepiej spełnią określone potrzeby domowników.

Wybór strony narożnika wydaje się mało problematyczną kwestią. W rzeczywistości jednak trzeba dobrze zastanowić się przed ostatecznym wyborem modelu, ponieważ zależy od niego wiele rzeczy. Przede wszystkim komfort wypoczynku, a przecież narożnik kupujemy właśnie dlatego, żeby zyskać wygodne miejsce relaksu. Jeśli nie będzie ono spełniało swojej funkcji, zmarnujemy sporo czasu i pieniędzy. Narożnik prawostronny, lewostronny, uniwersalny – najważniejsze, by spełniał potrzeby w naszym wyjątkowym wnętrzu.

Więcej porad dotyczących wyboru narożnika (poza określeniem wersji prawostronnej lub lewostronnej) znajdziesz w artykule - Jak wybrać narożnik?

Zobacz nasze narożniki >