Menu
11 324 mebli od 55 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Zamiana metrów kwadratowych na metry sześcienne - prosty sposób

Przeliczanie metrów sześciennych może być bardzo pomocne w trakcie remontu. Jak je obliczyć, by się nie pomylić? Prosty sposób znajdziesz w naszej poradzie!

Udostępnij:
Zamiana metrów kwadratowych na metry sześcienne - prosty sposób

Czym jest metr kwadratowy?

Definicja metra nie jest nikomu z nas obca. Metr to podstawowa jednostka miary długości i odległości, wynosząca 100 cm. Ale czym jest metr kwadratowy? Jest to jednostka pola powierzchni, zapisywana w postaci m². Innymi słowy, metr kwadratowy to pole kwadratu o boku mierzącym 1 m. 

Jak obliczyć metry kwadratowe?

Metry kwadratowe służą do mierzenia powierzchni, na przykład mieszkania. Są pomocne w sytuacji, gdy chcemy położyć w prostokątnym pokoju na podłodze np. wykładzinę. W takiej sytuacji należy obliczyć powierzchnię podłogi w pokoju, mnożąc długości prostopadłych do siebie ścian, aby uzyskać wynik w metrach kwadratowych. Na przykład do pokoju o wymiarach 3 m x 5 m będzie potrzebne 18 m² wykładziny, ponieważ 3 pomnożone przez 5 daje wynik 18. 

Kolekcja Lucas, Szynaka Meble

Czym jest metr sześcienny?

Aby obliczyć objętość bryły, należy skorzystać z metrów sześciennych, które służą do mierzenia objętości. Jak sama nazwa wskazuje, metr sześcienny to inaczej objętość sześcianu o krawędzi długości jednego metra. Oznaczenie metra sześciennego zapisujemy w następujący sposób: m³.

Zamiana metrów kwadratowych na sześcienne

Z pomocą metrów sześciennych możemy na przykład obliczyć ile wody należy wlać do basenu, by wypełnić go po brzegi. Do obliczenia objętości prostokątnego basenu będziemy potrzebować pole powierzchni jego dna oraz wysokość prostopadłego do niej boku, czyli głębokość. Przyjmijmy, że basen ma 1,2 m głębokości, natomiast jego podstawę (dno basenu) stanowi prostokąt o wymiarach 2 m x 4 m. Powierzchnia dna wynosi zatem 8 m². By określić objętość basenu, należy pomnożyć powierzchnię dna oraz wysokość ścian basenu (głębokość). Wykonujemy następujące obliczenia:  8 m² x 1,2 m = 9,6  m³. Objętość basenu wynosi zatem 9,6 metrów sześciennych.

Metry sześcienne oblicza się również w czasie remontu mieszkania, na przykład w przypadku, gdy mamy zamiar położyć nowy parkiet. Przyjmijmy, że powierzchnia pokoju wynosi 18 m², a grubość deski wynosi 3 cm (czyli 0,03 m). Ile to m³? By obliczyć objętość desek potrzebnych do pokrycia całej podłogi, należy pomnożyć pole powierzchni podłogi razy wysokość (grubość) deski, a zatem: 18 m² x 0,03 m = 0,54 m³. Z obliczeń wynika, że do pokrycia podłogi o powierzchni 18 m² potrzebne będzie 0,54 m³ desek. 

1 324,- zł
1 471,- zł
1 356,- zł
1 506,- zł

Jak widać, przelicznik metrów kwadratowych na sześcienne przydaje się w codziennym życiu, m.in. w czasie remontu mieszkania. Sposób obliczania metrów sześciennych jest prosty, a jednocześnie bardzo pomocny.

Zobacz meble do salonu >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.