15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić półkę na ścianę? Przedstawiamy proste sposoby!

Półki na ścianie stanowią praktyczne uzupełnienie aranżacji, a w przypadku małych pomieszczeń pełnią ważną rolę dodatkowego miejsca do przechowywania różnych przedmiotów. Półki na książki, tak jak inne elementy wyposażenia wnętrz, można oczywiście kupić, lecz są one możliwe do wykonania samodzielnie w domu przy pomocy kilku narzędzi. W tym artykule podpowiemy jak zrobić półkę na ścianę.

Udostępnij:
Jak zrobić półkę na ścianę? Przedstawiamy proste sposoby!

Jak zrobić półkę samemu? Zacznij od projektu

Zanim przystąpimy do tworzenia naszej półki powinniśmy sporządzić jej projekt i  zastanowić się nad jej kształtem, rozmiarem oraz przeznaczeniem. Półka na książki lub inne ciężkie przedmioty powinna cechować się wysokim maksymalnym obciążeniem oraz posiadać dodatkowe zabezpieczenia np. w postaci kątowników. Półkę można zawiesić na hakach, na taśmach albo przytwierdzić ją do ściany za pomocą wkrętów. Półka wykonana domowym sposobem może składać się z jednej deski lub dwóch części (tzw. półka z plecami), a także z trzech (półka z ogranicznikiem) i więcej elementów (lub dwoma ogranicznikami po bokach). Uniwersalne rozwiązanie będzie stanowiła klasyczna pozioma półka, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by wykonać półkę w kształcie schodków lub domku. Ostatnia opcja spodoba się przede wszystkim najmłodszym i będzie to idealna półka do pokoju dziecięcego

Kolekcja Brun, Forte

Półka na ścianę - potrzebne narzędzia i materiały

Z czego zrobić półkę na ścianę? Półkę polecamy stworzyć z drewna - przydatne mogą okazać się elementy z europalet. Do wykonania półki z deski pomocne mogą być następujące narzędzia i elementy:

 • kątowniki

 • wkręty do drewna

 • śruby

 • wyrzynarka

 • klej do drewna

 • szlifierka

 • wkrętarko-wiertarka

 • młotek

 • poziomica

 • miarka

 • papier ścierny lub szlifierka

 • farba akrylowa

 • brzeszczoty

 • ewentualnie impregnat do drewna

Jak zrobić półkę na ścianę? Instrukcja krok po kroku

Kiedy mamy już przygotowane wszystkie elementy oraz narzędzia, możemy przystąpić do działania. W pierwszej kolejności za pomocą wyrzynarki należy przyciąć naszą deskę do rozmiaru oraz kształtu, który nam odpowiada. Następnie za pomocą szlifierki lub papieru ściernego należy pozbyć się nierówności i wystających ostrych elementów, takich jak drzazgi. Jeśli nasza półka na ścianę ma składać się z więcej niż jednego elementu, połączmy je ze sobą za pomocą kleju do drewna. Gotową półkę na książki możemy pomalować na wybrany przez nas kolor przy pomocy farby akrylowej. Wieszając półkę na ścianie polecamy wspomóc się poziomicą, by uniknąć nierówności. Do naszej półki możemy przykręcić haczyki, które zawiesimy na gwoździach wbitych w ścianę.  Inne rozwiązanie stanowi półka mocowana na wkrętach. W takim przypadku należy wywiercić w ścianie otwór, w które następnie zostaną wsunięte wkręty przymocowane do półki. Dodatkowe podparcie, szczególnie dla półki na książki lub przeznaczonej pod ciężkie elementy, mogą stanowić kątowniki przytwierdzone do ściany zaraz pod deską. 

Półka na taśmach 

Jeśli chcemy, by nasza półka na ścianę była podwieszona, powinniśmy zgiąć na pół dwie taśmy i połączyć ich końce tak, stworzyć z nich dwa tzw. koluszka. Jeden koniec każdej z taśm powinniśmy złożyć w taki sposób, by  jego część (około 4 cm) po zgięciu nachodziła na drugi. W ten sposób powstaną 3 warstwy materiału. Końce taśm przytwierdzamy do ściany w odpowiedniej odległości od siebie i na jednakowej wysokości za pomocą kołków. Następnie w otworzone koluszka wkładamy deskę i układamy ją poziomo przy pomocy poziomicy. 

Kolekcja Dark, Meble Piaski

Półka z drewnianej skrzynki - ciekawy pomysł na półkę DIY

Do stworzenia półek domowym sposobem można wykorzystać drewniane skrzynki. To prosty sposób, dzięki któremu zyskamy podwójną półkę “z plecami”. By to zrobić wystarczy odwrócić skrzynkę dnem do ściany a następnie zamontować na nim haczyki, na których zawiśnie półka. Skrzynki można oczywiście pomalować na dowolny kolor, jednak te wykonane z naturalnego drewna nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru! Takie półki będą dobrze pasować do stylu boho i retro.

 

Jak widzicie, zrobienie półki na ścianę samemu w domu wcale nie musi być trudne! Dzięki wymienionym narzędziom jesteśmy w stanie stworzyć swój własny, niepowtarzalny mebel. Oprócz zadowolenia z efektu końcowego, cały proces jej tworzenia może stanowić świetną zabawę! A może tworzenie mebli samodzielnie bardzo Wam się spodobało? Zobaczcie też jak zrobić ławkę z palet!

Zobacz nasze półki >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.