15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić antresolę? Praktyczne informacje i porady

Antresola to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które może zostać zastosowane we wnętrzach. Jej wykorzystanie niesie za sobą mnóstwo korzyści. Nie jest to jednak bardzo popularna konstrukcja choćby ze względu na wymagania związane z wymiarami pomieszczenia. Aby zamontować antresolę mieszkanie musi być odpowiednio wysokie. Dlaczego warto zainwestować w antresolę, jeśli mamy takie możliwości? Gdzie sprawdzi się najlepiej? Jak zbudować antresolę krok po kroku?

Udostępnij:
Jak zrobić antresolę? Praktyczne informacje i porady

Antresola – co to jest? Dlaczego warto ją mieć?

Antresola to sposób zagospodarowania przestrzeni. Ma formę podwyższenia – solidnej konstrukcji z wytrzymałych materiałów. Według norm prawnych nie tworzy ona oddzielnej kondygnacji, dzieląc jedynie dostępną przestrzeń. Jeśli tylko mamy miejsce na wykorzystanie antresoli, a więc pomieszczenie o wysokości przynajmniej 4 metrów, warto przystąpić do działania. Pomieszczenie może być niższe – na około 3 m, jeśli ma to być wyłącznie antresola do spania - w takim przypadku można się zdecydować na niskie łóżko lub sam materac ze stelażem na niskich nóżkach.

Antresolę warto wykorzystać z kilku powodów:

  • jest to świetny sposób na zaprojektowanie małego, ale wysokiego pokoju,
  • to wielofunkcyjne rozwiązanie – antresola może być sypialnią, garderobą, miejscem do pracy i zabawy, albo po prostu kącikiem do spędzania wolnego czasu,
  • pomaga mądrze i praktycznie podzielić przestrzeń w nieustawnych wnętrzach ze skosami,
  • tworzy dodatkową przestrzeń, która jest niezwykle cenna w przypadku małych wnętrz,
  • pełni funkcję dekoracyjną – nowoczesna antresola wygląda bardzo efektownie,
  • optycznie powiększy przestrzeń,
  • można ją wykonać samodzielnie z odpowiednich materiałów lub kupić w formie gotowej konstrukcji.

Należy pamiętać też, że antresolę mocuje się do ścian, a więc muszą być nośne, aby utrzymać całą konstrukcję. Ścianki działowe są za słabe! W przypadku, kiedy interesuje nas antresola w bloku, trzeba zgłosić ten fakt spółdzielni mieszkaniowej - antresola to dodatkowe obciążenie i ingerencja w konstrukcję budynku. Łatwiej jest jednak wybrać wtedy antresolę jako gotowy produkt.

Przy wyborze antresoli trzeba wziąć pod uwagę również zastosowanie wentylacji (jej brak może powodować nadmiar wilgoci i rozwój pleśni), a także miejsca na gniazdka elektryczne, które umożliwią montaż odpowiedniego oświetlenie całej strefy.

Kolekcja Namek, Black Red White

Jak wykorzystać antresolę?

Samo podwyższenie i podzielenie pomieszczenia na poszczególne strefy daje ogrom możliwości. Zagospodarowanie antresoli właściwie zależy głównie od naszych potrzeb. Najczęściej wykorzystuje się ją jako miejsce na łóżko – pod konstrukcją uzyskamy wtedy miejsce na salon, biurko, czy szafę. Antresola może być też miejscem na biurko do pracy i nauki (poniżej można ustawić łóżko czy szafę). Proste konstrukcje dzielące pomieszczenie bardzo często wykorzystuje się w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym. Antresola daje wtedy większą swobodę w kreowaniu praktycznego wnętrza – tworzy strefę do spania, do zabawy, do przechowywania z szafą i do nauki z biurkiem. To rozwiązanie doskonale sprawdza się również w małych, ale wysokich kawalerkach. W antresoli umieszcza się wtedy strefę wypoczynkową z łóżkiem, w dolnej części pozostaje miejsce na salon lub aneks kuchenny.

Co jest potrzebne do wykonania antresoli?

To, jakie materiały będą nam potrzebne do wykonania antresoli, zależy od jej wielkości czy przeznaczenia. Przede wszystkim należy przygotować:

  • Solidne materiały – najpopularniejsze jest drewno, w szczególności bukowe lub dębowe, pozbawione sęków i uszkodzeń. Można też wykorzystać metal lub konstrukcję żelbetową, jeśli stworzone pomieszczenie ma być często użytkowane.
  • Jeśli wykorzystamy drewno, trzeba kupić belki-kantówki oraz deski na podłogę.
  • Elementy do montażu – kotwy (najlepiej rozporowe) oraz śruby.
  • Dodatkowe elementy – drabinka czy barierka są niezbędne do właściwego użytkowania prostej antresoli. Można kupić je gotowe lub przygotować samodzielnie również z drewnianych elementów. W przypadku większych antresoli do wyboru są także schody (proste lub zakręcone).

Kolekcja Nandu, Black Red White

Budowa prostej antresoli krok po kroku

Zanim rozplanujemy kolejność i zakres prac, trzeba przygotować odpowiedni projekt. Najlepiej oczywiście skorzystać z pomocy fachowców szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji. Sam projekt powinien uwzględniać rozmiary pomieszczenia, układ antresoli oraz miejsce na podpięcie instalacji elektrycznej. Gdy już mamy gotowy plan i kupimy niezbędne materiały, rozpoczynamy budowę konstrukcji:

  1. Najpierw należy wzdłuż legara wykonać otwory pod belki i kotwy, a następnie je przymocować na stałe do ściany.

  2. Kolejnym krokiem jest wykończenie ścian (tynkowanie, malowanie) przy belkach i ich wyrównanie.

  3. Do belek przykręca się deski podłogowe (z niewielkimi szczelinami – drewno pracuje i zmienia swoją objętość, wpływają one również na lepszą wentylację).

  4. Ostatnim etapem jest montaż dodatkowych elementów – barierek i drabinki, które zapewnią bezpieczeństwo podczas korzystania z antresoli.

Budowa prostej antresoli nie jest skomplikowana, jednak w razie wątpliwości lepiej zwrócić się do fachowca. W końcu jest to konstrukcja, która nie tylko ma być stylowa i praktyczna, ale przede wszystkim bezpieczna. W przypadku złożonej i rozbudowanej antresoli budowę lepiej pozostawić profesjonalistom. Zawsze też można wykorzystać gotowe meble w formie antresoli, które równie dobrze zagospodarują wybrane pomieszczenie. Taką funkcję będą pełnić np. łóżka piętrowe, które dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dają ciekawe możliwości aranżacyjne.

Zobacz nasze łóżka >