15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak dobrać rozmiar dywanu do narożnika? Praktyczne wskazówki

 

Narożnik i dywan. Ten aranżacyjny duet pozwoli nam w sprytny sposób zagospodarować przestrzeń i wydzielić strefę relaksu w salonie. Jednak jaki dywan dobrać do narożnika, by nasze wnętrze stało się jeszcze piękniejsze? Jak dobrać rozmiar dywanu do narożnika? Na jaki kształt i kolor dywanu się zdecydować? Sprawdźcie nasze praktyczne wskazówki!

Udostępnij:
Jak dobrać rozmiar dywanu do narożnika? Praktyczne wskazówki

Jaki rozmiar dywanu pasuje do narożnika?

Urządzając salon, zacznij od dokładnego wymierzenia całego pomieszczenia. Przede wszystkim musimy zadbać o to, by sam narożnik nie był za duży do naszego wnętrza (wtedy je przytłoczy) lub wręcz nieproporcjonalnie mały. Bardzo ważne jest również jego odpowiednie umiejscowienie w pokoju. O tym jak odpowiednio ustawić narożnik w salonie pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Kiedy zdecydujemy już jaki narożnik się nam podoba, czy jest odpowiednich rozmiarów i gdzie możemy go ustawić, czas przejść do wyboru dywanu.

Dywan musi być większy niż mebel, na którym stoi. Przyjęło się, że powinien wystawać przynajmniej 10-30 cm poza przód dłuższej części narożnika. Wtedy będzie wyglądać proporcjonalnie i stworzy z narożnikiem rozkoszną strefę relaksu. Dzięki temu podczas siedzenia będzie nam cieplej w stopy, a dodatkowo wstając z mebla będziemy miło stąpać wprost na miękki dywan. 

To co ważne - do dużych narożników nie pasują zazwyczaj okrągłe dywany, które będą trudne w optymalnym umiejscowieniu i mogą wyglądać po prostu źle.

Mały dywan a narożnik

Jeśli możemy zdecydować się jedynie na mniejszy dywan, zadbajmy o to, by dywan nie był węższy niż nasze mebel. Na dywanie musi znajdować się przednia część narożnika. Koniecznie muszą stać na nim przednie nogi mebla! Wtedy w dalszym ciągu optycznie możemy wydzielić przestrzeń, którą z dywanem stworzy mebel. Jeśli przed wypoczynkiem planujemy ustawić stolik kawowy lub ławę to ten mebel w całości musi mieścić się na dywanie! Nawet jego blat nie powinien wystawać poza przestrzeń dywanu.

Mniejsze dywany mogą też często się przesuwać. Jeśli zależy nam, by dywan nie wędrował po pokoju, zaopatrzmy się dodatkowo w matę antypoślizgową. Położona pod dywanem, zapewni mu stałe umiejscowienie.

Bardzo istotne (zwłaszcza w mniejszych wnętrzach) jest również, by zachować odpowiednią odległość dywanu od drzwi. 90 cm jest wymagane, by skrzydła drzwi nie zahaczały o dywan podczas ich otwierania. Dodatkowo warto pamiętać, że za duży dywan w przypadku małego pomieszczenia przytłoczy optycznie wnętrze.

Kolekcja Notte

Narożnik z kolekcji Notte

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu dywanu?

Tworząc nasz kącik wypoczynkowy chcemy, by całość idealnie ze sobą grała. Dlatego podczas zakupu dywanu musimy wziąć pod uwagę nie tylko jego rozmiar, ale również kolor i potencjalny wzór. 

Kolor dywanu

Kolor dywanu będzie bardzo istotny w stworzeniu naszej idealnej aranżacji. Jeśli nasze mieszkanie jest małe, powinniśmy zdecydować się na kolory stonowane, komplementarne do odcienia naszego narożnika lub sofy. Możemy postawić np. na różne odcienie szarości czy granatu. W mniejszych wnętrzach dobrze sprawdzą się również pastele.

Jeśli natomiast chcemy ożywić wnętrze, możemy wybrać kontrastujące kolory i zestawić je ze sobą. Wyraziste barwy mogą jednak zdominować i przytłoczyć pomieszczenie, dlatego sprawdzą się lepiej w dużych wnętrzach. 

Wzór dywanu

Do wyboru mamy również bardzo dużo wzorów dywanów. Jednak podobnie jak w przypadku koloru - jeśli nasz salon jest mały, nie powinniśmy decydować się na zbyt śmiały pod względem wzoru dywan. W małych wnętrzach spraw się spokojny wzór lub po prostu jednolity dywan. 

W przypadku dużych wnętrz, mamy większe pole manewru. Do wyboru mamy bowiem dywany z kwiatowymi wzorami, ze wzorami geometrycznymi czy np. te z modną ostatnią marokańską koniczyną. Wzory na dywanach stają się coraz bardziej odważne i można powiedzieć, że coraz częściej przypominają obrazy! 

Materiał z jakiego został wykonany dywan

Podczas zakupu dywanu powinniśmy również zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany dywan. Od materiału zależą bowiem właściwości dywanu i to, jak nam się z niego korzysta. Dla alergików polecany jest dywan wykonany z polipropylenu. Dla wielbicieli ciepłych i trwałych rozwiązań, dobrym wyborem będzie wełna. Natomiast osoby, które lubią dywany z długim włosem, mogą zdecydować się na dywany typu shaggy. Jeśli w naszym domu mieszkają dzieci, zwłaszcza te małe, lepiej zdecydować się na dywan z krótkim włosiem, który będzie łatwiejszy w czyszczeniu.

Podczas wyboru dywanu musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które zagwarantują aranżacyjny sukces. Aby nasze wnętrze wyglądało pięknie musimy rozważyć wielkość narożnika i dopasować do niego wielkość dywan czy, zastanowić się nad kolorystyką naszego wnętrza. A może nasz salon posiada piękną drewnianą podłogę? W takim przypadku nie chcemy przecież w całości zasłonić jej dywanem! Odpowiednie przemyślenie zakupu dywanu zapewni nam jednak piękne wnętrze, dlatego mamy nadzieję, że nasz artykułu pomoże w podjęciu decyzji o zakupie dywanu. A może dopiero szukasz idealnego narożnika? Poznaj naszą ofertę narożników z funkcją spania i narożników bez funkcji spania.

Zobacz nasze narożniki >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.