15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak ustawić narożnik w salonie? Gdzie ustawić narożnik w dużym, a gdzie w małym salonie?

 

Planujesz zakup narożnika do swojego salonu i zastanawiasz się, czy to odpowiedni wybór? Narożnik to duży mebel, który jest wygodny i może stać się centrum życia naszej rodziny. Zapewni odpoczynek, a jeśli jest rozkładany, może nawet zamienić się w miejsce do spania. Jednak narożnik ze względu na swój kształt i rozmiar może stanowić również wyzwanie aranżacyjne. W tym tekście podpowiemy, jak ustawić narożnik w większym, i przede wszystkim mniejszym, salonie, by mebel jak najlepiej spełniał swoją funkcję.

Udostępnij:
Jak ustawić narożnik w salonie? Gdzie ustawić narożnik w dużym, a gdzie w małym salonie?

Narożnik - dlaczego warto zdecydować się na zakup?

Narożnik to funkcjonalne rozwiązanie z kilku względów. Po pierwsze stanowi wygodne miejsce do siedzenia dla większej ilości osób. Doskonale sprawdzi się więc do przyjmowania gości i urządzania przyjęć. Dzięki wygodnej otomanie, będzie również stanowić miejsce do wypoczynku w pozycji leżącej, a nawet do drzemki w ciągu dnia! A skoro o spaniu mowa - narożnik z funkcją spania sprawdzi się również w nocy jako miejsce snu. Do wyboru mamy wiele rodzajów rozkładania, możemy więc dobrać je odpowiednio do naszych potrzeb. Wśród mechanizmów rozkładania znajdziemy między innymi: delfin, DL, easy-lift czy stelaż włoski, który kryje w sobie pełnowymiarowy materac.

A to nie wszystko! Współczesne narożniki dają też możliwość dopasowania do swoich preferencji pod względem ułożenia podłokietników czy zagłówków. Przed zakupem narożnik warto jednak przeanalizować nasze potrzeby i możliwości pomieszczenia, w którym ma stanąć meble. W naszym filmie przedstawiliśmy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem narożnika:

Wybierając narożnik do mniejszego wnętrza musimy więc przede wszystkim sprawdzić:

  • czy rozmiar narożnika jest dostosowany do rozmiarów naszego wnętrza i jego kształtu,

  • czy do naszego wnętrza lepiej będzie pasować narożnik prawostronny czy narożnik lewostronny,

  • czy w przypadku narożnika z funkcją spania będziemy mieć odpowiednio dużo miejsca przed narożnikiem na jej swobodne rozłożenie.

Gdzie ustawić narożnik w salonie? 

Kiedy wiemy już jaki narożnik chcemy kupić, musimy sprawdzić, czy będzie dobrze wyglądał tam, gdzie chcemy go postawić. Do wyboru mamy kilka możliwości ustawienia narożnika. Omówmy je po kolei.

Narożnik pod ścianą i w rogu

Jedną z najczęściej wybieranych opcji, jest ustawienie narożnika pod ścianą. To rozwiązanie sprawia, że nie tracimy na przestrzeni, więc wykorzystują je właściciele mniejszych mieszkań. Narożnik możemy też dopasować bezpośrednio do kształtu mebla i ustawić w rogu pokoju. 

Jeśli jednak mamy taką możliwość, nie dosuwajmy narożnika bezpośrednio do ściany, zostawiając kilka centymetrów przestrzeni. Tym sposobem wnętrze nabierze oddechu.

Narożnik Futuro

Narożnik Futuro

Narożnik pod oknem

Ustawiając narożnik pod oknem zyskamy jasne miejsce do czytania i odpoczynku. W takim wypadku musimy jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze narożnik musimy ustawić w taki sposób, by nie zablokować otwierania drzwi balkonowych. Przed zakupem warto więc zmierzyć ile miejsca mamy pod oknem i odpowiednio dobrać mebel. W tym miejscu warto również wspomnieć, by narożnik stał w odpowiedniej odległości od drzwi do pokoju. Narożnik w żaden sposób nie powinien utrudniać otwierania drzwi i wchodzenia do wnętrza. Po drugie musimy zastanowić się, czy i gdzie będziemy chcieli ustawić telewizor. Telewizor zawieszony na przeciwko okna może odbijać światło, co będzie przeszkadzało w wygodnym oglądaniu ulubionego programu.

Narożnik Orly

Narożnik Orly

Narożnik na środku pokoju

Coraz częściej wybierają opcją jest ustawienie narożnika na środku pokoju. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak przede wszystkim w dużych pomieszczaniach. W mniejszych wnętrzach stworzy niefunkcjonalną i przytłaczającą aranżację.  Jeśli ustawimy narożnik na środku pokoju, możemy dzięki temu niejako uzyskać dwie części np. strefę wypoczynkową od jadalnianej. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcemy zdecydować się to rozwiązanie musimy kupić narożnik, który będzie posiadał tapicerowany tył! Narożniki bez tapicerowanych pleców nadają się tylko do ustawienia bezpośrednio pod ścianą.

Narożnik Laurence

Narożnik Laurence

Narożnik obok aneksu kuchennego

Narożnik dobrze oddzieli również aneks kuchenny od reszty mieszkania np. w większej kawalerce. Ustawiając go plecami do kuchni, wydzielimy strefę kuchni od strefy salonowej. W tym przypadku musimy jednak pamiętać, że narożnik musi być na tyle daleko od blatów kuchennych, by nie pobrudzić go w trakcie gotowania! Dodatkowo warto, by był obity tkaniną łatwoczyszczącą, która ułatwi usunięcie zabrudzeń, jeśli takie się pojawią.

Mały narożnik do małego salonu

Marzysz o narożniku, ale boisz się, że to za duży mebel do Twojego salonu? Zdecyduj się na narożnik w wersji mini! Coraz więcej producentów oferuje narożniki, które będę odpowiednie również do mniejszych wnętrz. Mniejszy mebel zachowuje swój klasyczny kształt, jednak cechuje się bardziej kompaktowymi wymiarami. Wśród narożników o szerokości do 220 cm znajdziemy więc te z krótszą otomaną. Podłokietniki w narożnikach do mniejszych wnętrz będą wąskie, dzięki czemu nie będą dodatkowo zabierać przestrzeni.  Producenci równie często w ogóle z nich rezygnują.

Narożnik Solo

Narożnik Solo

Narożnik w kształcie litery U

Jeśli posiadasz większy salon, rozważ zakup narożnika w kształcie litery U. To pokaźnych rozmiarów mebel, który zapewnia jeszcze więcej miejsca na wypoczynek. Zgodnie ze swoją nazwą posiada dwie długie otomany, które wraz z siedziskiem przypominają literkę U. Tego rodzaju narożnik to reprezentacyjny mebel, który stanie się dominującym punktem salonu. Jego kształt sprawdza się świetnie w czasie organizowania przyjęć. Goście siedzą bowiem na przeciwko siebie, mogąc swobodnie i wygodnie rozmawiać!

Narożnik to mebel, który zapewni wygodny wypoczynek w ciągu dnia, a często nawet w nocy. Kupując go warto jednak znać ograniczenia naszego wnętrza i dopasować mebel odpowiednio do jego możliwości. Mamy nadzieję, że nasz artykuł był pomocny w zakupie odpowiedniego narożnika. A jeśli dalej szukasz tego wymarzonego, poznaj naszą szeroką ofertę narożników we wszystkich stylach i różnych rozmiarach!

Zobacz nasze narożniki >