15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak udekorować komodę w salonie? Pomysły i inspiracje

Komoda to praktyczny mebel, który oprócz oczywistej funkcji przechowywania, z powodzeniem może pełnić rolę również dekoracyjną, a nawet stać się centralnym punktem aranżacji salonu. Komodę możemy wyeksponować za pomocą różnych dodatków. Jak ozdobić komodę? Stworzenie spójnej aranżacji na komodzie wcale nie jest trudne!

Udostępnij:
Jak udekorować komodę w salonie? Pomysły i inspiracje

Co postawić na komodzie?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami minimalizmu, czy wręcz przeciwnie - lubimy przepych, do ozdobienia komody w salonie możemy wykorzystać dekoracje różnych rozmiarów, o zróżnicowanych strukturach i kształtach. Czasami nieoczywiste połączenia tworzą niesamowity efekt końcowy! Co więc położyć na komodzie, by stylowo ją udekorować?

Obrazy

Do jednej z najczęściej wykorzystywanych dekoracji komody zaliczamy różnego typu obrazy. Można je postawić na komodzie, lub być zawiesić kilka centymetrów nad nią. Decydując się na jeden większy obraz, który chcemy wyeksponować, lepiej zrezygnować z dużej ilości pozostałych dodatków. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie na komodzie zaledwie kilku elementów, np. wazonu i książek. Do wyeksponowania obrazów mogą posłużyć wyraziste ramy. Ma to zastosowanie w przypadku, gdy zarówno obraz jak i ściana za komodą są podobnego koloru. Obraz może z powodzeniem pełnić również rolę tła dla pozostałych ozdób, szczególnie wtedy, gdy jest jednolity. Alternatywę dla obrazów mogą stanowić zdjęcia. Te z kolei można np. powiesić nad komodą w różnych ramkach.

Komoda Alva, Meble Laski

Lustro

Dobrym pomysłem na udekorowanie komody jest lustro. Tak jak w przypadku obrazu, może ono stać na komodzie lub być zawieszone nad nią. Często spotykanym rozwiązaniem jest lustro w kształcie koła. Ten trik dekoracyjny jest stosowany w przypadku, gdy zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia. Z tego powodu jest to dobry pomysł szczególnie w przypadku małych wnętrz. Jeśli zdecydujemy się na lustro, powinniśmy zrezygnować z dużej ilości pozostałych dekoracji - lustro, za pomocą odbicia, może stworzyć iluzję większej ilości dodatków, co może skutkować wrażeniem nieestetycznego zagracenia komody, a tego efektu chcemy uniknąć! 

Aranżacja salonu z kredensem Hardy

Książki

Książki to uniwersalna i zawsze udana dekoracja. W przypadku książek pole do popisu jest naprawdę szerokie, ponieważ występują one w różnych rozmiarach i kolorach a ich okładki często posiadają ciekawe struktury. Efekt końcowy dekoracji komody z wykorzystaniem książek w dużej mierze zależy od ich ułożenia. Okładki w podobnym kolorze o równej wysokości, ułożone równo obok siebie - sprawdzą się w aranżacjach minimalistycznych, natomiast kolorowe, poukładane “niedbale” stworzą artystyczny nieład charakterystyczny dla stylu eklektycznego i retro. Książki mogą pełnić rolę podstawy dla innych dekoracji, takich jak figurki czy wazony. 

Komoda Frida

Figurki i pamiątki

Figurki mogą stanowić świetne uzupełnienie aranżacji komody. Często posiadamy różne pamiątki, które warto wyeksponować, niekoniecznie w formie figurek. Mogą to być również fotografie lub szkatułki. Czasami jeden mały element może nadać komodzie zupełnie nowego charakteru, a cenna pamiątka rodzinna może stać się centrum całej dekoracji.

Komoda Feelings Fronty

Świece 

Świece nadają pomieszczeniu przytulnego, domowego klimatu. Komoda w salonie stanowi świetne miejsce na ich umieszczenie. Mniejsze i większe, wyższe i niższe - wielkością, kolorami i rodzajem świeczek możemy śmiało się bawić. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu komody przed gorącym woskiem, by uniknąć plam i odbarwień. Świece można umieścić na tacy dekoracyjnej lub w stabilnym świeczniku. 

Wazony

Wazony, obok obrazów, stanowią jedne z najczęściej wykorzystywanych wariantów dekoracyjnych komody. Najbardziej uniwersalnym typem wazonu, który pasuje do każdego stylu, jest ten wykonany ze szkła. Bardziej wyrazistą formą dekoracji będzie konfiguracja kilku, np. trzech wazonów o różnych rozmiarach i kształtach. Wazony w jednolitych kolorach sprawdzą się w aranżacjach skandynawskich i minimalistycznych. By uniknąć monotonii, polecamy łączyć ze sobą różnych struktur. Wazon ceramiczny obok szklanego? Dlaczego nie! Dzięki temu komoda w salonie nabierze niepowtarzalnego charakteru. Wazony mogą prezentować się świetnie również jako samodzielne dekoracyjne bryły. Zawsze jednak możemy wzbogacić aranżację, umieszczając w nich kwiaty.

Komoda Bruno, Meble Wójcik

Dekoracje na komodę - kwiaty

Jakie kwiaty do salonu wybrać? Rośliny należy dobrać zgodnie ze stylem przewodnim dekoracji. W przypadku stylu glamour doskonale będą prezentować się białe bukiety, natomiast w stylu boho dobrym wyborem będą kłosy zboża. Kwiaty stanowią praktyczną ozdobę komody, ponieważ pozwalają uniknąć monotonii - można je wymieniać co kilka dni. Niezależnie od tego, na jakie kwiaty się zdecydujemy, z pewnością nadadzą one komodzie domowego charakteru i ocieplą aranżację. Stylowe uzupełnienie aranżacji komody może pełnić duży liściasty kwiat, umieszczony w doniczce tuż obok mebla. 

Jaka lampa pasuje do komody?

Komodę może udekorować także lampa, zarówno podłogowa jak i stojąca na komodzie. Na rynku dostępne jest wiele designerskich modeli, które z powodzeniem mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Lampa przy komodzie to praktyczne rozwiązanie w szczególności, gdy obok mebla umieszczona jest sofa lub fotel. W ten sposób powstaje przytulne miejsce do czytania książki. Taki osobny punkt świetlny pozwoli dodatkowo wzbogacić oświetlenie i doświetlić pomieszczenie według własnych potrzeb.

Sezonowe dekoracje na komodę 

Modyfikacja dekoracji na komodzie w zależności od pory roku lub okresów świątecznych sprawia, że mebel za każdym razem nabiera zupełnie nowego charakteru. Jeśli lubimy odświeżać dekorację komody, wiosną oraz latem warto postawić na żywe kwiaty, kolor żółty i odcienie zieleni. W okresie jesiennym królują przytulne brązy i suszone kwiaty, natomiast w zimie czerwone i złote dekoracje bożonarodzeniowe. Na komodzie możemy umieścić świąteczny stroik, figurki elfów czy miniaturową choinkę.

Sposobów na ozdobienie komody jest wiele. Mebel może stanowić świetne miejsce w salonie do wyeksponowania dekoracji oraz rodzinnych pamiątek. Pięknie udekorowana komoda stanie się wizytówką salonu!

Zobacz nasze komody >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.