17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zmienić stronę narożnika? Narożniki modułowe i uniwersalne

Narożnik to podstawa strefy wypoczynkowej w wielu domach. Zanim jednak kupimy mebel, musimy określić, która strona będzie odpowiednia do naszego wnętrza. Może się bowiem później okazać, że wymiary nie pasują do pomieszczenia. Jeśli model narożnika okaże się niemożliwy do modyfikacji pod względem strony, pojawia się problem. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie narożniki można zmieniać oraz jak to robić. Ta wiedza ułatwi nam wybór mebla idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Trzeba wiedzieć, w jaki narożnik zainwestować, jeśli planujemy częste odświeżanie wnętrza lub po prostu wolimy mieć produkt, który w razie można zmienić w dowolnym momencie. Wtedy zakup z pewnością będzie udany. Kiedy można zmienić stronę narożnika? Jak wygląda ta zmiana?

Udostępnij:
Jak zmienić stronę narożnika? Narożniki modułowe i uniwersalne

W jakich narożnikach nie można zmienić strony?

Narożniki występują w kilku rodzajach. Są modele prawostronne, lewostronne i uniwersalne. Dwa pierwsze rodzaje narożników nieprzypadkowo mają taką nazwę. Szezlong, czyli krótsza części mebla jest przymocowana dokładnie po prawej lub lewej stronie. Montaż tych elementów jest możliwy za pomocą specjalnych okuć tapicerskich. Może to być złącze otworowe (zaczep) lub szyna tapicerska (do wsuwania). Takie okucia mocowane są poprzez odpowiednie otwory i śruby.

Jeśli narożnik jest prawy, w fabryce zostaną mu przymocowane okucia do szezlongu po prawej stronie. Po lewej będzie mocowanie części z podłokietnikiem. W takim narożniku szezlong posiada więc okucia tylko po jednej stronie, dlatego nie ma możliwości, aby zamontować go inaczej i zrobić z prawego mebel w wersji lewostronnej. Oparcie również nie dostosuje się do zmiany strony, ponieważ szezlong zwykle jest już na stałe wykończoną podłokietnikiem.

Brak możliwości modyfikacji narożnika sprawia, że jego wybór musi być naprawdę przemyślany. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, trzeba się upewnić co do jego wymiarów i rozkładu względem pomieszczenia, w jakim ma się pojawić. Świadomy wybór strony narożnika uchroni nas przed błędem, jeśli jednak wolimy mieć swobodę w zmianie wyglądu mebla, trzeba wybrać model, który rzeczywiście ma taką możliwość.

Narożnik Elis, SITS

Narożniki, w których można zmienić stronę

Narożnik prawy i lewy, w których szezlong (krótki bok) jest fabrycznie przystosowany do montażu z jednej strony, nie jest dobrym wyborem, jeśli szukamy mebla, który chcemy w dowolnej chwili zmodyfikować. Jeśli zależy nam na takiej właściwości mamy do wyboru dwie opcje. Jest to narożnik uniwersalny lub narożnik modułowy. Czym charakteryzują się takie meble? Dlaczego warto je wybrać?

  1. Narożniki uniwersalne – to funkcjonalne rozwiązanie, w którym szezlong (krótsza część narożnika) może być zamontowany po prawej lub lewej stronie. To, na jaką formę się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszych potrzeb, czy specyfiki wnętrza. W razie potrzeby odpinamy szezlong od dłuższej części mebla i przymocowujemy go z drugiej strony. Narożnik uniwersalny jest dobrym wyborem, jeśli lubimy często zmieniać wystrój wnętrz lub po prostu nie jesteśmy pewni, który układ sprawdzi się w naszym domu.

  1. Narożniki modułowe – najdroższa, jednak bardzo opłacalna inwestycja w jakość i dopasowanie do potrzeb. Są to narożniki złożone, jak sama nazwa wskazuje, z modułów, które można łączyć w dowolny sposób. Mebel może składać się z różnych części – sofy i szezlongu, sofy i dwóch szezlongów, dwóch sof oraz dodatkowych części narożnych. Elementy są możliwe do przymocowania z dowolnej strony. Wybór modułów i ich rodzaje zależą od oferty konkretnego producenta. W takim przypadku niejako sami projektujemy mebel, dlatego ostateczny efekt powinien spełnić nasze oczekiwania w stu procentach.

Są jednak sytuacje, kiedy narożnik z określoną stroną, prawą lub lewą, oraz wersja uniwersalna czy modułowa nie spełnia naszych wymagań. Wtedy alternatywą może być połączenie sofy i pufy. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Całość prezentuje się tak samo, jak narożnik, jednak krótka część, czyli podnóżek, może być dowolnie przestawiana według naszych potrzeb. Nie wymaga to siły ani przesuwania mebla, dlatego osobom, które chcą mieć łatwy w modyfikacji, „mobilny” mebel, można śmiało polecić zestaw sofy i pufy.

Jak zmienić stronę w narożniku?

Jeśli chodzi o narożniki, nie ma jednego systemu, który pokazywałby, jak zmienić układ narożnika. W zależności od producenta czy modelu mebla wymiana strony jest możliwa za pomocą konkretnych akcesoriów. Najczęściej są to tzw. zaczepy lub szyny tapicerskie. W zależności od strony, jaką wybierzemy względem mebla, należy odpowiednio przymocować zaczepy lub szyny, aby ostatecznie połączyć ze sobą dłuższy i krótszy bok narożnika. Jeśli chcemy zmienić stronę, należy metalowe okucia zamontować z drugiej strony mebla, a następnie je ze sobą połączyć. Dokładne szczegóły co do modyfikacji układu narożnika znajdują się w jego instrukcji montażu.

Zobacz narożniki >