15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak uszyć pokrowiec na narożnik? Prosty poradnik

Narożnik to mebel, który zwykle jest najmocniej wyeksploatowany w naszych domach. Jego konstrukcja, jak i w szczególności tapicerka jest wystawiona na wiele prób, których wynikiem są najczęściej przetarcia i zabrudzenia. Zdarza się również i tak, że kolor mebla nie pasuje do nowo urządzonego czy odświeżonego wnętrza. Jednak zanim zaczniemy szukać nowego modelu, warto rozważyć wykorzystanie pokrowca i to wykonanego samodzielnie. Nie jest to trudne zadanie – wystarczą odpowiednie narzędzia, aby całkowicie i przy tym w tani sposób, odmienić wygląd narożnika!

Udostępnij:
Jak uszyć pokrowiec na narożnik? Prosty poradnik

Dlaczego warto uszyć pokrowiec na narożnik?

Pokrowiec na narożnik nie jest często wykorzystywanym dodatkiem w naszych domach, jednak jego popularność stale wzrasta. A to wynika z szeregu zalet, które ta dodatkowa tkanina posiada. Dlaczego warto wykorzystać pokrowiec na narożnik? Dlaczego jest on tak praktyczny? Oto najważniejsze powody:

  1. Pokrowiec na narożnik to najłatwiejszy sposób na odmianę wizualną mebla. Jest to cecha, która przydaje się szczególnie podczas zmiany aranżacji. Po przemeblowaniu wnętrza wystarczy dobrać odpowiedni kolor i wzór materiału, by narożnik pasował do nowego wystroju.

  2. Pokrowiec na narożnik pozwoli zamaskować wszystkie niedoskonałości mebla typu przetarcia czy zabrudzenia niemożliwe do usunięcia. Jest to też alternatywa dla ponownego tapicerowania mebla u profesjonalisty, co jest znacznie bardziej kosztowne.

  3. Pokrowiec na narożnik daje swobodę w aranżacji mebla. Samodzielnie wybierzemy wygląd materiału – jego strukturę, kolor czy wzór. Można też mieć kilka pokrowców i zmieniać je w zależności od własnych upodobań.

  4. Pokrowiec na narożnik nie jest skomplikowanym elementem, dlatego można go uszyć samodzielnie.

Narożnik Escada, Eltap

Pokrowiec na narożnik – Jak wybrać materiał? Co jest potrzebne?

Zanim sięgniemy po akcesoria do szycia pokrowca, trzeba dobrze przemyśleć wybór materiału, z jakiego zostanie wykonany. Oczywiście ważnym aspektem jest jego wygląd, czyli kolor i wzór. Te cechy muszą być dopasowane do innych elementów wnętrza, więc jeśli planujemy zmianę aranżacji, pokrowiec warto uszyć dopiero później. Istotne są także inne cechy tkaniny:

  • materiał na pokrowiec powinien mieć podwyższoną odporność na zabrudzenia (aby nie zniszczył się tak szybko, jak pierwotna tapicerka),
  • pokrowiec (szczególnie w wersji z gumką) nadaje się do prania, dlatego materiał, z jakiego go wykonamy, musi być na tyle wytrzymały, aby nadawał się do częstego mycia w pralce,
  • idealny materiał na pokrowiec na narożnik ma gęsty splot, ponieważ tkanina jest wtedy gruba – dobrze zakrywa starą tapicerkę w przeciwieństwie do półprzeźroczystych tekstyliów,
  • jeśli chcemy używać pokrowca na narożnik przez dłuższy czas, najlepiej wybrać dla niego neutralne kolory, które pasują do wielu innych barw np. odcienie beżu czy szarości.

Jeśli już wybierzemy idealną tkaninę, możemy przygotować inne narzędzia potrzebne do wykonania naszej nowej oprawy mebla. Pokrowiec to nic innego jak materiał docięty na wymiar narożnika czy sofy, dlatego do wykonania takiego elementu potrzeba tylko kilku rzeczy. To przede wszystkim:

  • wybrany materiał,

  • nożyczki,

  • szpilki,

  • mydło lub pisak (do zaznaczania linii szycia),

  • igła i nitka (lub maszyna do szycia),

  • gumka do wszycia u dołu (opcjonalnie),

  • zszywacz tapicerski,

  • rolka gumki (opcjonalnie).

Jak wymierzyć pokrowiec na narożnik?

Zanim zaczniemy mierzyć i ucinać kawałki materiału trzeba zastanowić się, jaki rodzaj pokrowca jest nam potrzebny. Jeśli to narożnik bez funkcji spania można śmiało zeszyć oparcie z siedziskiem, a na boku, gdzie łączy się na zaczepy lub szyny dłuższa i krótsza część mebla, tkaninę wystarczy naciągnąć i przymocować zszywaczem tapicerskim na stałe. Tak samo jest w przypadku podłokietników. Jeżeli jednak  posiadamy rozkładany narożnik i chcemy zachować taką funkcję również po wymianie tapicerki albo należy oddzielnie zeszyć pokrowiec na oparcie i oddzielnie na siedzisko (pokrowiec na podłokietnikach może być na stałe) albo uszyć jednolity pokrowiec z wszytą u dołu gumką, która umożliwi jego zdejmowanie.

Aby rozmiar pokrowca pasował do wszystkich elementów mebla, trzeba je dobrze zmierzyć. Dopasowanie tkaniny do narożnika jest nieco trudniejsze niż w przypadku kanapy. Zanim przyłożymy materiał do mebla, należy odpiąć jego dłuższy i krótszy bok oraz podłokietniki. Są one przymocowane do siebie na zaczepy lub szyny, a więc najczęściej wystarczy podnieść jeden element wyżej, żeby je odczepić.

Kolejnym krokiem jest przykładanie materiału do każdej części i wycinanie odpowiedniej długości z zapasem kilku centymetrów. Trzeba wyciąć kawałek tkaniny na całe siedzisko, na oparcie z przodu i z tyłu, na boki oparcia, na boki podłokietników, na przód podłokietników. Kiedy już je wytniemy, przykładamy je jeszcze raz, żeby sprawdzić, czy dobrze pasują, następnie przykładowo materiał na przód i tył oparcia dołączamy do kawałka na boki oparcia i spinamy za pomocą szpilek tuż przy zakończeniu mebla, pamiętając, aby zostawić kilka centymetrów zapasu nad linią szycia. Oprócz szpilek warto też użyć mydła lub pisaka do zaznaczenia linii szycia (między szpilkami).

Narożnik Sigge, SITS

Szycie pokrowca na narożnik krok po kroku

Gdy już wybierzemy typ pokrowca, wystarczy, że wykrojone kawałki materiału połączymy ze sobą w miejscach łączenia szpilek i linii wykonanej mydłem lub pisakiem.

Jeśli to narożnik rozkładany, kawałki na oparcie – od dołu z jednej strony do dołu z drugiej strony (plecy) zszywamy wraz z bokami na lewej stronie. Po zszyciu przekładamy materiał na prawą stronę i naciągamy na element. Siedzisko – kawałek na siedzisko podwijamy w miejscu, gdzie mebel łączy się z podłogą, boki zaś możemy przymocować na stałe do elementu za pomocą zszywacza tapicerskiego. Kawałek na podłokietnik od miejsca łączenia z siedziskiem do zewnętrznej części stykającej się z ziemną należy połączyć z kawałkiem materiału z przodu podłokietnika. Bok wewnętrzny u dołu można przymocować na stałe za pomocą zszywacza.

Jeśli jest to narożnik nierozkładany, po oddzieleniu od siebie dłuższego i krótszego boku należy kawałek przeznaczony na oparcie zeszyć w miejscach łączenia z siedziskiem i podłokietnikami. W przypadku pokrowca z gumką wystarczy u dołu każdego elementu zrobić zakładkę, w którą na końcu trzeba wsunąć elastyczny pasek umożliwiający ściąganie materiału z mebla.

Uszycie pokrowca na narożnik nie jest bardzo skomplikowane, a może wydłużyć życie mebla. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uszyć również pokrowiec na fotel czy pufę. Warto również dowiedzieć się, jak skutecznie wyprać kanapę lub narożnik! A jeśli jednak wolicie wybrać nowe meble, zapoznajcie się z naszą szeroką ofertą narożników we wszystkich stylach!

Zobacz narożniki >